1. Nepoužíváte SPF každý den

Ochrana proti slunci představuje naprostý základ v péči o pleť, a to nejenom v letních měsících. Studie jasně říkají, že vícenásobné vystavování ultrafialovému záření vede k trvalé degradaci kolagenu v kůži, což přispívá ke stárnutí pleti. Proto by mělo být používání SPF vaší denní rutinou. Bez ohledu na počasí nebo času stráveného venku škodlivé sluneční paprsky proniknou i skrz sklo, takže můžou poškozovat vaši pleť i v zimě nebo za oblačného dne.

2. Pleť špatně čistíte

Jedině správně čistá a připravená pleť dokáže správně vstřebávat účinné látky obsažené v dalších pečujících přípravcích. Zopakujeme si proto to nejzákladnější: odličovat a čistit pleť byste měla dvakrát denně i v případě, pokud nenosíte make-up – ideálně dvoufázově. Vhodné způsoby odličování jsou trochu odlišné pro každý typ pleti. Používání příliš silných čistících přípravků může vaši tvář příliš vysušit a narušit její přirozenou obrannou bariéru. Naopak, nedostatečné odstranění make-upu a nečistot může vést k ucpávání pórů a vzniku akné. Používejte jemné, ale efektivní čistící přípravky, které neodstraňují z pleti přirozené oleje a zároveň dokážou důkladně odstranit všechny nečistoty.

3. Příliš často střídáte kosmetiku

Hledání ideální péče může být sice vzrušující – obzvlášť v dnešní době, kdy máme tolik na výběr! Ale příliš časté střídání produktů vaší pokožce spíše škodí. Každý produkt potřebuje určitý čas, než začne účinkovat, a časté změny mohou vaši pleť zbytečně stresovat. Dermatologové doporučují dát produktu šanci makat alespoň šest týdnů, než posoudíte jeho účinnost. Střídání produktů každé dva týdny může vést k podráždění pleti, ke vzniku pupínků nebo nekonzistentním výsledkům.

4. Neustále se dotýkáte svého obličeje

Mnohé ženy si ani neuvědomují, kolikrát za den si sahají na obličej, a tak si díky tomuto zlozvyku přenášejí bakterie z rukou na pleť, což nemůže skončit jinak než zanícením a vzniku pupínků či dokonce různých vyrážek. Studie ukazují, že průměrná osoba se z různých důvodů spontánně dotkne svého obličeje až 800 krát za den! Proto udržujte své ruce čisté a zkuste si tuhle činnost co nejvíce uvědomit.

5. Přeháníte to s exfoliací

Exfoliace se řadí mezi důležité kroky v péči o pleť, protože pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky a podporuje obnovu pleti. I ta má ale svá pravidla, která se odlišují podle typu vaší pokožky obličeje. Příliš častá nebo agresivní exfoliace může pleť podráždit a poškodit. Proto se doporučuje ji provádět maximálně dvakrát týdně a pečlivě vybírat produkty, které se hodí pro váš typ pleti. Pokud byste to přehnala a prováděla tento proces „odlupování staré kůže” příliš často, mohla byste narušit ochrannou vrstvu pleti, což by mohlo vést k podráždění, suchosti a nebo dokonce i k zánětům.

Na závěr máme jednoduchou radu: péče o pleť je spíš maraton, ne sprint. Proto se poraďte s dermatologem nebo alespoň profesionální kosmetičkou, buďte opatrná, trpělivá a konzistentní. Vyplatí se vám to.

Zdroj: iGlanc.cz, The New England Journal of Medicine, ScienceDirect

Související články