Každá žena ví, jak je pro krásnou pleť důležité se před spaním důkladně odlíčit. Víte však, jak se odlíčit ekologicky, udržitelně a s co nejmenším množstvím odpadu? Odlíčit se šetrně k sobě i k přírodě není žádná věda. Nepotřebujete k tomu totiž skoro žádné pomůcky, a když to chcete hnát ještě výš, zvládnete si doma vyrobit i vlastní odličovací přípravky. Připravená?

Pratelné odličovací tamponky

Jednorázové odličovací tampony vytvářejí celosvětově ohromné množství odpadu. Za předpokladu, že denně použijete 3, za rok už je to 1095. Krát všechny ženy, to už tvoří pěkných pár tun. Můžete namítnout, že jsou vyrobené z přírodního materiálu, bavlny. Jenže bavlna je hodně žíznivá rostlinka. Na výrobu jednoho kila bavlny padne 7 000 až 30 000 litrů vody. Pratelné odličovací tamponky jsou sice většinou také z bavlny, ale zásadní rozdíl je v tom, že je po vyprání můžete opakovaně použít.

Mořská houba

Odličování pomocí mořské houby si oblíbíte především v případě, že se nejraději zbavujete make-upu ve sprše nebo ve vaně, kde ji rovnou pod čistou vodou propláchnete a připravíte na další použití. Má skvělou savost, je jemná k pokožce a díky vysokému podílu minerálních látek a mořského jódu si rozumí s citlivou pletí. Ideální je v kombinaci s gelovým odličovačem. Nemusíte ji prát a je kdykoliv připravená na další použití.

Odličovací pěna

Nepotřebujete nic než odličovací pěnu a vodu. Mechanickou službu za vás udělají ruce, kterými přípravek napěníte a nanesete na obličej. Vybírat můžete z různých textur a zpříjemnit si tak svůj denní rituál. Hlavní je zvolit produkt šetrný k očím. Odličování má být díky pěně zábavné, ne bolestivé a plné nadávek, jak to děsně štípe.

Tip navíc:

Jednotlivé metody můžete mezi sebou i libovolně kombinovat. Mně se nejvíc osvědčily pratelné tampony, kterými důkladně a opatrně zároveň sundám líčidla z očí. Stejný produkt pak nanesu na zbytek obličeje rukama a krouživými pohyby - vždyť to znáte - naruším make-up. Důkladně opláchnu vlažnou vodou a hotovo.

Vypínejte proud vody

K ekologickému desateru patří i spotřeba vody v rámci procesu odličování. Tu máme totiž často tendenci nechávat po celou dobu puštěnou. Jaký má ale smysl nakupovat ”reusable” výbavu a ”zero waste” produkty, když to nešetrným zacházením vykompenzujete jinde. A není to ani zrovna dvakrát finančně chytré.

Kam třídit?

Už jsem zažila situaci, jak nejmenovaná slečna přímo přede mnou naházela odličovací tamponky do záchoda. Měla jsem chuť ji uškrtit. A netýká se to jen odličovacích pomůcek, stejná pravidla platí pro všechny hygienické potřeby typu vložky, tampony, vlhčené ubrousky, zubní nitě, kontaktní čočky, papírové kapesníky a nevím co ještě. Všechno zde jmenované patří do směsného odpadu.

Domácí odličovací kosmetika

Vyrábíme si domácí osvěžovače vzduchu, krémy, šampony, úklidové prostředky, tak proč ne i vlastní odličovací kosmetiku? Vhodná je i v případě, že chcete svoji pleť pouze očistit od celodenního nánosu.

Olej

Zvládnete s nimi opravdu hodně věcí. Jednou z nich je odličování. Zpočátku to chce trochu experimentovat podle typu vaší pleti. Kokosový za sebe nedoporučuju, já z něj měla opuchlé a zarudlé oči. Jiné z vás ovšem může vyhovovat. Zkusit ale můžete i arganový, olivový, ricinový, avokádový, slunečnicový nebo z lískových oříšků, případně jejich kombinace.

Aloe vera a med

Citlivá pokožka, hlavně v létě, ocení kombinaci těchto dvou magických přírodních surovin. Na výrobu odličovacího gelu potřebujete:

  • 50 ml aloe vera gelu
  • 50 ml tekutého medu
  • 1 lžíci jojobového oleje

Smíchejte vše v lahvičce, zavřete a protřepejte. Nabírejte opatrně pokud možno lžičkou, ať se do přípravku nedostanou bakterie. V případě užití čerstvé aloe vera skladujte přípravek v lednici.

Vlhčené tamponky na cesty

S blížící se sezonou cestování jsou velmi praktickou záležitostí vlhčené tamponky vlastní výroby. Na sklenici o objemu 250 ml potřebujete:

  • uzavíratelnou sklenici
  • cca 20 pratelných tamponů
  • 2 lžíce aloe vera gelu
  • 2 lžíce vilínové vody
  • 1 lžičku kastilského mýdla
  • 1 lžičku výživného oleje (mandlový, jojobový, arganový)
  • můžete přidat i pár kapek esenciálního oleje

Všechny ingredience ve sklenici dobře promíchejte, poté do ní přidejte i tamponky, a protřepejte. Užívejte dle potřeby.

Zdroj: iGlanc.cz, Zajímej se, Eko koza