Člověk bez vody přežije maximálně 7–10 dnů. I naše tělo je víc než z poloviny tvořeno vodou. Jakmile nám začne chybět, poznáme to rychle. Jsme unavení, bez energie a je to znát i na pleti. Vrásky jsou víc vidět, dělají se nám tmavé kruhy pod očima a vypadáme strhaně. Ke správnému fungování potřebuje pleť jak vodu, tak lipidy (tuky). Jenže zatímco tuky jí můžeme při správném výběru kosmetiky dodat i z vnějšku, vodu si pokožka zvenčí nasát neumí. Kdyby to tak bylo, stačilo by skočit do vany a bylo by vystaráno. „Ačkoli to zní paradoxně, voda přidaná do pleťových přípravků pokožku vysušuje, protože se po nanesení odpaří. Jediný způsob hydratace vodou je vnitřním užíváním, tedy jejím pitím v dostatečném množství,“ vysvětluje PharmDr. Lucia Havlíková. 

Zdroj: Youtube

Levná přísada

Jak říká kosmetička Barbora Blahůšková, voda bývá u běžné kosmetiky ve složení skoro vždy na prvním místě, což znamená, že produkt jí obsahuje nejvíc. „Může jít až o osmdesát procent,“ říká odbornice, která má s vodou obsaženou v produktech hned dva problémy – je nutné ji v krémech konzervovat chemií a pak jde o to, že platit bychom měli za účinné látky v lahvičce, a nikoli za vodu, která výrobce moc nestojí. „Svým klientkám říkám, že i když budou mít nejlepší hydratační přípravek a nebudou dostatečně pít vodu, pleť nikdy nebude dokonale hydratovaná,“ říká kosmetička. Nabízí se tedy otázka, proč se voda do krémů vůbec přidává. Jak už bylo řečeno – je to výnosné, voda je levná.  Na trhu se ale objevuje čím dál víc značek, v jejichž složení nenajdete vody ani kapku. Hydratují skvěle a konzervanty nepotřebují vůbec, nebo při výrobě sáhnou po těch šetrných z přírody. 

Sázka na olej

Asi neznámější formou bezvodé kosmetiky je olejové složení, tedy přípravky, ve kterých najdete přírodní rostlinné oleje, másla (např. kakaové, bambucké), éterické oleje a další organické ingredience. „Přírodní oleje na rozdíl od vody pokožku vláhou doslova napumpují. Umí totiž lipidovou vrstvou kůže pronikat mnohem snadněji než krémy a efektivně předcházet ztrátě vody. Proto je po jejich použití pokožka krásně vyhlazená a vyživená,“ říká kosmetička Hanka Jandurová. Bára Blahůšková pak doplňuje, že pro hydrataci je úžasný například pupalkový, mrkvový nebo šípkový olej, a taky nedá dopustit na masku z kvalitního domácího medu. Jen dejte pozor, aby byl v přípravcích skutečně 100% přírodní olej – na lahvičce to bývá uvedeno. Například minerální olej je syntetický produkt, který do pokožky neproniká a nepřináší jí žádný extra užitek. Samozřejmě je tu řada značek, které mají v nabídce produkty jak s vodou, tak bez ní, stačí se naučit číst složení na obalu (INCI), kde je voda uvedena jako „aqua“. 

Co dokáže aloe

Pokud někomu olejová konzistence nevyhovuje, není od věci sáhnout po značkách, které vodu kompletně nahradily, a to pomocí aloe vera, která je nám prospěšná jak vnitřně, tak i při zevní aplikaci na pleť. Aloe toho umí opravdu hodně. Nejenže perfektně hydratuje, ale je taky napěchovaná antioxidanty, má mimořádně silnou schopnost hojit pokožku, například po spáleninách, podporuje obnovu kolagenu a stimuluje růst nových kožních buněk, takže je skvělá i proti předčasnému stárnutí. Přestože většina z vás bude znát asi aloe vera gel, prvotním produktem z této rostliny je čistá šťáva, která je jen o něco málo hutnější než voda. V Česku najdete v bezvodé kosmetice s aloe základem několik značek. 

Míza ze stromů

„Vypadá jako voda, chutná skoro stejně, ale voda to není,“ tak popisuje další zajímavou tekutinu Renata Ježková, specialistka na přírodní kosmetiku. „Jde o vodu ‚přefiltrovanou‘ přes strom – přes břízu. Ta má neobyčejnou schopnost vytáhnout ze země takové množství vody, že ji z ní můžeme doslova stáčet,“ říká odbornice a pokračuje: „Nejlepší březová voda neboli míza se získává tak, že se strom nařízne způsobem, který ho nepoškodí, a odkapávající tekutina se zachytává do nádob. Obsahuje množství minerálů, antioxidantů a dalších látek, které pomáhají podobně jako aloe vera vnitřně i zevně.“ Do kosmetiky se přidává kvůli omlazovacím schopnostem, ale prodává se také samostatně na pití – ideální způsob, jak zintenzivnit péči o pleť, je vyživit ji stejnou ingrediencí zevnitř i zvenku. 

Zdroj: časopis Glanc

Související články