Žádné půjčování

Když si uvědomíte, co všechno vašimi ústy projede a čeho se během celého dne dotýkáte, je při aplikaci balzámů na rty na místě pečlivé dodržování hygienických pravidel. A tím asi nepodstatnějším je, že balzám na rty se nepůjčuje. Nikomu. Je to stejné jako se zubním kartáčkem – na rtech i v ústech samotných sídlí více než 300 druhů bakterií. „Nepříjemným následkem je nezřídka opar. Toto virové onemocnění i jiné kosmetické nedokonalosti dokáže řešit biostimulační laser, který má léčivé účinky,“ říká dermatoložka MUDr. Zuzana Kulíková. Důležitá je samozřejmě prevence. A tak, máte-li rádi balzámy v kelímku, nikdy do nich nesahejte neumytýma rukama. Anebo používejte na nabrání špachtli (čistou). A po nemoci je u tuhých variant nebo balzámů v tubě vhodné jemně je otřít například papírovou utěrkou. 

Zdroj: Youtube

Něco navíc

Kromě každodenní péče můžete své rty rozmazlovat i něčím jiným než balzámem na rty. Třeba peelingem, kterým si obrousíte odumřelé kožní buňky. Rty se tak nejen hezky „vyloupnou“, ale i prokrví a získají sytější přirozený tón. Peeling si můžete udělat hotovým produktem nebo třeba vlastnoručně vyrobenou směsí cukru a kokosového oleje nebo medu, ale i jemným suchým zubním kartáčkem v rámci denní zubní hygieny. Nebo vsaďte na masku na rty, která se nechává působit přes noc. A vy se můžete těšit na ráno na rty jako samet. 

Kvalitní ochranka

Že bychom se při pobytu na slunci měli mazat krémem na opalování, ví každý, ale velká část populace má za to, že rty žádnou zvláštní ochranu nepotřebují. Mějte ovšem na paměti, že pokožka rtů obsahuje o dost méně melaninu (kožního barviva) než pokožka těla nebo obličeje a rychleji se spálí, přitom se téměř neopálí. Proto by ideální balzám na rty měl SPF obsahovat, minimálně pokud víte, že budete značnou část dne venku – to platí celoročně. Aktuálně na to myslete, i pokud vyrážíte na hory, sníh intenzivně odráží UV záření, tím ho dělá ještě silnější, a spálit se tak bez ochrany můžete raz dva.

Sázka na béčko

Jak rty vypadají, můžeme ovlivnit nejen kosmetikou, ale i životním stylem a dostatkem vitaminů, především těch ze skupiny B. Například nedostatek vitaminu B2 (riboflavinu) je jedním z hlavních důvodů natrhávání koutků úst, vitamin B3 (niacin) a B6 (pyridoxin) jsou zase obecně důležité pro zdraví kůže a sliznic a jejich nedostatek může vést k častému praskání pokožky úst i zánětům v jejich okolí. Důležitý je i dostatek železa a zinku. Trpíte-li často na natržené koutky nebo se vám stále olupují rty, kupte si buď kvalitní doplňky stravy s obsahem výše uvedeného, nebo se zaměřte na dostatečnou konzumaci potravin, které tyto látky obsahují – například tuňák, krůtí maso, luštěniny, ale i vejce, listová zelenina, brokolice a mrkev.

Konec olizování

Důležitá je také dostatečná hydratace, a proto ani během zimního období nezapomínejte pít dostatek vody a omezte slazené nápoje, které zvyšují rizika kvasinkové infekce kolem úst. „Skvěle také hydratuje a vypíná vrásky speciálně upravená kyselina hyaluronová, a to jemně vpravovaná injekčně přímo do rtů,“ doplňuje MUDr. Kulíková. A pokud máte neustále pocit suchých rtů, dejte pozor, abyste si je moc často neolizovali. Nejen že tím rty ještě více vysušíte, ale v kombinaci se studeným vzduchem a větrem si můžete zadělat i na vznik ekzémů, nebo dokonce periorální dermatitidy, která se projevuje svěděním, výskytem červené krupičky a zanícením pokožky kolem úst.

Zdroj: časopis Glanc, dermatoložka MUDr. Kulíková

Související články