Líčení jako motivace

Ve fitku narazíte na spoustu lidí, často na spoustu krásných lidí v perfektních legínách s dokonalým zadkem a plochým břichem. A pocit, že i vy vypadáte dobře, může pozitivně ovlivnit váš celkový výkon a motivaci během cvičení. Když se cítíte sebevědomě, můžete se lépe soustředit na své cíle a dosáhnout lepších výsledků. Díky hezkému a stylovému sportovnímu oblečení a lehkému make-upu se tak můžete cítit prostě lépe, obzvlášť pokud jste začali chodit na nové místo, kde budete potkávat nové lidi a vaše oblečení spolu s make-upem je součástí vaší osobní prezentace. A najít motivaci pro cvičení je vždycky to nejzásadnější!

Má to ale své velké nevýhody

Na druhé straně však existuje několik důvodů, proč se před cvičením nelíčit. Jedním z hlavních problémů je, že během fyzické aktivity se pokožka potí a póry se rozšiřují, což může způsobit ucpávání pórů a vznik akné. Make-up může smíšený s potem a nečistotami vést k podráždění pokožky a dlouhodobým problémům s pletí. Myslet byste měli ale i na hygienu – udržet obličej čistý, aniž byste se ho během cvičení dotkli, je přinejmenším náročné. Při většině cvičení se dotknete podlahy, činek, nástrojů, jógové podložky a dalších znečištěných míst. Pak už jen stačí shrábnout si vlasy padající do očí a bakterie a další nečistoty máte na obličeji.

Odbornice varují před vznikem akné

Dr. Justine Hextallová, konzultantka dermatologů společnosti La Roche-Posay, však říká, že je důležité zajistit, aby make-up, který používáte, nebyl příliš okluzivní, protože pot a olej v make-upu mohou blokovat póry. „Bakterie spojené s akné (C. acnes) se v ucpaných pórech množí,“ varuje, což vede k něčemu, co odborníci označují jako „akné z posilovny“. „Teplá vlhká pokožka je ideálním prostředím pro bakterie a kvasinky, které způsobují tvorbu výtoků,“ dodává. „Ucpané póry mohou vypadat bíle a hrbolatě, protože tzv. uzavřené komedony obsahují olej, který není vystaven vzduchu. Tento zablokovaný pór se nakonec může zanítit a zde se začnou objevovat papuly (červené hrbolky), pustuly a někdy i hlubší cysty.“

S tím souhlasí i vizážistka Ruby Hammer: „Upřímně řečeno, nejsem příznivcem líčení během cvičení. Není to špatné, ale v ideálním případě je lepší nechat pleť dýchat a zabránit ucpávání pórů,“ říká a dodává, že cvičení bez make-upu má i blahodárné účinky na pleť. Potvrzuje to i nový výzkum v časopisu Journal of Cosmetic Dermatology, který zjistil, že účastníci studie, kteří si na některé části obličeje nanesli make-up, zaznamenali zvýšení vlhkosti a zvětšení pórů na místech, kde byl make-up přítomen. To by mohlo mít za následek, že make-up brání odpařování vlhkosti z pokožky.

Make-up ano, ale za určitých podmínek

Konečná volba je ale na vás. Pokud vám tedy líčení dodává sebevědomí a rozhodnete se make-up používat, snažte se k němu přistupovat alespoň trochu jinak než k běžnému make-upu. Začněte vždy s kvalitním opalovacím krémem, který ochrání vaši pleť. Poté sáhněte po lehkých, nekomedogenních produktech, které nezpůsobují ucpávání pórů. Voděodolná řasenka je must have, abyste se vyhnuly rozmazání a efektu pandích očí během tréninku. Příliš silný make-up může pleť zatížit a způsobit problémy. Proto vybírejte produkty s lehkou texturou, které kombinují péči o pleť a make-up. Tyto hybridní produkty poskytují jemné krytí a zároveň pokožku hydratují a vyživují. Hledejte složky jako kyselina hyaluronová pro hydrataci nebo skvalan, který pomáhá udržet vlhkost v pokožce. Pokud preferujete make-up, dejte přednost podkladovým produktům na vodní bázi nebo minerálním pudrům. Vyhněte se těžkým olejovým make-upům, které mohou ucpávat póry. A především – co nejdříve po cvičení se ho snažte zbavit, tedy důkladně odlíčit a vyčistit pleť!

A nezapomeňte na péči PO tréninku!

„Po tréninku je klíčové odstranit přebytečný pot, olej a kožní buňky, které mohou blokovat póry. Z tohoto důvodu doporučuji vyčistit pleť ihned po cvičení,“ říká doktorka Hextallová. „Totéž platí i pro tělo – ponechání propocené sportovní výbavy na sobě může vést k ucpání pórů a následnému vzniku pupínků,“ dodává.

Zdroj: iGlanc.cz, Independent.co.uk, Womenshealthmag.com, Time.com

Související články