Přestože mnoho lidí považuje líčení za povrchní záležitost, skutečnost je taková, že výběr správné rtěnky a její aplikace může mít výrazný vliv na naše sebevědomí a náladu. A navíc - rtěnka dokáže nejen zvýraznit naše rty, ale také jim přidat objem a tvar. Její aplikace je takový malý rituál, který nám může zprostředkovat okamžitý příjemný pocit sebepéče. Někdy stačí jen jediný tah rtěnkou a celý náš vzhled se promění. Pojďte objevit největší časové milníky tohoto ikonického líčidla a zajímavosti, které jeho vývoj doprovází.

Zdroj: Youtube

5000 let

Před tolika lety byl v Mezopotámii vyroben první předchůdce rtěnky. K barvení rtů se tehdy používalo rozemletých drahokamů. 

Středověk

Použití rteněky mohlo být tehdy v lepším případě důvodem k anulování manželství, v horším k upálení za čarodějnictví. 

1837

Královna Viktorie v tomto roce označila rtěnku za symbol prostituce a její používání oficiálně zakázala.

1883

Na Světové výstavě v Amsterdamu byla poprvé představena rtěnka v podobě válečku baleného v hedvábném papíře. Byla vyrobena z jeleního loje, vosku, barviva a rostlinných olejů.

1912

Při newyorské demonstraci za práva žen v roce 1912 vyjádřily její účastnice svou příslušnost k protestu rudě nalíčenými rty.

280x

Tolikrát se dá v průměru použít jedna rtěnka. 

Krize jí svědčí!

Ekonomové i kosmetické firmy poukázaly na to, že v období ekonomických problému stoupá prodej červených rtěnek. Tzv. lipstick efect prý ukazuje na potřebu dopřát si v těžkých časech alespoň jeden malý luxus.

1,7 kg

Takové množství rtěnky sní průměrná žena za celý svůj život.

Zdroj: iGlanc.cz, Byrdie.com