Máte pocit, že i přes pravidelné jídlo vaše tělo požaduje stále víc? Pokud se vám zdá, že máte hlad téměř neustále, nemusí to být jen vaše představivost. K tomuto pocitu existují konkrétní důvody. A i když je hlad přirozená funkce organismu, neměla byste ji ignorovat, pokud se objevuje příliš často nebo v nevhodných momentech. Vysvětlíme vám, co za pocitem hladu stojí a co byste mohla změnit.
Nedostatek bílkovin
Tento důvod bude pravděpodobně jedničkou u většiny lidí. Tato makroživina, která se ve výživě skloňuje stále dokola, má nejvyšší sytící efekt. Pokud ji tedy ve svém jídelníčku nemáte dostatek, budou vás častěji ovládat nezvladatelné chutě na sladké a budete chtít vyjíst celou lednici. Správný příjem bílkovin také pomáhá zrychlovat metabolismus, protože k trávení bílkovin tělo potřebuje nejvíce energie.
Únava
Spánek ovlivňuje správné fungování celého těla, včetně mozku. Pokud jste tedy strávila noc na večírku, několikrát jste vstávala k nemocnému dítěti a nebo jste místo sladkého snění přemýšlela o tom, co všechno musíte následující den stihnout, pravděpodobně se probudíte s vlčím hladem. Váš mozek vás navíc bude nabádat k tomu, abyste sáhla po rychlých cukrech. A jak víme, jednoduché sacharidy nás nezasytí na dlouhou dobu. Po vdechnutí rohlíku s marmeládou tak samozřejmě budete mít za hodinu hlad. Až budete tedy příště cítit nevyspalost nebo únavu, přizpůsobte tomu svůj talíř ke snídani a naplňte jej bílkovinou, ovocem a zeleninou. Takové potraviny vám dodají energii a vy nebudete mít hlad. Skvěle funguje třeba ochucený polotučný tvaroh s granolou a ovocem nebo obyčejná míchaná vajíčka.
Menstruační cyklus
Pozorujete na sobě, že během menstruačního cyklu se mění nejen vaše psychické rozpoložení, míra energie, ale i chutě na jídlo? Jde o přirozený proces. Pokud tedy před menstruací zaznamenáváte zvýšenou chuť k jídlu, nejste v tom sama. Nemusíte mít tedy obavu, že by s vámi bylo něco špatně. Apetit a pocit nasycení jsou významně ovlivněny hormonálními změnami v těle i u mužů, přičemž hormony hrají klíčovou roli i v regulaci pocitu hladu a sytosti. Vědecké studie potvrzují, že hormonální fluktuace během menstruačního cyklu mají vliv na chuť k jídlu a stravovací preference, což znamená, že zvýšená touha po určitých potravinách není jen váš výmysl.
Když máš hlad, nejsi to ty
Určitě znáte tento slogan z reklamy na sladkou tyčinku. Samozřejmě zahnat hlad takovým přívalem cukru nepředstavuje ideální řešení, ale částečně je toto tvrzení založeno na pravdě. Když nám totiž klesne hladina glukózy v krvi, slinivka břišní a játra generují řadu chemických signálů, které vyvolávají hlad. A když tato hladina cukru lítá jak na horské dráze, může se to projevit i na vaší náladě, bušením srdce nebo třeba zvýšeným pocením. Po jídle pak přijde uspokojení a pocit plnosti. Abyste měli hladinu krevního cukru pod kontrolou, neřekneme vám asi nic nového. Musíte si udržovat zdravou váhu, dobře jíst a dostatečně pít.
Zdroj: iGlanc.cz, Stylist.co.uk, Dalhousie University, Česká lékarnická komora, Institut moderní výživy, lekarnickekapky.cz