Listopad a prosinec, to jsou dny samy o sobě poměrně dosti náročné, každoročně patří k zatěžkávací zkoušce pro již tak namáhanou lidskou psychiku. Počínaje výraznějším ochlazováním, brzkým stmíváním, konče stresujícím shonem kolem Vánoc. Aby toho ale nebylo málo, hojně se konají taktéž všelijaké večírky. Možná už dávno nepatříte mezi večerní návštěvníky barů, nemáte ani pomyšlení na noční "mecheche", jenže na některých akcích je účast nejen povinná, také přínosná v mnoha ohledech.

Máte v plánu či doslova z povinnosti musíte vyrazit na večírek? Kromě slušného chování, které je nutností, dbejte taktéž na samotný výběr outfitu. Možná považujete módní průmysl za povrchní záležitost, jenže pravda je taková, že na tom, co vynesete do společnosti, záleží. Udělat dobrý první dojem, lze jen jednou, více pokusů nemáte. Ač můžete být velmi chytrá, nevhodně zvolený outfit vám může vaši dobrou vizitku zcela pohřbít.

Materiály

Tkaniny jsou pro výběr vhodného looku klíčovým faktorem. Je u nich potřeba trocha té obezřetnosti. Výraznější materiály si zalouží vynést právě v době večírků a oslav, ovšem je třeba s nimi umět pracovat, vhodně je kombinovat. Kůže je sice nesmrtelný materiál, který může působit elegantně a zároveň svůdně, na formální večírky se příliš nehodí. Podobně jsou na tom transparentní materiály či volány. U obou buďte opatrní, volte je spíše v případě méně nápadných detailů. Mimořádně efektně naopak vypadají černá krajka či samet. S ohledem na jejich zřetelnost ovšem nepotřebují příliš doplňků.

Černá je sázkou na jistotu

Asi vás nepřekvapí, že “malé černé” jsou vždy dobrou volbou. Pokud si opravdu nevíte rady nebo nejste příznivcem výraznějších a okázalejších kreací, tento již legendární kousek, co se zrodil v dílně Coco Chanel, funguje v jakékoliv situaci. Navíc, což je obrovský benefit, hodí se pro všechny typy postav. Nadčasové černé šaty v minimalistickém pojetí nikdy nevyjdou ze světa trendů, krom toho se dobře kombinují s nejrůznějšími doplňky. Je to tedy jedna z módních “nutností” do které se vyplatí investovat, protože ji můžete oblékat na nespočet způsobů, pro všechny příležitosti.

Sexy za každou cenu?

I když nemáte přesně definovaný dresscode, do čeho je třeba se na chystanou akci odít, určitě se nesnažte být vyzývavá a nepřehlédnutelná "stůj co stůj". To ani tehdy, kdy potřebujete zapůsobit na šéfa, (ne)nápadně si vymoci zvýšení mzdy. Vyhněte se velkému množství odhalené kůže, ať se to týká jakékoliv části těla. Zapomeňte na lascivní hluboké výstřihy, ač máte co ukázat, přehnané rozparky či punčochové zboží s výraznými oky, sukně mini délek, to vše většinou zapůsobí opačným, spíše nepatřičným dojmem. Místo toho vsaďte na sofistikovanost. Zvolte zajímavé doplňky, modely s nápaditými průstřihy či odhalenými zády, lichotivé, ženskost podporující, midi střihy.

Špetka lesku neuškodí

Metalické odlesky či flitry v té správné míře určitě nevadí v žádném věku. Nápaditější modely jsou ku prospěchu zvláště tehdy, kdy se chystáte na večerní akci. Vhodně zvolené blyštivé materiály na vás příjemně upozorní, ale nepůsobí prvoplánově. Jen se držte hesla - méně je více. Halenku či jiný svršek s metalickými vlákny dolaďte klasickými černými kalhotami se širšími nohavicemi, dopřát si můžete ještě lesklou obuv. S klidným srdcem oblékněte i koktejlové šaty se zlatými či stříbrnými flitry.

Jestli by na vás toho ryze party efektu bylo přeci jen moc, stačí využít pouze jedinečných drobností zaručující vkusný efekt. Zajímavě vypadají elegantní saka posetá flitry. Hodně parády zajistí i metalické kabelky, lodičky, masivní a vrstvené šperky. U šperků v případě, že vynášíte prostou kreaci, určitě nešetřete.

Rada: Majitelky plnější postav by před vybíráním večírkového looku měly zapojit sebereflexi, dobře zvážit, co jejich postava unese, jaké nedostatky je potřeba potlačit. U metalických odlesků a flitrů totiž platí, že přitahují pozornost, mohou lehce opticky rozšiřovat proporce. Jakmile vlastníte rozměrnější sedací partie, vyhněte se výrazným kouskům v této části postavy, u svršků se pak můžete odvázat.

Na večírek nenoste:

  • Velké kabelky. Noste pouze ty malé, elegantní.
  • Džíny. Nahraďte denim sofistikovanějšími kalhotami.
  • Tenisky a jiná ležérnější obuv. Pro tyto okamžiky musíte mít boty na podpatku byť minimálním.
  • Péřové bundy a kabáty. Existuje mnoho slušivějších, pro společenské události vhodnějších svrchníků.
  • Mikiny. Lepší alternativou se stanou hezké svetříky zdobnějšího charakteru.
  • Večerní róby. Pokud to dresscode nenařizuje, honosné společenské šaty jsou přes čáru, i když jsou sebekrásnější, byly super drahé. Budete se s nimi muset pochlubit jindy.

Když máte určený dresscode

Jaké jsou nejčastější typy dresscodů, co znamenají?

- Black tie dress code je typický pro koncerty, plesy či velmi formální večeře a večírky. Základem je dlouhá róba ideálně tmavšího odstínu, elegantní psaníčko a vysoké lodičky s uzavřenou špičkou. Takzvaný “creative black tie” pak dovoluje výraznější barvy i odvážnější střihy a nápadité doplňky jako jsou závoje či zdobné čelenky.

- Cocktail Dress Code patří spíše poloformální záležitostí, ideální jsou elegantní společenské šaty a podpatky. Vyžadován bývá na odpoledních svatebních oslavách či formálnějších firemních večírcích. Základem jsou koktejlové šaty, ať už “malé černé” či ve výraznějších barvách s délkou ideálně ke kolenům. Obléci můžete také společenské kalhoty s košilí či overal. Uzavřené lodičky mohou být nahrazeny i páskovými střevíčky, nutná je malá kabelka či psaníčko.

- Formal Dress code bývá často žádán na denních či večerních akcích typu narozeninová oslava či zahradní party. Ideální jsou světlejší barvy, obléci můžete koktejlové šaty i společenské kalhoty, samozřejmostí jsou uzavřené lodičky. I když je to o poznání uvolněnější příležitost, vyhněte se sukním v délce mini a nápadných rozparků či výstřihům.

- Smart Casual Dress Code je označením pro ležérní eleganci. Pohodlný, ale zároveň uhlazený outfit, který nejčastěji obléknete na neformální denní aktivitu typu oběd s drahou polovičkou. Setkat se můžete i s oddělenými možnostmi, kdy “smart” le lehce formálnější a vyžaduje sukni či šaty ke kolenům, či elegantnější kostýmek, zatímco “casual” je váš denní outfit, ve kterém, se cítíte pohodlně.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články