Reportáž z natáčení jsme si domluvili na neděli, kdy si normální člověk chce přispat. Já si tedy budíka nařídila na časnou ranní hodinu a vyrazila jsem z centra Prahy do Horních Jirčan, kde se pilně natáčelo už třetí den v kuse. Náš natáčecí den byl poslední v sérii, točilo se už od pátku, vždy po třech dílech. 

Zdroj: Youtube

Už při příchodu jsem zaregistrovala oranžové „stavební“ buňky určené pro hráče. Ti jsou před nástupem za soutěžní stolek střeženi produkcí, aby náhodou nezahlédli, co je během následující zhruba hodiny a půl ve studiu čeká. 

Na lovu je kombinace zábavy, vědomostí a velkého napětí. Aby hráči získali výhru, musejí spolupracovat jako tým. Vyřadit ze hry se je snaží Lovec – jeden z nejbystřejších kvízových mozků republiky. Jakého Lovce hráči dostanou, se dozvědí až bezprostředně před kamerami. Je to moment překvapení. A podle zkušenosti štábu, je vždy na tvářích soutěžících vidět známka „děsu“, když k loveckému stolku nakráčí doktor Vševěd, který platí za téměř nepřemožitelného. Kreativní producentka Veronika Mikysková mi však s úsměvem prozradila: „Když už se tak stane a soutěžící mají doktora Vševěda, berou situaci jako výzvu a chtějí si natáčení užít. Řekla bych, že je to přesně podle pořekadla: Když do pekla, tak na pořádném koni.“

Na slovíčko s producentkou

Když se Veroniky Mikyskové ptám na speciály soutěže, jako je Superlov nebo díly, kde soutěží celebrity, odpovídá, že jde vlastně o úplně jiné televizní formáty. „Jsme moc rádi, že si k nám slavné osobnosti přicházejí zahrát, a moc si toho vážíme, protože jdou s kůží na trh. Ačkoliv se to ‚gaučovému‘ hráči možná nezdá, zvládnout tlak ve studiu není snadné ani pro ostřílené herce – a chyby jsou na světě. Hvězdné speciály jsou ale hlavně o zábavě, na tu se diváci mohou těšit především,“ říká kreativní producentka. 

Že jsou Češi jsou a soutěživí, o tom svědčí i vysoká sledovanost pořadu. Průměrně se na něj ve věkové skupině 15 až 54 let dívá bezmála 30 % z těch, kteří mají ve všední podvečer zapnutý televizor.

Brilantní Sokol

Když jsme dorazili na natáčení, byl jeden díl soutěže Na lovu roztočený zhruba v půlce. U soutěžících pracovaly nervy, přesto si za stolkem vedli dobře. A co musím vyzdvihnout, je dokonalý výkon Ondřeje Sokola v roli moderátora. Jeho přesnost, pohotovost a schopnost na place vytvářet pohodovou atmosféru mi doslova vzala dech. To on má za úkol komunikovat s lidmi, kteří stojí před kamerou poprvé, a dostat je „do klidu“. Navíc ze sebe moderátor musí chrlit otázky i správné odpovědi, přičemž se Ondřej Sokol za celou dobu naší přítomnosti nepřeřekl ani jednou. Až na jednu výjimku se tak nemusel záběr opakovat. „Vědomostní show je neskutečně náročná na soustředění. Jde o to, že člověk musí být nepřetržitě při věci, protože jinak by to mohl soutěžícím pokazit, což bych opravdu nechtěl. Musím se učit číst nahlas, protože součástí tohoto pořadu jsou minuty až dvouminuty, kdy musím velmi rychle pokládat otázky. To je někdy hodně náročné,“ říká Sokol. Na otázku, zda mu pomáhají při rozmluvení jazykolamy, dodává: „Ne, ty u mě nefungují. Nepoužíval jsem je nikdy. Myslím, že jsou k ničemu. Takže je nebudu používat ani teď.“ 

Ondřeje Sokola oceňují i samotní Lovci. Pan Kalkulátor na něj pěje doslova ódy. „On je neskutečně dobrý. Cokoliv já řeknu, on dokáže použít a obrátit proti mně. Já mám ale toto špičkování rád. Vybavuji si, jak jsem řekl, že doufám, že přijde nějaká otázka z mého oboru, a on se otočil do kamery a řekl: ‚Tak uvidíme, zda přijde nějaká pokrývačská otázka.‘ Nebo jednou jsem řekl, že jsem mohl skončit ve Valdicích jako vychovatel, na což on opět zareagoval slovy: ‚Vidíte, děti, všechno to mohlo skončit dobře…‘

A doktor Vševěd přidává také historku s Ondřejem Sokolem: „Když jsme byli náš pořad představovat ve Snídani s Novou, řekl tam, že jsem psychopat. Pak to alespoň upravil na psychopata v dobrém slova smyslu. Jinak on je fakt profesionál a jedna z přidaných hodnot Na lovu.“

Kvízová parta

Na natáčení, které jsme absolvovali, jsme měli kliku na tři obávané Lovce: doktora Vševěda, Kalkulátora a Belladonnu. Jako 90 % diváctva jsem je znala jen v upjatých kostýmech, které nosí na natáčení, proto pro mě bylo překvápko, když jsem dorazila do jejich šatny. Uzřela jsem lidi svým duševním rozpoložením i image naprosto odlišné od rolí Lovců. Zejména pánové byli k nepoznání! 

