Kdo kdy poznal kouzelné ruce vizážistů, nemohl se nabažit té dokonalé přeměny. Nemusí být ani výrazná. Přesto obdivujete, jak profík zdůraznil krásné rysy. Kocháte se souhrou barev, jež použil. Říkáte si, že to nemůže být tak těžké, ale když to pak zkusíte vy, není to ono. Pleť není šťavnatá, oči nemají efektní kouřový stín, spíš jde o ohraničené barvy. Tak se pojďme mrknout na to, co děláte špatně.
Make-up je základ jako malířské plátno
Jak jinak se říká líčení? Malování. Takže k němu tak i přistupujte. Váš obličej je jako malířské plátno a takové potřebuje čistý tón, aby se na něm skvěle vyjímaly odstíny barev, jež budete postupně nanášet. Sjednocený kolorit pleti už sám o sobě pozvedne váš půvab. Když budete mít flekatou pokožku se zarudlými skvrnami či pupínky, tyto barvy se budou trošku rušit s očními stíny, rtěnkou i třeba zvýrazněnými líčky. Zkrátka zamaskujte vše, co nemá být vidět a strhávalo by na sebe pozornost. Tmavé barvy navíc zdůrazní nedokonalosti a řasenka, stíny, bronzer i rtěnka temnější kolorit mají. Spousta žen také podceňuje vůbec samotnou aplikaci make-upu, pokud nemají vyloženě problematickou pleť. Jestli se však chcete nalíčit víc, alespoň lehký film, by to chtělo.
Proč make-up neroztírat prsty?
Předně si řekněme, jaký odstín make-upu vybrat. Spíš si zvolte o odstín tmavší, ať máte sun kiss nádech. Při aplikaci dbejte na to, abyste jej rozetřela do všech stran. Doztracena. I to je princip malování, všechno musí být přirozené, takže když krém rozetřete doztracena, jakoby splyne s vaší pletí. A nyní, jak aplikovat. Štětec, houbička nebo stačí prsty? Nejjednodušší to je prsty. Přirozeně, s pomůckami se nám hůře manipuluje. Ovšem tělesná teplota může změnit odstín make-upu. Navíc pokožka bříšek prstů přípravek i zbytečně trošku vsaje. Spolu s make-upem navíc můžete po obličeji roztírat pot nebo nečistoty. Zkuste raději pomocníka. Nemyslíme tedy houbičku, zde je zejména ten problém, že i ona poměrně hodně make-upu vsaje. Lepší jsou beauty blender nebo štětec. Je to jen o zvyku. Když navíc uvidíte skvělé výsledky snažení, rádi se s pomůckou sžijete.
Pudrový závoj
Základ tedy máme. Přichází na řadu pudrové posily. Nejprve zafixujte krémový make-up. Dobře se podívejte, jestli si štětcem neuděláte drobné tečky, které by mohly působit jako vyrážka. Další pudrový poklad je tvářenka. Aplikujte pod lícní kosti. Můžete si pomoct i tím, že vcucnete tváře dovnitř a do ďolíku naneste líčidlo. A opět, pořádně jej rozprašte do ztracena, ať nemáte na tvářích ohnivé čáry. Nebojte se klidně zasáhnout až do vlasové části. Na vystouplé části tváří asi centimetr od vnějšího koutku oka můžete nanést rozjasňovač. I samotné konturování obličeje pomůže vytvořit „plastičtější“ dojem ve smyslu, že tvář nebo jednolitě barevná, taková placatá. Zvýrazní se podstatné rysy.
Stínujte jako malíř
Oční stíny jsou kapitolou sama pro sebe. Většina z nás dělá tu chybu, že nevěnuje líčení mnoho času. Vybere si jednu barvu z palety, jí nějak nabarví víčko, a pak se diví, že se dívá spíš na divné skvrny, někomu se povedou pandí oči. Nejde o to jednou natřít a jít. Ani se sytými stíny. Potřebujete trpělivost, vyhrajte si, jako když malujete. Jde o stíny, takže stínujte. Použijte více příbuzných tónů, které do sebe skvěle zapadnou, líčení tak bude působit přirozeně. Podstatná je i aplikace. Laik má tendenci stín štětcem spíš „tahat“ po víčku. Všimněte si, že vizážisté jakoby ťupkají onu barvu, stín zapracovávají do pleti, vrací se opakovaně na místo. Díky tomu se jednotlivé barvy rozmělní, vpijí se do sebe, vytvoří se lavírový efekt, kdy tón v tónu působí přirozeně. Dělejte to tak dlouho, dokud pomyslné hranice stínů nebudou opět doztracena.
Jak stínovat oči?
Začínejte vždy světlým stínem. Třeba tělovým nebo lehce perleťovým, který se nebojte rozetřít i pod obočí. Dejte hornímu víčku lehký nádech záře. U klasického líčení se soustředí světlejší tóny u vnitřního koutku oka, u vnějšího se kolorit ztmavuje. Respektujte tvar očí, vyvarujte se toho, aby tmavý stín přesahoval „záhyb“ horního víčka. Někdo si líčidlo totiž schválně takto protáhne k vnějšímu konci obočí. Evokuje to prý pohled šelmy. Tak se to tvrdilo, ovšem v 90. letech minulého století. Dejte si pozor i na barevné kombinace. Například kombinace stříbra mědi spolu moc fungovat nebudou. Klidně si jednotlivé barvičky napřed tzv. rozblenděte na zápěstí, uvidíte, jak k sobě odstíny budou ladit. Samotné vrstvení stínů také pomáhá k fixaci a sytosti koloritu, takže se toho opravdu nebojte.
Nepokazte vše řasenkou
Barvy máte hotové, proto nezbývá než dodat třešinku na dortu. Dlouhé a husté řasy. Když budete nanášet řasenku, netahejte ji štětcem rovně, ale jezděte po řasách cikcak. Pozor na silné nánosy maskary, přebytky odstraňte kartáčkem. Pak nechte krátce zaschnout. Vrstva obalí řasu a zpevní ji, takže když ji budete chtít prodloužit ještě více, znásobíte efekt líčení. Zároveň to nepřežeňte tak, aby se vám řasy neslepily. U tohoto odstavce vás možná i napadá, co dělat, když se vám rozmazává řasenka. Záleží, co na vás bude fungovat. Někomu vadí chemické složení, takže jeho oči nebudou dráždit hypoalergenní produkty. Někdo má mastnější pleť, proto by v okolí očí (včetně řas) měl být pudr, jenž vsákne přebytečný maz. Někteří si myslí, že jejich potíže vyřeší voděodolná řasenka. Ta může být sice účinná, když slzíte, ale na oleje, tedy i mastnotu, je krátká.
Rtěnka není razítko
Zná to každá. Když si zvolíme špatnou rtěnku, jako by se nám mstila tím, že zanechá všude stopy. Na sklence v lepším případě, v horším na chrupu. Není lichotivé chodit s červenými flíčky na jinak bílých zoubcích. Kvalitní rtěnka to většinou již neudělá, pokud ale ano, vsaďte na starý dobrý trik s ubrouskem. Namalujte si rty a poté je obtisknete do ubrousku, čímž se zbavíte přebytečných nánosů barvy, které by se pak obtiskly. Můžete také přes tenký ubrousek nanést jemný pudr, ten zafixuje barvu na ústech.
Zdroj: iGlanc.cz, Colorescience, BeBeautiful