Řasenky jsou skutečnými hrdinkami každé kosmetické taštičky, které umí proměnit i nenápadné řasy v okouzlující vějířky. Od klasických černých nebo hnědých až po odvážné pestrobarevné varianty - řasenka se postupem času stala nezbytnou součástí rituálu krásy mnoha žen. Svět řasenek je skutečně fascinující, ostatně stačí se ohlédnout do historie a objevit zajímavosti, které její vývoj provázejí.

Zdroj: Youtube

Egypt

Ve starém Egyptě si řasy zvýrazňovali také muži, a to i z praktických důvodů – směs kajalu (drceného minerálu) a přírodních mastí a vosků pomáhala chránit oko před slunečními paprsky.

1830

V tomto roce vytvořil francouzský parfémář Eugéne Rimmel první netoxickou řasenku v podobě tuhé barvy v pouzdře s kartáčkem. Jeho vynález se stal tak populárním, že se termín „rimmel“ používal pro řasenku ještě dlouho po jejím uvedení na trh v mnoha zemích po celém světě.

1917

Objevitelem řasenky byl sice Eugéne Rimmel, ale řasenku v tubičce, jak ji známe dnes, poprvé představil světu Tom Lyle Williams, zakladatel společnosti Maybelline. Název je kombinací jedné z ingrediencí – vazelíny (vaseline) a jména jeho sestry Mabel, která ho inspirovala.

48%

Tolik Češek nosí nebo alespoň jednou v životě vyzkoušelo umělé či prodloužené řasy.

Terpentýn

Řasenka byla prvním kosmetickým produktem, který byl na trh roku 1938 uveden jako voděodolný. Bohužel obsahovala z 50% terpentýn, který dráždil oči, ale ženy ji přesto používaly dál. Od této látky se upustilo až o pár desítek let později.

Nemrkat!

Důvod, proč ženy automaticky otevírají ústa při aplikaci řasenky, je podle odborníků jednoduchý – je jednodušší nemrkat, když máte otevřenou pusu.

7 miliard

Přibližně tolik korun utratily Američanky v loňském roce za řasenky. Ty jsou celosvětově nejoblíbenějším kosmetickým produktem vůbec, vlastní je i ženy, které se moc nelíčí.

Plivátko

Tak se v Československu říkalo řasence v 60. letech minulého století. Šlo o produkt značky Regina – krabičku s černou barvou a kartáčkem. Podle pamětnic se do barvy muselo plivnout, aby povolila a řasy šly jednoduše nalíčit.

90%

Ze všech líčidel na trhu má řasenka nejkratší expiraci, maximálně 6 měsíců. 90 % žen však tuto dobu překračuje, čímž může dojít k podráždění očí.

Zdroj: iGlanc.cz, Cosmeticobs.com

Související články