Uspěte pleť

Nikdo z nás netouží po tom, probouzet se ráno se zmuchlaným obličejem a vypadat jako zombie. Nemusí to tak být! Stačí dát své pleti to, co před spaním potřebuje — vyčištění, hydrataci a výživu. Nemusíte mít nutně speciální noční krém, ale nepoužívejte ani denní péči s UV filtrem. Ten v noci kůži zbytečně zatěžuje. Skvělá jsou výživná séra (mně se osvědčila ta s kyselinou hyaluronovou), anti-aging oleje nebo noční masky, trend posledních let. Aplikují se jako běžný krém a mívají výrazný regenerační účinek — ráno po nich bude pleť krásně vypnutá a svěží. Nepodceňujte ani délku spánku, jeho (ne)dostatečné množství se na pleti vždycky projeví.

Zdroj: Youtube

Odpojte se

Průzkum norských vědců realizovaný s deseti tisíci teenagery ve věku 16—19 let ukázal, že téměř všichni dotazovaní používají před spaním jedno nebo více elektronických zařízení s displejem. Odborníci však tento návyk považují za alarmující (obzvlášť u této věkové kategorie, která si právě v dospívání vytváří návyky na celý život). Experti jednoznačně prokázali, že sledování obrazovky (ať už mobilu, počítače, tabletu, nebo televize) před usnutím výrazně narušuje spánek, zkracuje ho a snižuje jeho kvalitu. Doporučení pro všechny věkové kategorie zní: ‚Odlogovat se’ nejpozději hodinu před spaním! Experti dále rodičům doporučují pohlídat, aby děti na noc nechávaly mobily &  spol. mimo svůj pokoj, nebo je alespoň neměly vedle postele.

Provoňte si polštář

Asi každému z nás se někdy stane, že se převaluje v posteli a ne a ne usnout. Nemusí to hned znamenat, že máte poruchu spánku, v usnutí nám občas brání jen hlava přeplněná myšlenkami. Mně v takových chvílích pomáhá aromaterapie, a to ve formě spreje na polštář, většinou s vůní levandule. Nejenže rychle usnu, ale ráno mám pocit, že jsem spala kvalitně a dobře. Sprej můžete použít i pro děti, dobře funguje i na nespavce.

Dejte si čaj

Bylinkové čaje jsem dřív nesnášela, což má nejspíš na svědomí moje nedobrovolné popíjení odvaru z květu černého bezu při nachlazení v dětství. Cestu k bylinkám jsem si nakonec našla přes přírodní kosmetiku a dneska bez večerního čaje s levandulí nebo meduňkou nedám ani ránu! Ověřila jsem si na sobě, že člověka opravdu zklidní, což se před spaním rozhodně hodí. Dejte si večer pozor na zelené i černé čaje, ty totiž obsahují kofein a tak by se vám mohlo stát, že po jejich vyypití budete v posteli koukat dlouhé hodiny do stropu a hned tak nezaberete. 

Zklidněte mysl

Nedávno jsem si na jednom semináři vyzkoušela zajímavou techniku — naladění mozku do hladiny alfa — to je stav, ve kterém jsme těsně před usnutím, při probouzení, meditaci nebo „zírání do prázdna“. Uvolní se tělo i mysl, paměť má zvýšenou schopnost ukládat a vybavovat si, hlava rychle regeneruje, celý organismus odpočívá a posiluje životní funkce, přirozeně se tvoří endorfiny. Na webu Hladina alfa o tom najdete celou řadu informací a taky ukázku, jak se do toho stavu dostat, třeba zrovna když nemůžete usnout. Zkuste to, pro mě to byl velmi neobyčejný zážitek. Před spaním je skvělá i hatha jóga zaměřená na správný dech.

Ponořte se do tmy

Zatažené závěsy nebo rolety pomáhají lidem rychleji usnout a dosáhnout hlubšího spaní. Nemáte-li možnost zastínění, zkuste textilní masku na oči. Měla by být pohodlná, z příjemného materiálu a nikde by vás neměla tlačit. Kromě látkové mě nadchla maska na oči se zahřívacím efektem, která působí i proti otokům, takže si ji klidně můžete nechat celou noc, stejně jako tu textilní.

Poslouchejte své tělo

Zdá se, že teorie rozdělující lidi na skřivany a sovy je už překonaná. Lékař celostní medicíny MUDr. Jan Vojáček například tvrdí: „Nejsme noční druh. proto je nám přirozené jít po západu slunce spát. Ideální čas spánku je od 22 hodin, kdy nejvíce regenerují nadledvinky, tedy orgány, které jsou zodpovědné za tvorbu stresových hormonů a vůbec se významně podílejí na regulaci hormonálního systému. Dostatečný spánek v tuto dobu zvyšuje odolnost vůči stresu a snižuje jeho vliv na organismus,“ vysvětluje lékař. Pro představu — děti předškolního věku potřebují 10 až 12 hodin spánku, starší děti a dospívající alespoň 9 hodin a dospěláci si vystačí s 6-8 hodinami.

Začtěte se

Číst si v posteli je jedna z mých nejoblíbenějších činností, ale když mám za sebou náročnější den, většinou u knihy po pár stránkách usínám. Jako uspávací rituál je to ale fajn! I kdybyste měli přečíst jen jednu stránku, vypnete alespoň na chvíli myšlenky na všechno, co jste ten den nestihli a co vás čeká zítra, což váš mozek ocení. Jen pozor na to, co čtete, já se třeba po příbězích od Stephena Kinga bojím jít v noci i na záchod!

Spěte zdravě

Ze by se mělo v ložnici po ránu a před spaním vyvětrat, asi všichni víme, ale ne za každou cenu. Pokud váš dům obklopuje silně znečištěný vzduch, větrejte jen krátce a dočistěte místnost zdravějším způsobem. Zkuste to třeba pomocí eukalyptu, ať už v podobě esenciálního oleje (v nádobce s vodou na topení, v aromalampě či interiérovém spreji), nebo živého eukalyptu v květináči (prodávají velká zahradnictví). Jeho listy uvolňují do prostoru vonné silice, které čistí vzduch a působí antibakteriálně. Nám pomohla i čistička a zvlhčovač vzduchu v jednom, kterou jsme pořídili kvůli alergiím dvou členů rodiny. Ničí 99% bakterií a virů a už po pár minutách provozu ucítíte, že se vám lépe dýchá. Nešetřete ani na kvalitních matracích a lůžkovinách!

Zdroj: časopis Glanc, MUDr. Jan Vojáček, Independent

Související články