Pokud máte pocit, že zimní pobyt na horách zvládnete s vašimi oblíbenými legínami a super teplou péřovou bundou, protože ve městě vždy obstojí, i když je pod nulou, musíme vás zklamat. K zimním radovánkám je potřeba přistoupit alespoň trochu zodpovědně. Investovat nějaký ten finanční obnos, v tomto případě je to vskutku žádoucí. Zcela postačí pořídit si pár kvalitních základních kousků, naučit se s nimi pracovat. Odměnou vám bude příjemný pocit po celý den, ať se chystáte na běžky či na pohodovou procházku. Dobrou zprávou je, že spousta módních značek nabízí i kolekce, ve kterých můžete vyrazit do drsnějších podmínek a zároveň si zachovat styl.

Termoprádlo na prvním místě

Kvalitní termoprádlo je klíčovým prvkem pro naprosto každou horskou aktivitu. Výborně odvádí vlhkost a zároveň izoluje tělesnou teplotu, takže vás při fyzickém výkonu udržuje v suchu a teple, což je potřeba.

U výběru materiálu se řiďte následujícími pravidly. Při aktivitách, kdy se více potíte, je ideální čistý polypropylen, případně polypropylen s nízkým podílem vlny. Při nižší fyzické zátěži, jako je například zimní turistika či sjezdové lyžování, může být podíl vlny vyšší, případně se hodí i oblečení 100 % vlněné.

Tip: Investovat do prvotřídního termoprádla určitě nebude na škodu. Dnes je totiž nabídka termoprádla vskutku rozmanitá. Mnohdy takové kousky není ostuda vynášet ani do společnosti, například do zaměstnání. Nic nezkazíte minimalistickým vzhledem.

Méně je více

Výhodou "speciálního" oblečení je fakt, že jeho funkční vlastnosti se „vejdou” do poměrně tenkého kousku látky, vy tak nemusíte sportovat v silných svetrech a objemných bundách, které brání ve volném pohybu. Často na sobě můžete mít i zdánlivě slabou vrstvu, která ovšem díky svým vlastnostem pracuje ve váš prospěch. Vždy myslete na to, že se zahřejete pohybem, ať je jakýkoliv, proto je lepší začít s méně vrstvami, později případně přidat nějaký ten oděv. Přehřátí určitě není žádoucí.

Naučte se vrstvit

Vrstvení je stavební pilíř úspěchu. Jako základní vrstvu zvolte funkční "termo" triko/tílko a spodky. Jak už bylo zmíněno výše, zvažte, jak velká vám bývá zima, následně vyberte takové složení materiálu. Tuto základní vrstvu můžete mít z tkaniny obsahující větší či menší procento vlny, přírodního materiálu s nejen fantastickými termoregulačními vlastnostmi.

Střední vrstva má za úkol především dobře izolovat teplo, zároveň by ale měla být i prodyšná a odvádět pot. Vyhněte se bavlně, která absorbuje vlhkost, nicméně až moc, v zimě hodně vlhkosti je spíše na škodu. Pokud totiž v mokrém triku či mikině zastavíte, klesne vám tepová frekvence, rychle v chladném počasí prochladnete. 

Vnější, tedy poslední vrstva, by měla být větru vzdorná a nepromokavá, aby vás chránila před sněhem, deštěm i větrem, před všemi nástrahami počasí. Musí být také prodyšná, abyste se při pohybu nepotili víc, než je nutné. Oblékněte proto bundu a kalhoty z materiálu Gore-Tex nebo jemu podobných.

Stylové sněhule

Boty do zimního období nalezneme v široké škále modelů, jenže ne všechny mohou v náročných horských podmínkách obstát. Obutí do hor by si určitě mělo poradit s ošemetným kluzkým povrchem. Není nutné sahat jen po klasických trailových botách, které jsou sice super funkční, ale do zajímavého a módního vzhledu mají poměrně daleko. Jestli vás čeká spíše nenáročný den, nebojte se stylových sněhulí. Zahřejí a pár kilometrů v nich s přehledem ujdete.

Nezbytné doplňky

Pozornost samozřejmě věnujte i doplňkům, jako jsou šály, čepice, rukavice či ponožky. Ty by taktéž měly být z hřejivé a nepromokavé tkaniny. U sportovních rukavic vyžadujte odolnost vůči opotřebení kvůli tření o lyžařské hůlky, na hlavu vybírejte kousky s příměsí merino vlny, do bot si pořiďte teplejší funkční ponožky nebo podkolenky z polypropylenu, které dobře odvedou nežádoucí vlhkost a udrží nohy v teple. Výhodou je, že většina popsaných funkčních doplňků se vyrábí v módním designu.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články