Pletenina, to je materiál, co se hodí mít ve skříni hned v několika podobách. Jak už bylo zmíněno, jde o praktickou záležitost, kterou oceníte nejen během chladnějšího období. Lehčí varianty všech úpletů je možné obléci také na jaře či dokonce v létě. Velkým benefitem je i ta skutečnost, že právě úplet, nezáleží, zdali půjde o tradiční svetr, kardigan, šaty, je věčný a vděčný, ze světa trendů nikdy nezmizí.

Zaměřme se však ne jednu variantu úpletu, pletené šaty nebo také prodloužené svetry. Tento specifický typ oblečení si zaslouží pozornost, jelikož se jedná o fantastický fashion prvek, co ocení ženy preferující eleganci stejně jako ty, co mají rády trochu extravagantnější kreace. Ač svetrové šaty na první pohled mohou působit nudně, v drtivé většině se nabízejí primárně v minimalistickém až fádním pojetí, lze s nimi kouzlit do nekonečna. Je ale potřeba si zapamatovat pár drobných stylingových pravidel, které budou ku prospěchu vzhledu.

Hra s texturou - se svetrovými šaty si rozumí různé textilie. Nebojte se je tedy sladit s koženým křivákem, tvídovým sakem, delším cardiganem, klasickým trenčkotem, vlněným maxi kabátem, s modelem teddy coat neboli plyšovým kabátem. V zimním čase je pak klidně propojte s maxi péřovým kabátem. Odlišné textury jim dodají na zajímavosti, vy tak dosáhnete módního balancu. 

Opatrně se vzory - rozvaha se vyplatí v případě nápaditějších vzorů, jejichž mixování je ošemetné, může být spíše ku škodě. Zejména ve chvíli, kdy vlastníte výraznější křivky. Všechny další kousky, včetně doplňků, by měly být v souhře s nápadnějšími šaty jednoduché až nenápadné. Vyhnete se tak vizuálnímu chaosu.

Síla doplňků - vhodně vybrané doplňky už zachránily nejeden outfit. Masivní náhrdelníky, nápadné náušnice, masivní šály, pashminy, ponča, stylové klobouky, vše je povoleno. U doplňků si můžete vyhodit z kopýtka. Nezapomeňte ale na pravidlo vyvážení. Když u doplňků přidáte, zbytek kreace nechť se nese v minimalistickém duchu.

Opásejte se - pásek je velmi lichotivým parťákem, který opticky vytvaruje vaši siluetu a dodá svetrovým šatům strukturu a uhlazenější nádech. Navíc jde o velký oděvní hit. Opasky se totiž nosí snad na všechny druhy oblečení. Jen namísto tenkého designu sáhněte po tom, který je širší s dominantnější sponou.

Nepodceňujte obuv - špatně zvolená obuv může celkový dojem nepříjemně narušit. U spíše volnějších střihů šatů se vyhněte objemným botám, které efekt mohutnosti ještě znásobí. Ideální jsou klasické kotníkové boty, například trendy koně. Kozačky nad kolena pak dodají celému outfitu dramatičnost a šmrnc. Do základní trojky patří samozřejmě i tenisky.

Zohledněte tvar své postavy - přestože jde o univerzální kousek, výsledný styling je potřeba přizpůsobit tělesným křivkám. Obecná rada zní, ať máte jakoukoliv postavu, vyhněte se pytlovitým, neforemným, ale i příliš těsným variantám. Jestli přeci jen vlastníte obdobný model, využijte pásek, propojte šaty s projmutým svrchníkem.

I svetr mohou být šaty - jako šaty lze využít také obyčejný delší oversized svetr, který běžně oblékáte přes úzké džíny či legíny. Není třeba speciálních úprav, jen případné doladění s doplňky. Pokud máte štíhlé nohy, nebojte se kratší varianty nad kolena. S vysokými kozačkami dosáhnete svůdného looku. Líbívě pak působí vrstvení, kdy pod delší svetr zakomponujte například bílou košili nebo saténové šaty.

Rady pro oblejší křivky

Tvarující prádlo, elegantní výstřih a černá barva - to jest první doporučení pro ženy s plnějšími tvary. Výstřih odvede pozornost od nápadnějších částí těla, formující prádlo zakryje případné vyklenuté bříško či rozměrnější sedací partie, černá barva umí skvěle optické klamy.

Pásek - jak už bylo psáno, opasek je skutečně nepostradatelným pomocníkem, který tvaruje postavu. Funguje zejména v případě, že sáhnete po volnějším střihu šatů, které působí objemnějším dojmem. Pásek definuje pas, pomůže vizuálně docílit postavy přesýpacích hodin, silueta získá potřebnou souměrnost.

Svislý copánkový vzor - oblíbený design napříč pleteninami funguje stejně dobře jako třeba svislé proužky. Úplet má někdy tu nepříjemnou vlastnost nechtěná kila spíše přidávat, proto nepodceňujte ani zdánlivé maličkosti, vybírejte jen to, co vyvážený vzhled podporuje.

Vyhněte se rolákům a krátkým střihům - zbytečně tak totiž upozorníte na nejrůznější nedostatky. Kratší a midi střihy, stejně jako upnuté roláčky, sluší spíše vysokým a štíhlým chlapeckým postavám.

Doporučení na závěr

Úpletové šaty nemusíte nosit jen v kombinaci s punčochovým zbožím. Svetrové šaty mají to privilegium, že si jako málokterý oděv rozumí i s tolik ošemetnými legínami. Pokud se rozhodnete zvolit legíny, pak ty bavlněné nechte ve skříni, noste je jen na doma. Pořiďte si lichotivější typ, legíny koženého vzhledu. Legínami ovšem výčet možných variant nekončí. Pleteninu v prodloužené délce lze propojit dokonce s moderními širokými nohavicemi nebo džínsy.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články