Nastalo období, které je pro mnoho lidí ne zcela oblíbené. Tradiční ochlazování, plískanice, brzké stmívání ovšem přináší i jistá pozitiva, například touhu a možnost brzy se odebrat "do peřin". Čas relaxace a odpočinku, kvalitního spánku, se však neobejde bez několika náležitostí. Kromě prvotřídní matrace, vyvětrané místnosti, vhodné teploty prostor ložnice, minimalizace rušivých elementů jako je modré světlo vycházející z mobilů, je nutností taktéž správný spací úbor. Jak vybrat pyžamo, co poskytne kýžené pohodlí, zahřeje, nebude nikde škrtit, případně správně naladí drahou polovičku, může být překvapivě náročné.

Když vzhled je až na třetím místě

Klíčovým faktorem při výběru pyžama by neměl být až tak samotný vzhled, jako dva podstatnější aspekty. Tím je materiál a velikost oděvů. Ač si mnoho jedinců myslí, že ví, v čem spát, opak bývá pravdou. Ono duo v základu s vytahaným starým tričkem a kalhotkami, co mají svá nejlepší léta za sebou, není komplet na oko líbivý ani příliš vhodný. Může napáchat pořádnou neplechu, která se promítne v milostném životě a především pak na kvalitě spánku, a to jistě nikdo nechce.

Jako u všech oděvů, i u spacích úborů platí, že alfa omegou je tkanina. Sázkou na jistotu vždy budou přírodní materiály, bavlna, flanel, len, bambus, hedvábí. Ty dělají dobře pokožce a mají další benefity. Zahřejí, ochladí, rychle absorbují pot, "nedusí" póry na kůži. Zvláště ti, co mají kožní neduhy v podobě ekzému a jiných problémů, by měli být obezřetní na samotné složení daných oděvů. Když podceníte textilií pyžama, půjdete do postele v oblečení s příměsí umělých vláken, časem se to projeví na stavu pleti, na psychickém rozpoložení následující ráno.

Myslete na své intimní partie

V případě, že neulehnete bez kalhotek, jiného spodního dílu pyžama, pak pozor na příliš těsné lemy. Ty jsou poměrně nepříjemnou záležitostí, co vás může během spánku rušit. Když pomineme otravné leč možná příjemné zařezávání v jistých místech, příliš upnuté prádlo ani neposkytuje dostatek "větrání" pro intimní partie, což je alespoň během noci potřeba. Co si budeme povídat, po probuzení bolavé otlaky taktéž na dobré náladě příliš nepřidají, ani vnitřním orgánům těsná guma u spodního prádla nebo šortek neudělá dobře.

Mašličky, knoflíčky, jiné zdobné prvky, jsou možná roztomilé, přidají na atraktivitě, jenže pro pyžamo bývají nežádoucí ba dokonce zcela nevhodné. Spací úbor by měl být vždy minimalistického charakteru bez přehršle nadbytečností. Čím méně švů, tím lépe. Vyhněte se tak i nohavicím se širším úpletem, lemem s gumičkou, kalhotkám nebo kraťasům s krajkou či flitry.

Na vlastní nebezpečí

Možná patříte k těm, co chodí spát v lehce erotičtějších modelech než jsou volné košile a široké kalhoty. Vaše drahá polovička patří k těm šťastnějším, nicméně pravda je taková, že mnoho kousků tohoto rázu v sobě nese již zmíněná umělá vlákna, krajku, jiné prvky, co mohou dráždí protějšek i pokožku, a to tak žádoucí není, nemluvě o těsném střihu, co zdražuje křivky těla. Dalším nešvarem je vykasání košilek a tílek během spánku, holá záda nabízí mnoho možností ke zdravotním obtížím.

Na maličkostech záleží

Nesmíme ani zapomenout na spací masky. Tento doplněk bývá nepostradatelnou součástí při samotném usínání u jedinců, co mají problém rychle odcestovat do říše snů. Kvůli tomu, že spací maska pokrývá oblast očí, která je velmi citlivá, je potřeba držet se při výběru masky několika aspektů.

Ideální spací maska by neměla mít z vnitřní strany, tam, kde se dotýká pokožky, žádné švy. Nesmí být ani příliš upnutá, aby netlačila na tvář. A zvláště důslednou kapitolou je volba tkaniny. Nejlepším kouskem se stanou masky vyrobené z čistého přírodního hedvábí. Ano, pořizovací ceny jsou vyšší, ale v tomto případě je investice potřeba. Maska z hedvábí je totiž šetrná k vlasům, pleti, dokonce zmírňuje otoky kolem očí.

Rada: Jestli bez spací masky nedáte ani ránu, myslete na její pravidelnou údržbu. Určitě ji vyperte v ruce minimálně dvakrát až třikrát týdně. Jen tak zamezíte nečistotám dostat se na pokožku, k roznesení bakterií po obličeje. Potřeba je i jemného pracího prášku či gelu. Vhod přijdou produkty určené pro miminka.

Zdroj: iGlanc.cz, Markéta Škaldová - módní redaktorka, která pracuje v módním světě řadu let

Související články