Možná je znáte spíše pod pojmem highlightery. Jedná se o jedno a to samé. V líčení se používají k tomu, aby zdůraznily a vyzdvihly určité části obličeje (případně těla), přidaly jim zářivý, jasnější, zkrátka rozjasněný vzhled. Díky tomu dosáhnete iluze mladší a zdravější pleti, make-up se dostává do nové dimenze. S rozjasňovačem můžete perfektně zamaskovat i nedostatek spánku a následky večírku z předešlé noci! To je o důvod víc, proč jej zařadit do své běžné rutiny.
Druhy rozjasňovačů
Na trhu jich najdete tolik, že je až těžké se zorientovat. Na druhou stranu si díky tomu každý může najít to, co jemu nejvíc vyhovuje. Existují rozjasňující krémy, báze, make-upy, pudry, tužky… Zpravidla ovšem rozlišujeme dva základní typy:
- Tekuté nebo krémové rozjasňovače: Tyto produkty jsou obvykle v tubách, mají mazlavější texturu. Používají se hlavně na tváři, ale lze je aplikovat i na jiné části těla. Tekuté rozjasňovače jsou ideální pro suchou pleť, neboť navozují dojem hydratace a dodávají lesk.
- Sypké rozjasňovače: Jsou ve formě pudru a často je najdete v paletách s různými odstíny. Opět je můžete použít na tvář i jiné partie. Jsou oblíbené díky dlouhé výdrži a že dokážou pleti dodat intenzivní záři.
Když jste šikovná, pomocí štětců a nebo špachtlí dokážete rozjasňovač nanést i ”bodově”, jenom na konkrétní kousíček, například prostředek horního rtu, ale usnadní vám to tužky nebo pera uzpůsobené přesně pro tyto případy.
Kam, jak a proč nanášet?
Asi nejoblíbenější partií, kam rozjasňovač aplikovat, je horní část lícních kostí, nad tvářenku. Proč? Díky tomu docílíte iluze ”výšky”. Jinými slovy zdůrazníte vyvýšené části obličeje, což vede k dojmu, že tváře vypadají více zvednuté, vyrýsované, definované. Takto nalíčené tváře přitahují světlo, díky tomu se oblast zdá být vypouklá, výraznější. Zbytek lící se naopak upozadí, je hlubší. Tím navodíte dojem, že vaše tváře jsou jako z jiné dimenze, proporciálně rovnoměrnější.
Zvýrazněním lícních kostí lze též dosáhnout optického efektu zúžení obličeje, proto se tento trik často stává součástí konturování, modelace obličeje a zvýraznění jeho nejlepších rysů. A to je vlastně celá ta věda kolem highlighteru. Dále se často nanáší také na:
- Střed čela - pro optické zvětšení a zdůraznění této oblasti
- Vnitřní koutky očí, pod obočím - pro rozjasnění očí a jejich ”otevřenější” vzhled, tohle mimochodem vyzmizíkuje známky únavy
- Vnitřní oblouk nad rty - pro plnější vzhled rtů
- Hřbet nosu - pro jeho optické zúžení, ale vyvarujte se toho, pokud máte nos větší. Dá se zvýraznit i jen jeho špička.
- Klíční kosti nebo ramena - pro zdůraznění těla
Zase to ale s jasem v běžném životě moc nepřehánějte. Preferujte nějaký s jemným efektem, co přirozeně ladí s pletí, ať vypadáte vylepšeně, ale přirozeně zároveň. Výraznější rozjasnění si nechte na festivaly, koncerty nebo večírky. Tam se to snese.
Experimentujte a zkoušejte
Při práci s rozjasňovačem se řiďte jednoduchým pravidlem. Na co nechcete poutat pozornost, tam ho nedávejte. Na akné, opuchlé oči nebo vrásky nepatří, tam lépe poslouží obyčejný korektor. Pozorně se podívejte na sebe do zrcadla. Prozkoumejte svůj obličej, najděte jeho klady, highlighty! A také všechny ty nelichotivé stíny kolem rtů, nosu, očí, které mají na svědomí unavený a nezdravý vzhled. Rozjasňovače tyto oblasti krásně prosvětlí.
Začněte s klasikou, později můžete začít zkoušet, jak bude vypadat rozjasňovač na spáncích, na bradě či linii spodní čelisti. V nejlepším případě by to ale mělo vypadat tak přirozeně, že nikdo nepozná, že jste se takto vylepšila. To už ale zřejmě bude chtít kapku cviku.