Kabelky jsou pro mnoho žen vášní a slabostí zároveň. Při jejich výběru je potřeba soustředit se nejen na styl, barevné provedení a různé detaily, v úvahu berte také svou postavu, to zejména v případě, pokud máte pár kilogramů navíc. Kromě radosti vám může totiž taková kabelka prokázat i nepříjemnou službu. Skrýt, co je potřeba, případně upozornit na to, co nechcete dávat na odiv.

Zdroj: Youtube

Princip rovnováhy

Zlatým pravidlem ve výběru módních oděvů a doplňků je princip rovnováhy, což znamená, že i kabelka by měla podpořit souměrný vzhled. Kde něco chybí, přidejte, kde naopak přebývá, uberte. V praxi to znamená, pokud jste širší a vyšší, neměla byste nosit malé kabelky a naopak.

Kouzlo vhodného výběru nepostradatelné součástí ženského života, čímž kabelka rozhodně je, tkví také v ideální délce popruhu. Samotná délka popruhu by rozhodně neměla být příliš krátká, snadno byste tak měla tašku přehodit přes rameno, ale nesmí být těsně v dolní linii podpaží. Ani příliš dlouhý popruh není žádoucí, aby kabelka "nevisela" nízko.

Pozor na moderní řetízky

Kabelky s řetízky jsou v poslední době poměrně oblíbené, to především díky značce Chanel. Ovšem pro ženy s plnoštíhlou postavou jsou nevhodné, bohužel. Důvodů je hned několik. Výrazné zdobení v podobě řetízkového popruhu upozorní na silné paže, kovové aplikace se nepříjemně zařezávají. Většinou jsou také kabelky s moderním řetízkem k mání v menších velikostech, což vzhledem k prostorově výraznější postavě určitě nepůsobí elegantně ani sexy.

Tip: Pokud máte pocit, že bez řetízkového popruhu nemůžete vyrazit do společnosti, soustřeďte se na velikost samotné kabelky. Ta by měla být spíše větší obdélník, který jste ale schopna držet v ruce. Pokud to dresscode dovolí, volte outfit s dlouhými vzdušnými rukávy, které silnějším rukám poměrně lichotí, následně je pak možnost řetízkovou kabelku "hodit" přes rameno.

Crossbody zkracují nohy, dělají nehezké poprsí

Pryč je doba, kdy crossbody kabelky, které se nosí přes hrudník, byly výsadou ryze volnočasových aktivit. Dnes jde o jeden z vůbec neojoblíbenějších doplňků. Ano, crossbody kabelky jsou skvělé, praktické, jenže silnějším ženám, navíc majitelkám bujného hrudníku, opravdu nesvědčí.

Ve své podstatě všechny kabelky s popruhem mezi ňadry přetnou prsa, čímž nejenže na ně ještě více upozorní, obvykle poprsí i deformují. A aby toho nebylo málo, menším postavám opticky zkracují nohy, tím rázem plnější figura působí zavalitým dojmem.

Mini kabelka přidává kilogramy

Při objemnější postavě je dobré vyhnout se skutečně malým kabelkám, především těm na dlouhém popruhu. Roztomilé modely atraktivitu celkového vzhledu zaručeně nepodpoří. Mají spíše opačný efekt. Opticky totiž zvětší i to, co byste jinak přešla bez povšimnutí.

Stejně tomu je také u drobných batůžků. Když pomineme, že éra maličkých kulatých batůžků je dávno pryč, skromný design na širokých zádech vypadá upřímně komicky. Jestli preferujete volné ruce, tento typ skladování nezbytností máte ráda, zaměřte se na minimalistický čistý design, matný povrch, kousek s ostřejšími přechody, širšími popruhy.

Rada: Pro vás jsou ideální střední velikosti kabelek, nejlépe typy obdélníkového tvaru (tote kabelky), do kterých se vám vejde menší notebook, pití a peněženka. Nic víc. Nesnažte se využít prostor na maximum. Přeci jen nejde o cestovní zavazadlo. Jakmile kabelku zaplníte příliš, zevnějšku jí tím rozhodně neprospějete.

Vaky rozšiřují

Pytlovité vaky, nebo také bucket kabelky, jsou ležérní, působí atraktivně. Paradoxně jejich neotřelé zpracování, nesouměrné rozměry, obvykle délka popruhu pod boky, negativně působí na plnoštíhlé figury. Zbytečně upozorňují na širší partie a jsou speciálně nevhodné pro ženy s postavou hrušky, tedy takové, kterým dominuje nápadně rozměrnější dolní část těla.

Držte se na uzdě

I barevnost kabelky je podstatná. Kromě černé, tedy nesmrtelné klasiky, je obecně vhodná tělová barva, její blízké odstíny, od béžové až po jemně pudrově růžovou. Zejména v jarních a letních dnech, kdy máte odhalenou pokožku, je kabelka v nude provedení rafinovaným tahem. Krásně splyne s kůží, tím pádem vám rozhodně neuškodí. Důležité je samozřejmě vybírat barvu také vzhledem ke zvolenému outfitu. Nevybočujte ale příliš, snažte se volit podobný odstín jako má svrchní část outfitu.

Shrnutí na závěr

  • Délka popruhů hraje roli. Taška volně přehozená přes rameno by neměla přesahovat pas. Ideální je pevná rukojeť a obdélníkový tvar.
  • Malé tašky vyřaďte z vašeho šatníku. Čím menší kabelku zvolíte, tím více na vaše proporce upozorníte.
  • Vyhněte se kulatým tvarům, extra velkým taškám a také modelům s detaily typu třásně či mašličky.
  • Příliš neexperimentujte s barvami, povoleny jsou maximálně dvě. Ideální je jednobarevná nadčasová kabelka v tělové či černé barvě.

Jaký model kabelky nejraději nosíte?

Malé kabelky 16 %
Velké kabelky 39 %
Crossbody 31 %
Ledvinky 2 %
Batohy 11 %
Vaky 2 %

Zdroj: iGlanc.cz, Markéta Škaldová je módní redaktorka, která pracuje v oboru řadu let

Související články