Jak to funguje?

Botulotoxin neboli botulin je přírodní látka, která je ale vyráběná chemicky pod různými názvy jako je dysport či právě botox. Působí tak, že vyřadí z činnosti nervová zakončení napojená na konkrétní sval, který svou pohybovou aktivitou utváří záhyby v kůži, tedy vrásku. Sval se následně uvolní a toto uvolnění se na kůži projeví jako vyhlazení mimických vrásek.

Zdroj: Youtube

Správné načasování

Přesná věková hranice neexistuje, jedná se o individuální věc. Nejčastější skupinou klientů jsou ženy ve věku 34 – 50 let (až 62 %). Samozřejmě nemá smysl, aby chodili lidé na botox ve dvaceti letech, pokud nemají náznaky vrásek, ale na druhou stranu začínat s injekcemi například až v padesáti může být také zbytečné. „Důležité je vrásku podchytit, když se začíná objevovat na kůži, i když je mimika neaktivní. To je věkově dost variabilní. Když jsou vrásky už velmi hluboké, je třeba botulotoxin kombinovat s dalšími metodami, jako je například laserový resurfacing“, říká dermatolog MUDr. Jan Kučera.

Není to navždy

Pokud podstoupíte aplikaci botolutoxinu, je dobré mít na paměti, že efekt vydrží 3 až 6 měsíců. Jeho trvání závisí na individuálním metabolismu každého člověka a také na dávce botulotoxinu. Není to tedy navždy, jak si někteří lidé myslí. Když s výsledkem nejste spokojeni, víte, že za pár měsíců účinek zmizí. Nicméně ze statistických dat vyplývá, že ošetření botulotoxinem patří mezi ošetření s největší spokojeností pacientů. 

Trochu to píchne

Platí tady přísloví, že pro krásu se trpí, nicméně velké bolesti se obávat nemusíte. Jedná se o injekční aplikaci, takže trochu to píchne, ale všechno se dá vydržet! A to dokonce i bez použití speciálního anestetického krému, který místo znecitliví. Navíc zákrok je prováděn těmi nejtenčími jehlami, takže ve většině případů nebývá po zákroku ani modřinka.

Efekt není vidět hned

Pokud jste si nechali vyhladit obličej a druhý den máte stále v ošetřené oblasti vrásky, napanikařte. Ještě dříve, než začnete vytáčet číslo svého dermatologa, počkejte dva až tři dny. Pak by měl efekt začít nastupovat. Do 14 dnů je pak výsledek stoprocentní.

Nepředklánět se!

Aplikace botulotoxinu není náročná a většina lidí se bezprostředně po zákroku může vrátit ke svým běžným činnostem. „Důležité je se 4 hodiny po aplikaci nepředklánět a neuléhat. Dále doporučujeme dva dny vynechat sport a alkohol a 14 dní nechodit na masáže obličeje,“ říká MUDr. Jan Kučera.

Kdy na botox nejít?

Botox je bezpečným kosmetickým zákrokem s minimálními nežádoucími účinky, když se aplikuje zkušeným dermatologem. Jeho aplikace se ale nedoporučuje v těhotenství či během kojení. Zdravotní problémy, které by mohly zvýšit rizika nebo komplikace po aplikaci, zahrnují poruchy srážlivosti krve či alergie na složky botulotoxinu. Na místě vpichu by také neměly být žádné kožní infekce, podrážení nebo opar.  

Zdroj: iGlanc.cz, dermatolog MUDr. Jan Kučera

Související články