Kosmetické trable umí potrápit kdekoho, i když máte pocit, že zrovna vám není souzeno dopřát si takovou péči a líčení jako jiným. Jelikož existuje spousta rad a triků, jak se s tím popasovat, znamená to jediné – nejste na to sami.
Co dělat, když se mi rozmazává řasenka?
Řasenka je v podstatě nejdůležitějším líčidlem, protože bez ní nemáme výrazné oči a cítíme se jakoby nahé. Jenže někdy nám kukadla zdůrazní až moc, když se začne mazat a vytvářet nepěkné tmavé kruhy pod očima. Jaké je řešení?
Záleží na tom, co je původem. Někdy může jít o nekvalitní řasenku. Mascaru dráždí mastnota, takže zapomeňte na klasický mastný krém kolem očí. Někdo sází na to, že pomůže voděodolná řasenka, jenže to se spíš stane, že i ta se rozmaže, ovšem odlíčit ji bude oříšek. Vsaďte na produkty vhodné pro citlivé oči, antialergenní či tzv. smudge řasenky. Někdy vadí, když si nanesete moc mascary a hmota pak odpadává. Když opravdu nic nepomáhá, osvědčil se tento trik. Zkuste si proto koupit primer, který řasy prodlouží a zahustí, a jej jen lehce obarvěte klasickou řasenkou. Krému nebude na očích tolik a nebude se mazat.
Jak zabránit „pocení“ obličeje a roztékání make-upu?
Ženy si často stěžují, že se jim potí obličej a tím se stírá make-up. Ve skutečnosti je původcem nesprávně zvolený krém. Když se ráno probudíme a omyjeme tvář, můžeme cítit pnutí, protože je kůže suchá. Logicky ji namažeme. Pak se může stát, že nám potečou krůpěje pomyslného potu po obličeji – a ty pak smyjí i případný make-up.
Ideální je najít takový krém, který se skrze póry dostane do pokožky. Mnoho přípravků totiž ulpí na povrchu, póry je nepřijmou, a logicky pak působí neplechu. Proto je nejlepší poradit se přímo se zástupcem kosmetického brandu, od kterého kupujete krémy, jaký produkt je pro vás nejvhodnější.
Co dělat, když mi nedrží rtěnka?
Záleží na typu rtěnky. Pokud jde o běžnou klasiku, která se obtiskává, použijte osvědčený trik. Naneste první vrstvu, obtiskněte do ubrousku, a poté rty znovu namalujte. Jedná-li se o dlouhodržící rtěnku, jež má tendence se drolit a ústa pak působí, jako by na sobě měla oprýskaný lak, zaměřte se na líčení. Nanášejte jednu, co nejtenčí vrstvu. Dlouhodržící rtěnky jsou trochu „nátěry“ a čím více vrstev nanesete, tím snadněji hmota svoji vahou odpadne.
Stíny se obtiskují na víčko a linky nedrží
Za vším hledejte opět mastnotu. Pokud chcete, aby vám líčení očí vydrželo, musíte oči odmastit. Pojistěte se proto nánosem korektoru, použijte transparentní pudr, a poté naneste klasické stíny, i ty mastnější. To samé platí pro oční linku. Líčidla tak budou mít pevný podklad, na kterém vydrží. Dobrou službu vám udělá primer, který je speciálně určen pro stíny.
Neumím trefit odstín make-upu
Moc světlý z vás udělá bleduli, tmavý zase poukáže na přechod v líčení. Jak vybrat správný odstín make-upu? Vždy se doporučovalo vnitřní zápěstí ruky, ovšem u mnohých má světlejší odstín. Ideální je prohlédnout se na denním světle. Pokud jste v obchodním centru, je to samozřejmě problém, zkuste však make-up aplikovat na rozhraní obličeje a krku, kde se rozdíly objevují nejčastěji. Nebojte se nechat si poradit, od toho personál v obchodech je.
S korektorem si vytvořím bílá kola
Korektor je dobrý sluha, ale musí se s ním umět pracovat. Používá se světlejší, protože maskuje nedokonalosti. Jenže když se s ním správně nepracuje, máte bílé oční okolí, případně ťupky po obličeji. Korektor proto vždy dobře zapracujte, nejlépe štětcem, více se tímto způsobem přizpůsobí tonusu pleti. Korektor neroztírejte, ale vždy „zaťupkujte“. Je přirozenější, když líčidlo s pokožkou splyne.
Musím si dlouho odličovat oči
V zásadě by to nebyl problém, ovšem delší mnutí očí znamená namáhání pokožky, která pak rychleji stárne. Urychlete proto proces odličování tím, že si koupíte přípravek na olejové bázi. Naneste jej na tampon, přiložte na oko a nechte řasenku, stíny a linky se s odličovačem tzv. seznámit. Tekutina na místě rozpustí dekorativní kosmetiku a lehce ji pak setřete.