Způsobů, jak ušetřit na svatbě, aniž byste museli slevovat ze svého ideálu, je mnoho. Stačí na to jít chytře a najít cestu, díky níž nemusíte do nové životní etapy vstoupit s dluhem.

Ujasněte si priority

Hned na začátku si se svým nastávajícím ujasněte, co je pro vás na svatbě nejdůležitější a bez čeho se neobejdete. Lépe se vám pak během budoucího plánování budou dělat kompromisy. Sestavte si rozpočet, na který dosáhnete a držte se ho. Jakou svatbu chcete? Budete mít šaty vlastní? Pro kolik hostů? Každé vaše rozhodnutí má na konečnou cenu vliv a u počtu hostů je třeba být obzvlášť nemilosrdní. Každá hlava navíc znamená další peníze.

Volte chytře datum i místo a vyzrajte na matriku

Ušetřit můžete hned na datu svatby. Obřad mimo sezonu nezní tak šik, ale pokud se vyloženě nepotřebujete vdávat na louce, ušetří vám třeba prosincová svatba nemalé peníze. Máte to jednodušší s výběrem místa, termínu a ceny jsou zpravidla i o třetinu nižší než třeba v létě.

S místem se pojí další věc. Dnes už i za pronájem stodoly na obřad zaplatíte tučný obnos, protože je vysoká poptávka. Drahé jsou také zámky, hotely a vyhlášené restaurace. Proto si dejte na čas, vyslechněte si cenové nabídky více lokalit. Je mi jasné, že jak se do nějakého místa zamilujete, ty peníze (obvykle v řádu desetitisíců) jim prostě zaplatíte. V tom případě se alespoň vyplatí zohlednit, abyste se ve svatební den co nejvíc vyhnuli přejíždění z jednoho bodu do druhého, takže vyberte takové místo, kde bude obřad, hostina i ubytování. Úplně nejlevnější varianta je uspořádat svatbu na vlastním pozemku nebo když vám nabídne prostory někdo z hostů, ale na to ne každý můžeme spoléhat.

Ušetřit se dá i na obřadu jako takovém. Co takhle symbolický obřad? Málo párů dnes ví, že každá matrika má ze zákona povinnost vypsat jeden den v týdnu, kdy oddává zdarma. A právě tehdy se můžete dostavit na úřad spolu se svědky, ”podepsat to” a v den D si vychutnat obřad kdy a kde chcete. Oddat vás pak může kdokoliv, babička, tetička, táta nebo společný kamarád.

Jídlo a pití

Hostina bývá nejdražší položka ze všech. Při výběru místa zjišťujte, zda je v ceně třeba i personál, co se o vás bude během celého dne starat. Vařit budou oni? Pokud ne, můžete si dovézt vlastní jídlo? Nebo musíte najmout cateringovou službu? To vše cenu zásadně mění.

Jestli hodně utahujete opasky, uspořádejte obřad odpoledne, vyhnete se dopolednímu brunchi a svatebnímu obědu a bude vám stačit jenom raut. Pokud máte svatební oběd, i tady stačí třeba jen symbolická knedlíčková a následně ať si hosté vyberou ze švédských stolů.

Na svatbě se kromě jídla hlavně i pije a i tady záleží na tom, jak moc se můžete plácnout přes kapsu. Nealko zdarma je samozřejmost, ale co s tím alkoholem. Obecně bývá víno a pivo pro hosty zdarma, u tvrdého alkoholu záleží. První varianta je, že ten si svatebčané budou platit ze svého. Další varianta je, že si budete moct přivézt svůj vlastní. Třetí možnost je tzv. ”korkovné”, alkohol si koupíte sami, ale místu nebo restauraci zaplatíte každou lahev, která se otevře. Všechno dopředu promyslete a propočítejte.

Omezte tiskoviny na minimum

Nejdřív jsou to svatební oznámení, potom svatební menu, svatební program, lístečky, papírky, cedule… tiskovin je kolem svatby hodně, ale i ty se dají seškrtat. Místo klasických pozvánek můžete vytvořit svatební web. Výhodou je, že na něm zprvu mohou být jen základní informace, které postupně rozšíříte.

Další věci jako svatební menu nebo program celého dne se dají jednotně vepsat na tabuli. Nebo umístit na jednom papíru třeba poblíž vstupu, kde si hosté přečtou, co je zhruba čeká. Žádná svatba se stejně nikdy neobejde bez menšího zdržení nebo změny. Zručné nevěsty nebo nevěsty se šikovnými kamarádkami mohou tiskoviny uchopit do vlastních rukou. Nemáte ve svém okolí někoho, kdo krásně píše?

