Sedmdesát procent výrazu obličeje tvoří obočí, jak mi v průběhu mé mnohaleté praxe v kosmetickém světě potvrdilo několik našich předních vizážistek, jako je třeba Hristina Georgievská, Ivana Tokárská nebo Hanka Řezáčová (Hanoa Moa). Už jen to je důvod věnovat obočí pozornost. Zkrátka viditelně pozvedne obličej a dodá mu výraz. Vidím to třeba na kamarádkách, kterým dělám s nadsázkou řečeno osobní vizážistku, když vyrážíme na naše holčičí víkendy. Už s tím tak nějak víceméně počítám a vozím s sebou automaticky jak pinzetu tak produkty na obočí, se kterými mám tu nejlepší zkušenost. A holky pak chodí kolem zrcadla a samy jsou překvapené, jak moc jim to vždycky změní celkový výraz a jak jim to sluší.

Zdroj: Youtube

Trhací práce

Já osobně mám obočí celkem husté, ale všímám si, že s přibývajícími léty už mi z něj chloupky občas vypadávají a linie obočí není tak precizní jako dříve. Navíc mi dost chloupků roste mimo hlavní linku, takže bez pinzety se neobejdu, používám ji víceméně denně. Práce s pinzetou je tedy základ. Určitě si usnadníte práci, když si ji vyberete co nekvalitnější s ostrými koncovými ploškami, které umí chloupek pevně uchopit - jeho vytrhnutí pak bude snadnější. Na pinzetě vážně nešetřete. Platí, že vytrhnout byste měla všechno, co roste mimo linii obočí, nejvíc pozornosti věnujte chloupkům pod obočím. S vytrhávám nad ním buďte opatrná, ať si přirozený tvar zbytečně nenarušíte. Myslete na to, že malé nerovnosti můžete případně zaretušovat tím, že chloupky vyčešete nahoru a zafixujete je transparentním gelem. Nevím jak vy, ale moje pokožka reaguje na trhání dost citlivě, nejčastěji začervenáním, takže tuhle úpravu nenechávám nikdy těsně před líčením, dělám ji většinou večer před spaním, aby se pokožka stihla zregenerovat.

Kouzlo čárkování

Na trhu je dnes k dostání tolik produktů na úpravu obočí, že z toho jde hlava kolem. Různě silné tužky, fixy, stíny, barvy s voskem... A jak si pak má člověk vybrat? Já sama jsem i díky své profesi došla ke kombinaci tenká tužka a tónovaný fixační gel. Mám ráda, když obočí působí přirozeně a přitom upraveně. Pokud máte, vezměte si k ruce zvětšovací zrcadlo, zajistí vám preciznější výsledek a vy zkrátka mnohem lépe uvidíte, kde obočí dokreslit. Prvním krokem je vyčesání obočí směrem vzhůru pomocí kartáčku, ten bývá součástí většiny produktů na tyto účely, nejčastěji na druhé straně tužky nebo fixu. Po vyčesání pak krásně vidím, kde je potřeba doplnit čárku a sjednotit tvar.

Vždy postupujte jemně, lehkými tahy tužkou od kořene nosu po směru růstu chloupků. S intenzitou barvy buďte opatrná, je lepší pomalu přidávat, než kvůli příliš tmavému odstínu přistoupit k odličování. Po ‚vyčárkování‘ ideálního tvaru už celé dílo zafixuji jen tónovacím gelem v barvě svého obočí, mám tak jistotu, že mi úprava vydrží až do večera a navíc gel umí vytvořit 3D efekt, obočí pak působí přirozeněji. Ráda volím voděodolné varianty, vydrží v dešti, ve wellnessu i v bazénu.

Malířská paleta

Co se týká volby odstínu, vybírejte s rozvahou. Už mockrát jsem viděla celkem hezky nalíčené obočí, ovšem nevhodným odstínem a konečný efekt nepůsobil dobře. A naopak - zvolíte-li dobrý odstín, i lehké nedokonalosti v líčení mezi chloupky zaniknou. Při výběru barvy vezměte v úvahu nejen odstín samotný, ale i jeho podtón, tedy zrzkám s medově hnědým obočím nebude svědčit studená béžová, černovláskám zas teplá hnědá. Pokud se rozhodujete, zda o půltón tmavší nebo o půltón světlejší barvu, volte vždy tu světlejší, tmavá způsobí příliš tvrdý výraz. Pro začátečníky se jednoznačně hodí co nejtenčí tužka, na ní se dá celý krášlící proces dobře natrénovat. Běžnou tužku mějte vždy čerstvě ořezanou. Pěkný efekt dělají i fixy, nicméně s tužkami je to jednodušší, fixy zkuste až když si budete v práci s tužkou jistá. I tuhé vosky v paletkách nebo v pudrové formě si vyzkoušejte až tehdy, kdy budete mít jistější ruku a víc zkušeností. Celkový dojem můžete podtrhnout i rozjasňovací tužkou, ta se aplikuje v kratší lince pod nejvyšší bod linie obočí a ve stejném místě nad něj. Obočí se opticky pozvedne a celé oční okolí se tím rozzáří.

Zdroj: iGlanc.cz, Monika Grafková - redaktorka s dlouholetou praxí v oboru krása a zdraví

Související články