Kdybyste svou taštičku na kosmetiku prozkoumala pod mikroskopem, asi vás překvapí pohled na množství nejrůznějších bakterií. Za jejich přítomnost si přitom můžeme samy – na líčidla saháme často neumytýma rukama a nečistoty se pak při líčení snadno přenesou na pleť. Můžou způsobit podráždění, alergickou reakci, nebo dokonce kožní zánět. Pořádnou paseku ale dělají na tváři i produkty, které překročily datum spotřeby. Tak schválně – vzpomenete si, jak dlouho už máte svou řasenku, pudr, rtěnku či make-up? Jestli měsíce (nebo dokonce roky), vezměte to z gruntu a udělejte si ve své krášlicí výbavě pořádek. Vaše pleť to rozhodně ocení a vy budete mít mnohem lepší přehled.

Zdroj: Youtube

Krok 1 - Kontrola a třídění

Shromážděte své ”malířské nádobíčko”, proberte ho a bez milosti vyhoďte to letité nebo to, u něhož nevíte, jak dlouho ho máte. Zatímco třeba u krémů je expirace vždy uvedena, u dekorativní kosmetiky tento údaj často chybí a člověk pak snadno ztratí přehled. Jednoduchý fígl má na to vizážistka Petra Šestáková: „Klientkám doporučuji nalepit si na produkt samolepku, kam si poznamenají měsíc a rok od otevření.“ A jak dlouho obecně líčidla vydrží? 

„Výrobky s pudrovou konzistencí až tři roky. Sledujte však jejich vůni, strukturu i celkový vzhled – pokud se viditelně změní nebo se na nich vysráží voda, zbavte se jich, protože jejich původní kvalita je tím pádem pryč,“ radí vizážistka. Naopak nejkratší dobu vydrží řasenka. Nejčerstvější je první tři měsíce, pak ztrácí na intenzitě a nejpozději po půl roce byste ji měli vyměnit za novou. Rtěnky, tužky a krémová líčidla si udržují po otevření dobrou kondici zhruba rok, make-upy a korektory o něco méně.

Krok 2 - Důkladná očista

Až budete mít roztříděno, vrhněte se na likvidaci nečistot. Vezměte si k ruce papírovou utěrku, trochu ji navlhčete vodou nebo dezinfekčním přípravkem a všechny produkty otřete, vyleštěte zrcátka, zbavte se nánosů a vyčistěte upatlané obaly. Speciální pozornost věnujte štětcům. „Alespoň jednou za měsíc je umyjte přípravkem na to určeným (brush cleanser), který díky obsahu dezinfekčních složek udržuje chloupky stále v čistotě. Můžete ale použít i vodu s jemným vlasovým šamponem. Umyjte je, lehce z nich vymačkejte vodu (neždímejte je). Vytvarujte je do původního tvaru a nechte volně uschnout na ručníku do druhého dne,“ doporučuje Petra Šestáková.

Častou chybu dělají ženy u kompaktního pudru, když pokládají použitou houbičku zpět do pudřenky. Maz z pleti se dostane do produktu a po pár týdnech je tvrdý jak kámen. Podložte proto aplikátor vatovým tamponkem a každé tři dny ho vyměňte nebo používejte pudřenku s odděleným prostorem pro aplikátor.

Petra Šestáková, vizážistka

Stejně tak přistupujte i k dalším pomůckám, jako jsou třeba hřebínky na řasy, obočí, ale i hřebeny nebo kartáče. Vyčešte z nich veškeré zachycené vlasy, odstraňte usazený prach (na hůře přístupná místa funguje třeba vyřazený, ale čistý kartáček na zuby) a v šamponové lázni pak celý hřeben omyjte – takhle můžete postupovat jak u umělých, tak u přírodních materiálů. A nakonec dopřejte pořádnou očistu i kosmetické taštičce. Pokud to její materiál aspoň trochu umožňuje, klidně ji hoďte s várkou prádla do pračky. Ty plastové umyjte v ruce, opět nejlépe pomocí dezinfekčního přípravku a nechte dobře vyschnout.

Krok 3 - Pravidla uskladnění a pozor na UV záření

Do čisté taštičky si naskládejte jen ty produkty, které aplikujete denně a nosíte je v kabelce. Jestli používáte sypký pudr, vždy ho dobře zašroubujte, ať nemusíte celý čisticí proces hned opakovat. Nosíte-li s sebou kosmetické štětce, pořiďte jim vlastní „futrálek“. Jak radí vizážistka: „Jejich štětinky jsou náchylné na přeležení a pokud ztratí původní tvar, nemůžeme od nich čekat stejně kvalitní výkon, jako když byly nové.“

Třeba štětec na make-up by vám kromě toho zbytečně umazal další líčidla. Ta, která nepoužíváte denně a máte je například v koupelně, si zaslouží taky vlastní prostor. Ideální je ukládat je do jiné kosmetické tašky nebo třeba do krabice, která bude určena pouze pro tento účel a zajistí, že se na ně nebude prášit. Petra Šestáková doporučuje: „Vyhněte se místům, kam svítí přímé slunce. UV záření může složení produktů změnit a datum spotřeby se tím zkracuje, zvlášť u přírodní kosmetiky, kde se nepoužívají chemické konzervanty. Uvidíte, že až bude vaše malířská výbava znovu zářit čistotou, budete mít při líčení hned lepší pocit.

Zdroj: iGlanc.cz, Petra Šestáková

Související články