V kůži Kalkulátora se skrývá sympaťák  Jakub Kvašovský. Právě s ním jsem toho pak v šatně naklábosila nejvíc. Na psacím stole mu leželo několik podepsaných kartiček pro fanoušky. „Je to milé, diváci si píšou o podpisy, rádi vyhovíme všichni, ta pozornost je až na výjimky příjemná.“ 

Jakub pochází z Trutnova a je učitelem na základní škole. „Mám celkově kvízy moc rád, zejména pak ty hospodské. Doma mám i spoustu deskových her,“ prozradil, na což jsem okamžitě zareagovala. Hraje totiž za tým iMumlynátů, se kterými mám sama jako účastnice hospodských kvízů letité zkušenosti. Jsou totiž prakticky neporazitelní. Ostatně, z řad hospodských kvízařů se rekrutují všichni Lovci.

Soutěžní matadoři

Doktor Vševěd nepatří do žádné stálé party hospodských kvízařů, ale objevuje se v různých týmech. „Pomáhám vyhrát i těm, kteří si normálně neškrtnou,“ řekl se svérázným humorem Jiří Martínek, pracovník Historického ústavu Akademie věd ČR, který vyučuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. „Do pořadu Na lovu jsem šel proto, že člověk má občas chuť udělat něco, co se od něj nečeká,“ říká představitel doktora Vševěda. Štábem byl osloven napřímo a aniž by věděl, do čeho vlastně jde, nabídku přijal. „Byl jsem u moře a nebýt toho, že moje dítko chtělo navýšit data, protože chtělo dohrát nějakou hru na mobilu, ani bych si mail nepřečetl,“ vtipkuje. Sám jako soutěžící prošel pořadem Riskuj. „Bral jsem to jako dobrý přivýdělek ke studiu, protože jsem vyhrál celkem slušný obnos.“ 

Jakub Kvašovský má s televizními soutěžemi mnohem bohatší zkušenosti! „Natočil jsem 16 dílů legendárního AZ Kvízu, a dokonce jsem v něm vyhrál nějaké Jirkovy odborné knihy,“ dodává a v šatně se rozhostí smích. „Byl jsem například i v pořadech Pálí vám to, v Riskuj, Chcete být milionářem a Nejslabší! Máte padáka, kde jsem dokonce vyhrál i zajímavou finanční částku,“ dodává Jakub.

Ani Lovci občas nemají den

Během druhého dílu jsme viděli při práci na place i mimo něj Lovkyni Belladonnu, civilním jménem Viktorii Mertovou, která patří k nejmladším v soutěži. Na obrazovce působí absolutně bez emocí, až studeně, což patří k její roli. Zato v šatně se, stejně jako její kolegové, proměnila ve velkou sympaťačku, a dokonce, když seděla v horkém křesle proti soutěžícím, potvrdila, že ani Lovci nejsou „stroje“. Udělala totiž pár chyb a soutěžící se mohli radovat z úspěchu. 

Své „poklesky“ mi přiznal i doktor Vševěd. Když se natáčely díly s celebritami, které vyhrané peníze vybírají na charitu, zadíval se na moderátorku Danielu Písařovicovou, kvůli čemuž svůj čudlík zmáčkl o pár vteřin později a byl poražen.

Popularita? Je příjemná

Představitelé Lovců díky pořadu vystoupili z anonymity a stali se z nich do jisté míry celebrity. „Tím si nejsem jistý. Manželka mi říkala, že o ní nesmím mluvit, v práci si toho podle mě snad ani nikdo nevšimne. Nejpopulárnější asi budu u lidí, kteří ke mně chodí na přednášky, a pak asi pro děti mých kamarádů,“ vyjádřil se doktor Vševěd. To Kalkulátor je populárnější hlavně u dětí, které učí. „Moje hláška je: Takže si vytáhneme kalkulátor, ne kalkulačku,“ směje se.

Jak se přihlásit?

Nebudu lhát, že mě potom, co jsem na natáčení viděla, nezlákalo se také zúčastnit. Co pro to můžu udělat? „Na našem webu je formulář, který je třeba vyplnit i s přidanou fotografií. A opravdu si dejte na vyplňování záležet! Soutěžící vybíráme velmi pečlivě, nestačí o sobě napsat například jen, že máte rádi adrenalin a podobně. Hledáme výrazné osobnosti, takže čím podrobnější a originálnější v dotazníku budete, tím větší šance je, že vás vybereme,“ poradila mi kreativní producentka Veronika. 

Zdroj: časopis Glanc

Související články