Péče a výživa

Možná se to nezdá, ale vzhled, kvalita a růst obočí se dá zlepšit i pomocí potravin a různých doplňků stravy. Zaměřte se na produkty, které obecně pomáhají v péči o vlasy a pokožku. Zásadní je vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály, přičemž primární je především biotin ze skupiny B-komplex, dále vitamín E, A, C, železo, zinek, omega-3 mastné kyseliny a panthenol. Co se týká jídelníčku, měl by obsahovat ořechy (ideálně namáčené přes noc, jsou pro tělo pak lépe stravitelné), dále semínka, kořenovou a listovou zeleninu, ryby, divokou rýži, luštěniny nebo avokádo.

Méně se toho ví o ricinovém oleji a jeho blahodárném vlivu nejen na kvalitu obočí. Tento olej disponuje vysokým obsahem kyseliny ricinolejové, antioxidantů a vitaminu E a kromě toho, že má pozitivní účinky nejen na růst obočí, ale i řas a vlasů, dobře funguje na jizvy, strie a výrazně regeneruje kůži. Rozetřete si velmi tenkou vrstvu oleje na obočí před spaním a nechte ho přes noc působit. Vydržte aspoň měsíc a pak zhodnoťte výsledky. 

Zdroj: Youtube

Sérum, které funguje

V poslední době je trh s kosmetikou přímo zaplaven nejrůznějšími séry, které slibují zvýšení hustoty obočí a dokonce lákají své spotřebitelky na to, že jim díky němu narostou úplně nové chloupky. Pravda je taková, že někomu séra fungují a někomu ne. Proč? Stejně jako vlasy, řasy a ochlupení i chloupky v obočí vyrůstají z takzvaných folikulů a procházejí několika růstovými cykly. Během hlavní fáze cyklu chloupek aktivně roste do délky a sílí. V porovnání s vlasy má ale obočí kratší růstovou fázi, která trvá přibližně 1–2 měsíce.

V přechodovém cyklu folikul přestává chloupek vyživovat, ten pak slábne a postupně přestává růst. Celý tento cyklus uzavírá klidová fáze nastávající ve chvíli, kdy chloupek vypadne a folikul se začne připravovat na růst nového chloupku. Růst obočí tedy záleží hodně na tom, v jaké fázi se jednotlivé chloupky nacházejí. Pokud jste ani po měsíci používání séra nezaznamenala efekt, může to být z důvodů výše popsaných a výsledky se mohou objevit třeba až za tři měsíce. Nečekejte také, že vám bude růst úplně nové obočí tam, kde nikdy předtím nerostlo. Počet folikulů je každému geneticky daný a nový chloupek může vyrůst pouze v místě, kde se folikul přirozeně nachází.

S trendy opatrně

Pokud jde o líčení obočí, je důležité si uvědomit, že trendy jsou tu především proto, aby prodaly nové produkty ať už jde o kosmetiku, módu nebo design. To je zkrátka fakt, nicméně přiznejme si, že trendům často a mnohdy rádi podléháme. S obočím je to stejné. Chcete-li ho mít jako ty nejsledovanější influencerky nebo celebrity, vždycky zvažte, zda si mnohdy slepým následováním známých tváří spíš neublížíte. Jasně, experimentujte, ale s citem. Docela dobrým vodítkem, kdy sebe sama uvidíte z jiného úhlu a hlavně s odstupem, je selfíčko.

Chcete takzvané rovné obočí, které je aktuálně hodně v trendu, ale nejste si jistá, jestli vám padne? Vyfoťte se v něm a sama zhodnoťte, jak se cítíte, nebo požádejte o názor někoho, o kom víte, že k vám bude upřímný. Jisté je, že nejlépe vypadá, když respektujete svoji přirozenou linii obočí a tu jen doladíte tím, že sem tam něco dokreslíte, poupravíte a dotáhnete, ať už pomocí pinzety nebo dekorativní kosmetiky.

Tón v tónu

Rozhodla jste se pro naturální obočí, které je třeba jen sem tam dokreslit a chcete, aby vypadalo naprosto přirozeně? Zásadní je volit správnou barvu, ať už jde o gel na obočí, tužku, nebo barevný pudr. Vybíráte-li takovou kosmetiku poprvé, raději se obraťte na obchod, kde pracují profesionálky a odborně vám poradí, případně vás i nalíčí a názorně předvedou, jak na to. Chcete-li si vybrat sama, nezapomeňte, že na umělém osvětlení vypadá barva trochu jinak než když vyjdete ven. Ideální je používat odstín vašeho obočí, nebo volte produkt lehce světlejší, nikdy tmavší.

Nalíčené obočí si vždy večer odličujte stejně jako jinou dekorativku, ideálně odličovačem na oči. Obočí je celý den vystavené nejrůznější vlivům a mnohem více než na pleti se v něm usazují prach a nečistoty. Denně ho taky pročešte kartáčkem na obočí a pečujte o něj - například zmíněným ricinovým olejem nebo vaším oblíbeným hydratačním krémem. A ještě k pročesávání - je to vlastně taková jemná masáž, která dokáže podpořit cirkulaci krve a k vlasovým folikulům se tak dostane více živin důležitých pro zdravé silné obočí.

Zdroj: iGlanc.cz, Monika Grafková, redaktorka s dlouholetou praxí v oblasti krása a zdraví

Související články