Zmijovec neboli Konjac Amorphophallus je rostlina pocházející z tropických částí jihovýchodní Asie, která u nás získává čím dál větší popularitu. Její mohutná hlíza o průměru až 25 cm, označovaná jako nová superpotravina, je nabitá minerály, vitaminy, antioxidanty a mastnými kyselinami. Připomíná naši červenou řepu. V Japonsku se po usušení mele na mouku, z níž se vyrábějí zdravé těstoviny, speciální bezlepkové pečivo a také kosmetický hit poslední doby – houbička na efektivní odstraňování make-upu.

Zdroj: Youtube

Odlíčení & peeling v jednom

Konjac se ve světě kosmetiky používá na odličování a čištění pleti. Z houbičky z něj vyrobené jsou nadšené nejen beauty blogerky po celém světě, ale i ženy všech věkových kategorií. Tvrdá pomůcka po namočení do vody krásně změkne a promění se v téměř hedvábnou texturu. Můžete ji použít samotnou nebo s vaším oblíbeným odličovákem, skvěle si rozumí třeba s olejovým. Kromě perfektního odlíčení pleť vyčistí a poskytne jí jemnou masáž s peelingovým efektem. Houbička se poté vymyje, nechá uschnout a asi po třech měsících se vymění za novou. Použitou můžete hodit do bio odpadu nebo třeba na kompost.

Tvar nerozhoduje, barva ano

Na trhu se můžete setkat s celou řadou barev i tvarů této neobyčejné houbičky. Ta základní připomíná polokouli, ale narazit můžete i na tvary květin či zvířátek. Co se týká barev, je mezi nimi rozdíl, nejde jen o efekt. Třeba růžová je takto zabarvená díky přidanému růžovému jílu a je primárně určena pro velmi citlivou pleť, zelená obsahuje zelený jíl a je zaměřena na hloubkové čištění pórů a černá s aktivním černým uhlím bude nejvíc vyhovovat mastné a problematické pleti. V poslední době můžete narazit i na větší tvary konjac houby, ty jsou nejlepší na očistu celého těla.

Chytré hubnutí

Do českých obchodů se konjac nejdřív dostal ve formě nízkokalorických těstovin, které vítají zejména fanoušci zdravého stravování. Hlíza konjacu obsahuje vysoký podíl vlákniny glukomanan, u níž vědci prokázali, že stabilizuje hladinu cukru v krvi, váže na sebe tuky, a protože v žaludku zvětšuje svůj objem, vytváří pocit sytosti – díky tomu vás mlsná jen tak nedohoní. Glukomanan pomáhá i ke snížení cholesterolu a krevního tlaku. Během trávení se nerozkládá na jednoduché cukry, takže jeho kalorická hodnota pro tělo je prakticky nulová. Konjacové těstoviny zvané shirataki koupíte například v obchodech zdravé výživy.

Zdroj: časopis Glanc, Monika Grafková - kosmetická redaktorka s dlouholetou praxí v oboru krása a zdraví, https://www.pharmacist.com/Publications/Pharmacy-Today/Article/glucomannan-and-weight-loss

Související články