O tom, že sukně má opravdu co nabídnout, nemusíme ani diskutovat. Ve své podstatě skýtá samé benefity, právem tak patří mezi nejoblíbenější a nejpraktičtější kousky nejen dámských šatníků. Ač se nabízí nespočet druhů sukní, což je skvělé, někdy takový rozptyl designů může být na škodu. Vybrat dobře padnoucí model totiž občas představuje běh na dlouhou trať. A nejde pouze o střih, také materiál či barevnost je považována za klíčový aspekt při vhodném výběru. Jak tedy poznat, co vám (ne)bude slušet?

Klasický áčkový střih

Jak už sám název napovídá, tento rozšířený a populární střih blízce připomíná tvar písmene A. Áčkové sukně jsou navrženy tak, aby se od pasu směrem dolů rozšiřovaly, čímž vytváří vyváženou siluetu, rafinovaně upozorní na nejužší část těla. Toto zpracování sukně sedne vyšším i menším postavám. Menšímu vzrůstu však bude lichotit v kombinaci s obuví na podpatku, čímž se docílí maximálního optického klamu, kdy se silueta bude zdát vyšší, užší, jednotlivé partie získají symetrii.

Délka ke kolenům nebo lehce nad ně, je ideální pro ženy, které příliš nenarostly do výšky, mají postavu přesýpacích hodin nebo hrušky, tedy vlastní užší pas, zaoblenější boky, případně širší stehna. V případě midi a maxi délky může dojít k iluzi širší sedací partie, což je ale výhra pro ty dámy, co mají chlapecké, tedy nevýrazné křivky.

Pouzdrová sukně

Ta je všeobecně považována za ten nejuniverzálnější počin. Měla by, pokud je ušitá tak, jak má, korespondovat naprosto se všemi typy těla. Jde o zpracování sukně obepínající postavu, zvýrazňující primárně boky, které jsou symbolem ženskosti.

Problém může nastat u majitelek větších konfekčních velikostí, v tomto případě je lepší vyhnout se kouskům s výrazným zdobením či řasením kolem bříška. Mohlo by dojít k rozšíření již tak oblých tvarů, což není vždy žádoucí. Pokud máte naopak rovnou postavu, díky "pouzdrovce" s mašlí v pase či s zavinovacím provedením sukně žádoucí křivky snadno vytvoříte.

Sukně s vysokým pasem

Po sukni s moderním vysokým pasem sáhněte určitě v případě, že máte dominantní horní polovinu těla, zejména ramena a záda, nedefinovaný pas, pyšníte se však atraktivně tvarovanýma nohama. Díky specifickému designu budou neduhy potlačeny, přednosti zdůrazněny, pozornost směřována na pas je krom toho vždy k užitku. Neuškodí ani smyslný detail v podobě trendy rozparku, co odpoutá pozornost od zmíněné horní poloviny postavy.

Mini, midi a maxi sukně

Zlatou érou sukní mnohdy připomínajících titěrnou bederní roušku, byla zejména 60. léta minulého století. Asi nikoho nepřekvapí, že tento střih je vhodný spíše pro proporčně symetrické figury, pro štíhlejší dlouhé nohy. Mini do “áčka” lichotí postavám s mohutnější horní polovinou těla, zatímco rovnou linii by měly oblékat ženy obdélníkové postavy ve tvaru H, která vyniká drobnějším zadečkem a poprsím, méně zřetelnou linií pasu.

Mini sukně jsou ovšem ošemetným módním počinem. Nabízí se u nich vskutku tenká hranice, kdy lehce přešlápnete z dobrého vkusu do prvoplánové lacinosti. Velmi krátké střihy by se neměly vynášet tehdy, kdy se řadíte do kolonky 35+, smutné, ale je to tak. Na druhou stranu, nabízí se stále dosti jiných oděvů zaručující smyslný šmrnc.

Na první pohled taková midi či maxi délka asi nepůsobí zrovna dvakrát sexy, opak ale může být pravdou. Záleží, jak takový design pojmete, s čím danou sukni následně zkombinujete. Ať už máte zadeček jako dva kmínky nebo ten nápadně klenutý, udělejte z něj přednost. K tomu poslouží midi délky do poloviny lýtek a níže, sukně těsnějšího střihu s rozparkem. Ten je mimochodem letos top detailem. Pro souměrnost proporcí, tehdy, kdy vlastníte široké boky, lze sáhnout po rovné variantě či té jen lehce se rozšiřující.

Tmavší barvy pro plnoštíhlou postavu

Je všeobecně známo, že tmavší barvy mají tendence na oko zeštíhlovat. Pro optické vyvážení horní a dolní poloviny těla u žen s nejen nápadnými boky, se hodí sukně o několik odstínů tmavší než bude svršek. Tmavě šedá áčková sukně s plisováním v souhře s jednoduchým bílým tričkem, světlým úpletem, se stane sázkou na jistotu.

Můžete si dovolit taktéž vzory. Pokud patříte k těm "krev a mléko", pak dbejte na to, aby kontrast měl tmavší základ, tmavší odstíny musí převládat. Pomyslnou výhrou budou svislé pruhy, menší potisk květin.

Materiály pro různé siluety

Jste štíhlejší typ? V tom případě se k vám hodí vzdušnější tkaniny jako je hedvábí, satén, bavlna, jemná krajka. Nemusíte mít strach ani z metalických odlesků. Lehké textílie a její specifické vlastnosti pomohou podpořit křivky, dodat jim objem.

Plnější linie by měly vybírat pevnější materiály, například denim nebo elegantní tvíd. Takové látky drží tvar, zbytečně neupozorňují na určité partie. Jsou vhodné pro postavy typu jablko, hruška. Nikdy nezapomínejte definovat střední část těla, ať už prostřednictvím topu zastrčeného za horní lem sukně, modelu s přiznaným vysokým pasem, svrchníkem s projmutím v pase či zavinovacím kouskem.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články