Šaty a prstýnky

Začnu ženichem, který to má s oblekem jednodušší. Když dobře sedí, nemusí stát ani celou vaši výplatu a dobře pořídit se dá třeba i v outletech, případně oblek pouze půjčit. Když nevěstě nevadí, že šaty neoblékla první, i ona může jít do půjčovny nebo se porozhlédnout po bazarech, vintage shopech a na internetu. Nicméně ani dobře vybraná švadlena vás nemusí vyjít tak draho. Mně stály šaty skoro to, co bych dala za půjčovnu, a byly na míru a podle mých představ. Když pak takové šaty prodáte, kus investice se vám vrátí.

Snubní prstýnky nemusí být ze zlata a diamantů a úplně nejlíp uděláte, když si najdete zlatníka, co miluje své řemeslo. Dost možná vám i nabídne, abyste si donesli vlastní materiál a pak vám vyrobí snubáky doslova za hubičku.

Květiny, co mají zrovna sezonu

Svatba v sezoně se nevyplatí, volit do kytice a výzdoby květiny, které zrovna mají sezonu už ano. Jestli konkrétně na konci srpna nepotřebujete mít všude květnové pivoňky nebo speciální odrůdu růží ze zahraničí, hodně vás to osvobodí.

TIP: Pokud vy nebo třeba maminka zvládnete upéct základní korpus na dort, můžete ho doladit živými květinami. Bude vypadat krásně a ušetříte spoustu peněz za cukrářku. Stonky květin zapíchané v piškotu musí být v ampulkách, kvůli výdrži i bezpečnosti, kdyby se jednalo o toxickou rostlinu.

Výzdoba vlastní výroby

Kupovat každou dekoraci se nevyplatí, pokud vám pak bude stát doma v rohu obýváku, ale jestli se jedná o předměty, které i po svatbě zužitkujete nebo je darujete dál, tak proč ne? Začněte na Pinterestu a udělejte si obrázek o tom, v jakém duchu se výzdoba ponese. Hodně předmětů se dá za směšné částky objednat z Číny (ale objednávejte s dostatečným předstihem). Populární dekorace jsou zavařovačky omotané krajkou nebo špagátkem, dále ubrousky, látky, svíčky, lucerny, světýlka, to vše seženete za pár korun.

Najměte si koordinátorku

Jak mám ušetřit, když si najmu člověka navíc? Snadno. Svatební koordinátorka už má mnoho zkušeností, fíglů a kontaktů. Dokáže proto najít skulinky, kde se dá utáhnout rozpočet a u mnohých dodavatelů vyjednat slevu za dlouhodobou spolupráci.

Když nemusíte, neříkejte, že je to na svatbu

Nálepky zvyšují cenu. A jak je ta nálepka svatební, cena je najednou přinejmenším dvojnásobná. Každý chce mít svůj den co nejkrásnější, takže všichni počítají s tím, že se ochotně plácnete přes kapsu. Je to přece jen jednou za život (jak pro koho). Sama za sebou svatbu mám, a přestože zrovna moje manželství neskončilo jako v pohádkách ”šťastně až do smrti”, sen o perfektním dni dokonale chápu, sic sem nepotřebovala být zrovna princezna.

Moje zkušenost je taková, že když jsem poptávala kadeřnici, účes ”na svatbu” stál automaticky víc. Ne proto, že bych měla speciální požadavek na sponky a kudrlinky, ale protože je tak nastavená obchodní strategie. Proto kdykoliv vám to situace dovolí, a vy budete poptávat cenu, vynechejte zmínku o svatbě. Tohle nám tehdy mimochodem poradila i slečna, která se nám nakonec starala o dekorace.

Živá kapela nebo DJ?

Většina svatebčanů vám řekne, že svatba se povedla, pokud na ní byla zábava. Není nic horšího než nuda. Tu dokonale zničí hudební doprovod. Živá kapela je samozřejmě nejlepší, ale taky ta nejdražší varianta. Takže pak je nasnadě DJ. Když vám přijde zbytečné ho platit, můžete hudební složkou pověřit třeba hlavní družičku. A když ani tu nechcete otravovat, můžete si předem sestavit vlastní svatební playlisty (pomalé, rychlé, retro), které můžete pouštět do repráků podle stupně opilosti hostů.

Na čem se nevyplatí za každou cenu šetřit

Na fotografa se dnes pasuje každý druhý a osobně si nemyslím, že je dobrý nápad, aby vám svatbu fotil a točil kdejaký kamarád. Samozřejmě záleží na vašich nárocích, ale bude to vaše památka, máte na to jen jeden pokus. Takže si to předem dobře rozmyslete. Nicméně i mezi profíky si dejte na výběru záležet, ať vás někdo zbytečně nenatáhne. I fotografové své služby zdražují každý rok a budou to tak dělat, dokud my budeme ochotní to zaplatit.

A pak je tu make-up. Hodně lidí doporučuje, ať se nalíčíte sama nebo aby vás nalíčila kamarádka. Ale jestli ani jedna z vás nejste profík nebo nemáte zkušenosti s líčením na kameru, může se vám to šeredně vymstít. Nehledě na to, že vám líčení musí vydržet celý den a odolat mnoha okolním vlivům.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články