Vracíme se k přirozenosti a platí to i v případě obočí – jedné z nejdůležitějších částí našeho obličeje. Trendy jsou husté a plné tvary, které upoutají pozornost a zvýrazní váš pohled. Určitě jste si i vy sama už vyzkoušela, jak velký rozdíl podoba vašeho obočí vykouzlí s vaším obličejem. Když má správný tvar, barvu a hustotu, dokáže zjemnit rysy, zvýraznit oči, dodat obličeji harmonii a případně i vyrovnat asymetrické rysy. A tak dost možná trávíte každý den u zrcadla spoustu času jeho zvýrazňováním, malováním a tvarováním. A nebaví vás to.

Funguje ricinový olej?

Samozřejmě můžete patřit mezi milovnice make-upu, tak vám nevadí věnovat své vizáži dostatek času. Většina z nás se ale bohužel po náporem každodenních povinností snaží ušetřit každou minutu. A zázračná séra na růst obočí nebo microblading nepatří mezi nejlevnější způsoby, jak docílit vytouženého výsledku. Možná jste už narazila na různá doporučení, která stojí pár korun, ale opravdu tyto babské rady fungují?

Existuje mnoho mýtů týkajících se domácích prostředků na podporu růstu obočí, mezi nejčastější patří použití olivového, kokosového a ricinového oleje. Bohužel, vědecké důkazy podporující účinnost těchto metod jsou minimální. I když olivový a kokosový olej mohou obočí hydratovat a dodat mu zdravý lesk, neexistují důkazy o tom, že by skutečně podporovaly růst nových chloupků. Ricinový olej, často zmiňovaný díky obsahu kyseliny ricinoleové, byl sice zkoumán v souvislosti s růstem vlasů, ale žádné recenzované studie neprokázaly jeho účinnost na obočí. Použití těchto olejů může poskytnout dočasný lesk a hydrataci, avšak očekávání dramatického růstu chloupků nejsou podložena vědeckými důkazy.

Jak tedy o obočí správně pečovat?

Vyvarujte se nadměrného vytrhávání, trhejte jen minimálně a pouze nežádoucí chloupky mimo hlavní linii obočí. Doporučuje se také trhat obočí při mírnějším osvětlení, aby se zabránilo nadměrnému vytrhávání. Každý den také obočí čistěte kartáčkem, což pomáhá udržovat obočí upravené a čisté. Samozřejmě velkou roli hraje také zdravá strava – i když to možná nechcete slyšet. Měla by být bohatá na vitamíny a minerály, jako jsou biotin, vitamín E a zinek, které mohou přispět k lepšímu růstu chloupků. Důležitá je také dostatečná hydratace, která udržuje pokožku a folikuly zdravé. Zkuste také jemnou masáž obočí, ta pomáhá stimulovat krevní oběh v oblasti obočí. Stačí několik minut denně jemně masírovat oblast obočí konečky prstů.

Co dělat, když obočí neroste?

Negativní vliv na růst vlasů a obočí může mít samozřejmě i stres, protože stresové hormony mohou způsobit stav zvaný telogenní efluvium, které mění cyklus růstu vlasů. Erum N. Ilyas, MD, MBE, FAAD, certifikovaný dermatolog, říká: „Ačkoli je často považován za příčinu vypadávání vlasů na hlavě, může postihnout i obočí a řasy.“ Proto je důležité najít způsoby, jak zvládat stres, například meditací nebo jinými relaxačními technikami.

Kvalitní spánek hraje klíčovou roli v celkovém zdraví těla včetně růstu vlasů a obočí, protože jeho nedostatek může vést k hormonální nerovnováze, která také negativně ovlivňuje růst chloupků. Ano, bohužel žádná zázračná metoda, jak během pár dní získat obočí jako má Cara Delevigne, Lily Collins nebo Margot Robbie neexistuje. Všichni jsme se narodili s určitou genetickou výbavou, se kterou se bohužel nedá příliš bojovat. Pokud ale přesto toužíte po hustém obočí, aniž byste museli pořizovat tužky, speciální řasenky či pudry, zkuste jedno z permanentních řešení. Microblading, pudrové obočí nebo jeho barvení vás zachrání. Vždy ale vybírejte s rozvahou, dejte na kvalitní recenze a doporučení.

Zdroj: iGlanc.cz, Healthline.com

Související články