Někdy to vypadá, jako bychom měli utrácet každý měsíc polovinu výplaty za všelijaké beauty novinky. Trh s kosmetikou se každý den rozrůstá a najít mezi všemi zaručenými zázraky to, co opravu funguje, je jako hledat jehlu v kupce sena. Pokud patříte mezi ženy, které mají rády jednoduchost v líčení, zpozorněte. BB krémy, CC krémy, tónované krémy, make-upy – říká se, že každý produkt má svého kupce. To u těchto pomocníků, jejichž hlavní prací je postarat se o vzhled naší pleti, platí dvojnásob. Každý totiž pracuje trochu jinak. Pokud se je ale naučíte používat a rozpoznat, kdy po nich sáhnout, váš look se bude díky tomu přesně přizpůsobovat příležitostem i náladě, ve které se zrovna nacházíte.

Přizpůsobte péči i dekorativku svým potřebám

Jistě jste už vypozorovala, že potřeby vaší pleti se neustále mění. Ať už je to v řádech dní, kdy se na jejím vzhledu projevuje i období menstruace, nebo v řádech let, kdy se pomalu mění její podoba a je tak potřeba ji přizpůsobit nejen skin care rutinu, ale i produkty, které používáte k jejímu zkrášlení. Doma se proto vyplatí mít více druhů pleťových krémů, které pleti dopřejí větší či menší hydrataci, projasnění nebo naopak zmatnění a další výsledky, které potřebuje. To samé ale platí i v případě obsahu taštičky, ve které se ukrývá vaše dekorativní kosmetika. Jedna a ta samá řasenka vám bude pravděpodobně vyhovovat celý rok, ale o make-upu už to platit nebude. V zimě potřebujete jiný odstín než v létě, kdy jste opálená. V létě také možná oceníte lehčí strukturu, protože silné vrstvy líčidel se v horku akorát roztékají. A tak by se dalo pokračovat. Ideálním pomocníkem tak mohou být právě varianty pečujících krémů a make-upů v jednom.

Rozdílný záměr i výsledek

"Hlavní rozdíl mezi podkladovým krémem, BB krémem a CC krémem spočívá v míře krytí, které poskytují, v nabídce odstínů a v problémech pleti, na které se zaměřují. BB a CC krémy obvykle obsahují pečující složky a mají omezenou škálu odstínů, protože obvykle nabízejí menší krytí,“  vysvětluje vizážistka Helen Dagdag.

Make-up artistka Brittany Spyksma proto vyzdvihuje důležitost toho, abychom si uvědomili, co přesně chceme a potřebujeme. „Znalost typu své pleti a také toho, o jaký vzhled usilujete, vám pomůže při výběru správného produktu,“ říká.

Jak funguje make-up?

Make-upy se prodávají v různých odstínech, texturách a vytvářejí různé efekty na pleti. Některé obsahují i pečující složky nebo SPF. Tady se můžete skvěle vyřádit v testování. Každý vám prokáže trochu jinou službu a vy si tak můžete vybrat produkt, který přesně sedne odstínu vaší pleti. Make-upy ale v první řadě především kryjí. Nanášejí se houbičkou, štětcem nebo i prsty pro vytvoření přirozeného efektu.

Jak funguje BB krém?

BB krém, neboli „Beauty Balm“ – balzám na pleť je korektivní, ale ve své podstatě spíš průhledný. Tyto krémy jsou většinou nadupané pečujícími složkami, takže pleť jen lehce sjednocují a vytváří přirozený až „orosený“ efekt. Je lehčí než standardní make-upy, ale hutnější než tónované hydratační krémy. Protože jejich cílem je hlavně péče, prodávají se jen ve velmi malé škále odstínů. Brittany Spyksma zdůrazňuje, že „BB krémy mohou mít také pozitivní vliv na péči o pleť. I když často obsahují SPF, jejich klíčovou složkou jsou antioxidanty, které pomáhají chránit pleť před volnými radikály a znečištěním způsobujícím poškození“. Protože jde především o pečující produkt, nanáší se BB krém vždy prsty.

Jak funguje CC krém?

CC krémy, neboli „Colour Corection“ se zaměřují na korekci barvy a vyrovnání tónu pleti. Poskytují tak větší krytí, ale stále vytváří přirozený finish. Rozdíl mezi CC krémem a make-upem spočívá v tom, že CC krém obsahuje daleko více pečujících složek. Mezi jejich nevýhody se ale řadí také jen malý výběr odstínů. Nutno ale říct, že se ale daleko lépe přizpůsobují přirozenému zabarvení vaší pleti. Skvěle tak pomáhají v boji proti tmavým skvrnám, zarudnutí nebo jakékoliv jiné změně barvy. Pokud potřebujete více barevné rovnováhy, CC krém bude pro vás to pravé. I tento produkt se nanáší prsty, houbička by ho mohla pojmout zbytečně moc a vy byste s CC krémem jen plýtvali.

Každý najde své uplatnění

Pokud je tedy vaše pleť právě v top kondici, bohatě jí bude stačit CC krém, který jen srovná barevné výkyvy a dodá ji ucelený vzhled. Pokud jste doma a nechcete se „patlat s make-upem“ nebo chcete jen fresh look, který bude působit šťavnatě, sáhněte po BB krému. A až budete chtít vypadat perfektně, volte různé typy make-upu podle výsledku, kterého chcete dosáhnout.

Zdroj: iGlanc.cz, Whowhatwear.com, Today.com, Byrdie.com

Související články