Olivový olej má celou řadu blahodárných a léčivých účinků na lidský organismus. Podle expertky na výživu Margit Slimákové obsahuje extra panenský olivový olej, stejně jako ten avokádový, především zdraví prospěšné mononenasycené mastné kyseliny, a je proto možné jej při vaření používat pravidelně. Nejlépe za studena, ale můžete po něm sáhnout i při tepelné úpravě do 180 °C. Nicméně i mimo kuchyni vás může ”oliváč” příjemně překvapit a dokonce zachránit, když zrovna nemáte po ruce ten správný kosmetický přípravek, obsahuje totiž vitamín E, A a polyfenoly, což jsou všechno účinné antioxidanty. Co všechno olivový olej v péči o krásu zvládne?
Odborník na ruce a nehty
Dokud člověk olivový olej v roli pečovatele o pokožku nebo vlasy nevyzkouší, většinou mu moc nevěří. Já jsem si kdysi až sama na sobě ověřila, jaké výsledky může nabídnout zahřátý oliváč ve chvíli, kdy máte nehtová lůžka samou záděru a speciální přípravek na tyhle problémy vám zrovna došel, nebo ho ve své kosmetické výbavě vůbec nemáte. Jak na to?
Zahřejte olej ideálně ve vodní lázni na takovou teplotu, abyste v oleji udrželi prst. Přelijte ho do misky, nebo nechte přímo v hrnci a ponořte do této lázně všechny prsty aspoň na pět minut tak, aby byly nehty pod hladinou. Olej mezitím poškozenou pokožku i nehty hezky změkčí, vyživí a zregeneruje. Toto ošetření vám poslouží i v rámci domácí manikúry, zvláční totiž i nehtovou kůžičku, která pak půjde snadno odstranit stejně jako záděry - ty po olivové lázni jemně zastřihněte. Ruce vkládejte do oleje pečlivě čistě umyté, díky tomu ho pak nemusíte vylévat a ještě ho využijete při přípravě jídla.
Na vlasy bez turbanu
Teplý olivový olej můžete použít i jako zábal na vlasy. Ačkoliv by se mnou teď mnoho profi kadeřníků možná nesouhlasilo, protože nejraději pracují se salonní kosmetikou, já si tuhle proceduru nemůžu vynachválit. Dopřávám si ji vždycky, když cítím, že mám obzvlášť vlasové konečky hodně suché.
Po umytí šamponem, kdy je vlasová kutikula otevřená (zavírá ji kondicionér), si podle množství a délky vlasů (mně s dlouhými vlasy stačí 2 až 3 lžíce) nanesu olej do vlasových délek, ty pak opatrně od konců pročešu řídkým hřebenem. Vlasy už nebalím do turbanu, nechci je zapařit - to nesvědčí vlasové pokožce. Zábal si nechám na vlasech asi 10 až 15 minut a pak olej smyju šampónem (stačí jedno mytí, první proběhlo před zábalem). Následně nanesu kondicionér, nebo vlasy spláchnu studenou vodou, obojí uzavírá vlasovou kutikulu - to je důležitý krok, otevřená kutikula je mnohem náchylnější k poškození. Vlasy nakonec vyfoukám na středně teplý vzduch, moc horký aktivuje mazové žlázy a vlasy se tím dříve mastí. Odměnou je mi krásně lesklá a vyživená hříva.
Tip od slavné Missky
Namazat si pokožku oliváčem by mě nenapadlo, dokud mi tenhle trik při rozhovoru neporadila modelka a bývalá Miss žijící v Itálii Alena Šeredová. Přiznala, že na kosmetiku vůbec nechodí a že moc neřeší, čím se zrovna natírá. A když nemá nic po ruce, sáhne po olivovém oleji. Jeho účinky prý objevila na jedné dovolené, kdy si na vlastní tělo vyzkoušela, že tekuté zlato, jak se olivovému oleji přezdívá, skvěle zvládne zregenerovat a hydratovat pokožku po několikahodinovém pobytu na slunci. Jen je prý třeba aplikovat ho na vlhkou kůži - ideálně tedy po sprše nebo koupeli, ostatně to platí pro všechny oleje. A můžu potvrdit - funguje to! Nemějte obavy, že budete příliš mastná, oleje nemusí být moc a na vlhké pokožce se navíc hezky roztírá. Kdo nemá rád typický olivový odér, může si do oleje přidat pár kapek esenciálního olejíčku, které tuhle masáž sebe sama promění na výjimečný voňavý zážitek.
Zdroj: iGlanc.cz, Margit Slimáková - expertka na výživu, Alena Šeredová - modelka a bývalá Miss