Můžete dělat vše jako v létě. Dáte vlasům péči, potřebný styling a stejně si kadeře budou dělat, co chtějí. Mohou za to nejen teploty blížící se bodu mrazu, ale i skutečnost, že trávíme více času v uzavřených prostorech. Vlásky se vysušují, lámou a třepí. Ale nebojte, poradíme vám, jak na tyto zimní potíže vyzrát.
Cuchání vlasů za krkem
Dlouhovlásky to znají moc dobře. Stačí si vzít rolák, zachumlat se do šály a někdy to potrvá i pár desítek minut, aby si vlasy za vašimi zády udělaly, co chtějí. Tedy spíš za krkem. Jakmile nahmatáte ten zacuchaný dred, propadnete panice, že jej už nikdy nerozčešete a hladký účes vpředu hyzdí motanec na týlu.
Řešení problému: Možností máte více. Můžete nosit v kabelce hřeben a vlásky častěji pročesávat. Lepší je však vyřešit podstatu potíží, ať nemusíte myslet na úpravu. Vlasy se cuchají, pokud jsou suché. Jelikož jde o jejich spodní část, nebude vadit, když budou více hydratované, menší zplihlost neuškodí. Proto jim dopřejte více kondicionéru, masky, neoplachového balzámu, olejíčku či spreje na rozčesávání. Rovné vlasy se necuchají tolik jako vlnité, proto je lepší vyfoukat je či vyžehlit dohladka. Samozřejmě to ale neprovádějte zase moc často, zejména žehlička vlasy přesuší.
Mít, či nemít pod čepicí?
Chtěly bychom mít pod pokrývkou ten krásný účes, který jsme si před zrcadlem vytvořily, že? Jenže ať už sundáme kulicha nebo ladně sejmeme baret, překvapí nás spláclé vlasy. Co hůře, mohou kopírovat právě čepici, takže máte hladkou helmu a od uší vám trčí původní vlny. Jde na to vůbec vyzrát?
Řešení problému: S umytými vlasy se vždy lépe pracuje. Pod pokrývkou se totiž rychleji mastí, takže se problém umocní. Myslete na to už ve sprše a opravdu důkladně vymyjte šampon i balzám, které zatěžkávají. Dodejte účesu strukturu. Použijte fixační sprej, jenž zajistí pružnost. Vlasy se tak snáze dostanou do původního tvaru. Pomoct může i dnes tolik adorovaný suchý šampon ve spreji. Zpevní vlasové vlákno tak, že tolik nezplihne. Když si poté sundáte čepici a prohrábnete prsty vlasy, čímž je lehce natupírujete, získají opět fresh look.
Když účes zkrátka nedrží
Vyfoukáte vlasy dohladka a stejně se vám zkroutí? Dodáte jim objem, ony však zplihnou, aniž by jim pomohla ona čepice? Z nějakého nepochopitelného důvodu se rozhodnou střapatit se, takže máte „chlupatou“ hlavu, jak se někdy říká? Vlasy jsou v zimě více nezkrotitelné. Problému nahrávají prudké změny teplot. Kštice neví, jakému prostředí se přizpůsobit a v podstatě hodí flintu do žita. Důležité je vědět, jaké vlastnosti vaše hříva má.
Řešení problému: Pokud víte, že se vám ve vlhku kroutí vlasy, použijte těžší styling. Aplikujte pěnové tužidlo ke kořínkům, na konečky můžete použít trošku tužší pasty na vlasy. Ta vytvoří na koncích jakési závaží a vlas nebude mít tendence se kroutit. Nepoužívejte však olej, ten podpoří kudrny. Vycházejte z vlastností stylingových přípravků, tužší konzistence umožní lehčí zatuhnutí i vlasu. Ztrácíte pracně vybojovaný objem? Použijte přípravek na jeho podporu – pěnu, sprej, to je jedno. Vlasy předfoukejte v předklonu, až sáhnete po kartáči, fénujte nikoli podle toho, jak si češete pěšinku, ale naopak stylujte vlasy na druhou stranu a foukejte je jakoby nahoru po směru růstu. Až vypnete fén, nechte účes vychladnout, i tím se zafixuje. Posléze jej lehce upravte prsty, aby neztratil na vzdušnosti. Pozor na přílišné množství laku, nános by mohl vaši snahu uzemnit.
Neztrácejte naději ani vlasy
V zimním období můžete pozorovat větší úbytek vlasů. Obnovují se, regenerují, jde o přirozený proces. Někdy se ale může stát, že se vám vlásky ulamují, padají a než se nadějete, máte místo kštice do půli zad mikádo. Velmi často za to může skutečnost, že jsme častěji v domácím prostředí, kde se hodně topí. Vlasy se přesušují, tím pádem ulamují. Však si asi všímáte, že když jste například více dní doma, snáze vám lokny elektrizují.
Řešení problému: Vezmeme to od druhého problému, protože jde o plíživou potíž, které si třeba hned nevšimnete a než se nadějete, budete mít na jedné straně mnohonásobně tenčí pramínek původní délky. Vlasy musí být hydratované, neduste je však přílišnou péčí, aby se zase nemastily. Používejte šampon na typ vašich vlasů, což může být i péče po barvení, kondicionér volte hydratační. A jednou týdně si dopřejte masku. Nebojte se ani bezoplachových, nemastících přípravků. Přirozenému padání vlasů moc nezabráníte, podpořte sílu kštice vitamíny, ampulkami se sérem nebo speciálními šampony či toniky proti padání vlásků. A choďte často ven, svěží vzduch prospívá celému tělu.
Zimní péče o vlasy: Tímhle nic nezkazíte
Abyste věděly, jak s vlasy pracovat, je samozřejmě nejlepší probrat jejich stav s kadeřníkem. U odborníka nemusíte ovšem získat jen rady ohledně stylingu. Nechte si dělat trichologické vyšetření. S pomocí inovativních technologií se podívají vašim vláskům hluboko do struktur, mrknou se i na kondici pokožky hlavy. V chladných měsících se snažte omezit krocení hřívy s pomocí různých gumiček. Náchylnější vlásky se snadněji polámou. Účes po umytí raději vyfénujte, než abyste šly spát s mokrou hlavou nebo s ní vyrazily ven. Vlhkost jejich stav jen zhorší.
Zdroj: iGlanc.cz, The Hair Routine, The Institute of Trichologists