Šaty jsou oděvem maximálně ženským. Jsou tak vždy skvělou volbou, pokud chcete dát na odiv svou osobnost. Díky tomu, že se v módních kolekcích objevuje nespočet designů tohoto v(d)ěčného oděvu. Na své si přijdou dámy všech typů postav, povah i oděvního vyznání. Ač jsou šaty obvykle sázkou na jistotu, přesto se vyplatí při pořizování nového kousku trochu té důslednosti, stylingového umu. Zvláště tehdy, kdy vybíráte model pro horké dny.

Střih a materiál

Dva klíčové faktory ke správnému nákupu šatů jsou rozhodně střih a materiál, nikoliv samotný vzhled, jak by se mohlo zdát. Vždy zvažte své křivky, výšku a věk. Nabízí se skutečně rozsáhlé portfolio tohoto oblíbeného oblečení, jenže někdy můžete vlastnímu vzhledu uškodit.

Pravidlo jedna zní: Nesnažte se být za každou cenu sexy. Prvoplánová lacinost nikoho neuchvátí, mohou si ji dovolit jen ty, co chtějí nějaké to erotické večerní povyražení bez závazku, mladé slečny, ale ne dámy ve věku 30 let a více.

Mini délka, výstřih hlubší než propast Macocha, přehnané zdobné prvky, již na první pohled nekvalitní materiály, to je obrovský módní průšvih. U šatů se nemusíte držet jen minimalismu, bez obav sáhněte po nápadnějším počinu, ale uvědomte si jeho "váhu", skryté nástrahy pro postavu. Umíte následně takový kousek vhodně zakomponovat do kreace, aby nepůsobila přepláceně, byla vkusná, do letních dní vhodná?

Maxi šaty

Skvělou volbou budou šaty midi nebo maxi délky, volnějšího střihu s důrazem na pas, což platí především pro oblé křivky, majitelky nevýrazných tvarů. Dále to jsou lehké tkaniny primárně přírodního charakteru jako je len, bavlna, modal, hedvábí, lyocel. U materiálu si dobře načtěte složení. Nešetřete. Investice do kvalitní vzdušné látky je opravdu žádoucí.

Rozbít nudný monolit šatů lze pomocí decentních vzorů, například polka dot známější coby puntíky, je motiv, co se opět dere na pole trendů. Klasikou budou květiny a pruhy. Pro ty, co mají rády trochu té exotiky, můžeme doporučit dekorativně vyhlížející potisk paisley vycházející z dob starověké Persie. Velmi pěkně a rafinovaně pak působí rozparky či asymetrické střihy.

Takhle určitě ne!

Máte velká a těžká ňadra, takže se bez opory neobejdete? Pak na to myslete, zaměřte pozornost na horní část šatů. Ohlávkový neboli halter výstřih, šmrncovní crossover, vrchní část šatů na jedno rameno, celá odhalená ramena, hluboce vykrojená zadní část šatů, všude zde je podprsenka vidět. A vězte, není horšího přečinu proti módě a dobrému vkusu, než když pod hezkými šaty na krásné ženě je vidět opora či jen ramínka. Absolutní ne patří "jakože nenápadným" silikonovým ramínkům. Tento děs patří do koše!

Módní velikáni diktují, co nosit

Když nahlédneme pod pokličku nejaktuálnějších hitů, pak prvenství mají šaty s rozšiřující se sukní v provedení midi, tedy končící v linii poloviny lýtek. Navrací se také bohémský styl. Klasikou jsou košilové modely, co jsou neuvěřitelně variabilní, lze je oblékat po celý rok, odolávají vrtkavému světu trendů.

Zapomenout nesmíme ani na oděvy s volány a kanýrky, balonovými rukávy. Nádech jižanského temperamentu už třetím rokem patří k hojně využívaným oděvním prvkům. Designéři celkově kladou důraz na nejrůznější detaily, nejčastěji v oblasti rukávů, spodního lemu šatů.

Ve své podstatě by se dalo nazvat léto 2024 po fashion stránce jako to bez přehnaných okázalostí, ač na ty je také možno narazit. V kolekcích se výrazně propisuje buď umírnění charakteru šatů, nebo naopak přehnaná extravagance. Zrcadlí se taktéž retro trend 50., 60., 70., ale i 80.let, tedy móda v ryze ženském stylu bez zbytečných eroticky laděných detailů, jako tomu bylo například v „devadesátkách“ a později. Ženská krása byla ve zmíněných dobách sofistikovaná, dávala prostor k fantazii.

Co je pro vás při výběru nových šatů nejdůležitější?

Cena 11 %
Barva 6 %
Materiál 34 %
Střih 48 %

Zdroj: iGlanc.cz

Související články