Většina toho, co kdy na sobě vyzkoušíte, už proběhla minimálně na TikToku. Tam si totiž můžete dovolit úplně cokoliv. Kdybyste si kupříkladu dala na obličej krém na boty a řekla, že vyhlazuje vrásky, věřte, že by vás hodně lidí následovalo (hlavně to teď doma opravdu nezkoušejte). Stejným způsobem se stal virálním i trend, kdy si ženy potíraly vnitřkem banánové slupky obličej a krk. Slibovaly přitom, že se jedná o domácí alternativu botoxu a injekčních výplní. S takovou recenzí, kdo by to aspoň ze zvědavosti neprubnul, že?

Zdroj: Youtube

Proč zrovna banány?

Banány jsou zdravé, to víme, ale už jste si někdy schovala banánovou slupku, abyste ji mohla dále využít? Stejně jako ovoce v ní obalené, banánová slupka obsahuje mnoho živin, jako draslík, hořčík, fosfor, vápník a železo. Z toho důvodu se výluh z ní používá například jako přírodní hnojivo pro rostliny. Někdo jejich vlastnosti zase využívá aspoň na leštění bot. Nás teď především zajímá, jak si s banánovou slupkou ”vyleštit” obličej.

Aplikace banánové slupky

Aplikace je velmi jednoduchá. Oloupete velmi zralý banán, čím zralejší, tím lepší. Banány nemusí pro lokální aplikaci být organické. Někdo zase tvrdí, že nezralé banány mohou působit lépe kvůli většímu množství antioxidantů, ale důkazy na to neexistují. Vnitřek slupky jemně vtírejte do suché a čisté pokožky cca 2 minuty, kdo chce být opravdu důsledný, může i 10. Soustřeďte se hlavně na místa s vráskami, jemnými liniemi a hyperpigmentací. Až skončíte, obličej ještě čtvrt hodiny neoplachujte, nechte banánový zázrak působit. Po oplachu naneste hydratační krém a radujte se z krásné pleti. Doporučení ze sítí je používat toto ošetření obličeje dvakrát až třikrát týdně a výsledky by se měly brzy dostavit.

Banány místo botoxu?

Banánová procedura slibuje, že při správném používání vyhladí vrásky a jemné linky, vypne a tonizuje povadlou pleť, zmírní tmavé skvrny a zlepší strukturu pleti. Závěrem dodá pleti přirozeně mladistvý a zářivý vzhled. Některé uživatelky dokonce tvrdí, že můžete dramatickou proměnu vidět už po jednom použití, ale jedná se opravdu o takový zázrak? Pokud máte důkazy, sem s nimi, ale jinak to musíme, stejně jako další doporučení z TikToku, brát s rezervou, protože konkrétní vědecká  studie zatím žádná neexistuje.

Banány sice obsahují prospěšné antioxidanty a živiny, ale pouhé potírání pokožky slupkou nemůže proniknout dostatečně hluboko, aby se uvolnily obličejové svaly a výrazně se tím redukovaly vrásky tak, jako třeba v případě injekcí botoxu nebo dermálních výplní, které se vstřikují pod kůži. Nicméně tu slupku ještě do koše neházejte, nějaké přínosy pro pleť mít může.

Jasná a zářivá pleť

Banány skutečně obsahují prospěšné antioxidanty, jako je vitamin C, vitaminy skupiny B, hořčík a draslík. Vnitřek slupky obsahuje lutein, který může pleť hydratovat, rozjasnit a uklidnit. Potírání obličeje tedy pravděpodobně přinese určitou lokální úlevu a minimálně zářivý efekt. Z banánů a slupek si můžete vyrobit i domácí masku, třeba ještě v kombinaci s medem a tvarohem. Pokud nečekáte, že vás omladí o deset let, budete z efektu nejspíš nadšená. Navíc za zkoušku nedáte vůbec nic, slupku byste stejně normálně vyhodila, tak proč jí nedat šanci, aby ukázala, co se v ní skrývá?

Možné nežádoucí účinky

U většiny lidí nezpůsobí potírání obličeje banánovou slupkou žádné výrazné problémy ani reakce. Pokud však máte citlivou pokožku, může se u vás vyskytnout podráždění či zarudnutí, případně ucpané póry nebo vyrážka. V případě jakéhokoliv problému s procedurou ihned přestaňte a pečlivě opláchněte obličej. Nenechávejte banánovou slupku působit přes noc, i to by mohlo pokožku podráždit. Maximálně půl hodiny stačí.

Zdroj: iGlanc.cz, Sanctuary Medical, Healthshots

Související články