Dovolená a celé léto by nemělo být honbou za hnědou kůží, ale především časem relaxace. Opalování totiž prokazatelně vaší kůži škodí a každé spálení pro ni znamená poškození, které se viditelně na vašem vzhledu projeví. To neznamená, že byste se měli slunci vyhýbat, ale pokud toužíte po snědém nádechu vaší pokožky, opravdu dbejte na to, abyste se opálili co nejzdravěji. Dvojnásob by to mělo platit i u vašich dětí. Máte pocit, že vše děláte s maximální zodpovědností? Možná jste do této chvíle přece jen dělali pár chyb, nepatří jedna z nich náhodou mezi ně?

Opalovací krém se nemá míchat s pleťovým krémem

Profesor na univerzitě v Leedsu, Richard Blackburn, nedoporučuje ani míchat opalovací krém například s hydratačním krémem na obličej. Mnoho opalovacích krémů, které obsahují kovové nanočástice, jako je oxid zinečnatý, totiž může být méně účinných kvůli tomu, jak tyto složky reagují s jinými složkami.

Kdy začíná fungovat opalovací krém

I když výrobci všeobecně doporučují mazat se minimálně 20 minut před tím, než vylezete na sluníčko, ukázalo se, že UV ochrana začíná působit okamžitě po nanesení, i když chvíli trvá než se ustálí. Ideální ale bude, když se namažete před odchodem na pláž a celý proces zopakujete ještě jednou hned po příchodu na pláž. Většina lidí se totiž maže nedostatečně. V průběhu dne potom aplikaci opalovacích krémů několikrát opakujte, protože na jejich působení má samozřejmě vliv pocení, koupání ve vodě i otírání se o ručník či oblečení.

Opalovací krémy na pokožku hlavy

Věděli jste, že spálit se může i pokožka na hlavě? Obzvlášť pokud máte jemný a spíše řidší typ vlasů, riziko spálení je poměrně vysoké. „80 % případů rakoviny kůže ročně se vyskytuje na hlavě a krku, tedy i na exponovaných místech vlasové pokožky," říká certifikovaná dermatoložka Orit Markowitz. Mazat byste si tedy měli i pokožku hlavy. Jak? Nejhorší UV ochrana je žádná ochrana, takže si určitě v případě nouze vystačíte i s klasickým opalovacím krémem. Skvěle fungují pudry nebo mlhy s ochranným filtrem. Ty nezanechávají na vlasech mastné fleky, takže splní perfektně svůj účel.

Jeden opalovací krém na týden nestačí

Průměrně velkému člověku by mělo na jedno namazání stačit přibližně 6 čajových lžiček opalovacího krému. Tady se šetřit nevyplácí – jen s dostatečným množstvím nevynecháte některá místa. Proto si kupte rovnou více balení, jedno vám opravdu stačit nebude. Dvouletým dětem se doporučuje nanést dvě čajové lžičky opalovacího krému, pětiletým dětem tři čajové lžičky, devítiletým dětem čtyři čajové lžičky a třináctiletým dětem pět čajových lžiček.

Ochranný faktor a oblečení

Je důležité používat opalovací krém s vysokým SPF a označením "široké spektrum", což znamená, že chrání před UVA i UVB zářením. Ochranu před UVA zářením najdete buď ve formě systému PA s hvězdičkami (nejvyšší je PA****), nebo jako hodnocení s kruhovým symbolem "UVA" a až pěti hvězdičkami. Doporučuje se používat krém s SPF alespoň 30 a pětihvězdičkovou ochranou UVA, a také zakrývat pokožku oblečením. Je důležité aplikovat krém na celou odhalenou pokožku každý den, bez ohledu na počasí, a omezit pobyt na slunci i při použití opalovacího krému.

Toxické opalovací krémy a vitamín D

Na sociálních sítích začali někteří influenceři nabádat k tomu, aby lidé nepoužívali opalovací krémy, protože zabraňují tvorbě důležitého vitamínu D. Je to ale naprostý nesmysl, který vyvrátilo několik studií. Stejně tak se nemusíte bát toho, že kvůli opalovacím krémům dostanete do svého těla toxiny. „Mýty o toxinech v opalovacích krémech jsou senzacechtivým přeháněním a nedají se srovnat s toxickými účinky samotného slunečního záření," říká profesor medicíny na kalifornské univerzitě, Richard Gallo. „Opalovací krémy jsou bezpečné, pokud se používají podle návodu, a je to mnohem lepší než dostat rakovinu kůže." Dávat pozor byste si měli jen v případě, pokud jste citlivější nebo alergičtí na některou ze složek opalovacího krému – mohla by se vám na kůži objevit vyrážka.

Zdroj: iGlanc.cz, Byrdie.com, BBC.com

Související články