První fashion ikona Jackie „O“

Jackie Kennedy odstartovala módní inspirace podle prvních dam. Dnes se jí říká Jackie „O“, protože jejím druhým a posledním mužem byl řecký rejdař Aristoteles Onassis. Styl Jackie je nesmrtelný stejně jako kostýmek Chanel. Však právě jej s oblibou nosila, stal se bohužel i mementem smrti jejího muže, amerického prezidenta J. F. Kennedyho. V době atentátu Jackiin outfit potřísnila krev zastřeleného prezidenta. Jackie milovala pouzdrové šaty, perly, kloboučky, rukavičky i šátky uměla skvostně nosit. Nijak neexperimentovala, v podstatě skoro celý život nosila stejný účes, tzv. bob.  

Zdroj: Youtube

Půvabné Dagmar byl návrhářem i Václav

Nemůžeme vynechat Dagmar Havlovou, jednu z mála našich nejstylovějších prvních dam. Dagmar byla do této role tak trochu vhozena jako do vody, v níž se musela naučit rychle plavat. Když si v roce 1997 vzala Václava Havla, neexistovali stylisté či zdatní znalci etikety. Havlová byla navíc naší nejmladší první dámou, v době svatby jí bylo 43 let, takže musela vybalancovat outfity tak, aby nebyla usedlá. Podařilo se jí to dokonale, i když nosila kostýmky, dlouhé šaty a výčesy. Výjimečné bylo i to, že Václav Havel často navrhoval šaty, v nichž by se mu Dagmar líbila a i ona se zapojila do kreativní práce. Můžeme tak vyzdvihnout zlatý model, pravděpodobně z taftu, se stojáčkem, který Dagmar oblékla na summitu NATO v roce 2002. V šatníku měla Dagmar ale také skvostnou róbu od Blanky Matragi. Půvabné blondýnce sluší všechny odstíny modré, libuje si i v klasice, bílé košili a kalhotách, miluje plédy a dbá i na kvalitu kabelek či šperků. Můžeme si z ní vzít příklad, když dokonale kombinuje sportovní boty s kostýmkem. Pokud máte například úraz, jde si vzít pohodlnou obuv a zůstat elegantní.       

Oslavenkyně Michelle Obama

Čerstvá šedesátnice Michelle Obama prolomila mnohé zvyklosti. Byla až nezvykle otevřená, takže občas prozradila i nějaké ty neřesti jejího muže Baracka. Lidé jí vyčítali, že proti etiketě objala britskou královnu Alžbětu II. Přesto byla miláček. A to i z toho důvodu, že udávala styl. Ukázala vysokým a sošným ženám, že se nemusí bát barev nebo větších aplikací. Klidně nosila baleríny, aby nebyla ještě vyšší. Však si jistě vzpomenete na její nezapomenutelný outfit, který měla v roce 2009 v Praze, kam doprovázela svého chotě Baracka. Bílý top s výraznou mašlí přepásaný černým páskem, pouzdrová sukně a lakované baleríny. Michelle se nebojí ani výrazných vzorů, modelů, které zdůrazní pas i ženštější boky. Stejně tak miluje kalhotové kostýmy, jež zdůrazní její dlouhé nohy. Byla známá i změnami účesů, ačkoli volnost v podobě afra si užívá až nyní „po službě“.     

Skvostná Carla Bruni-Sarkozy

Bývalá modelka Carla Bruni uhranula francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho půvabem, Francouze si získala elegancí, ačkoli je původem Italka. Co jí pomohlo? Bezpochyby minimalismus. Žádné složité kombinace, barevná divočina nebo experimentální střihy. I zdánlivě obyčejné košilové šaty Carle stačily, aby je vynesla na oficiální akci. Kvalitní látka a perfektní střih splní etiketu dokonaleji než složitější model z konfekce. Mohli bychom pokračovat. I když Carla již není první dámou, drží se svého stylu. Na honosný večírek oblékne splývavou řízu nebo bílé šaty, které jí sluší navzdory tomu, že má relativně světlý tonus pleti. Pokud již využije barev, drží se zemitých tónů, které okoření výraznějším akcentem. Stále si drží jistý dívčí půvab, který jí svědčí.

Několik zásad Melanie Trump

Manželka amerického byznysmena Donalda Trumpa bývala modelkou, takže oblast fashion vždy zvládala na jedničku. Málokdo si dnes nevybaví její outfit při inauguraci Trumpa v roce 2017. Melaniin blankytně modrý kostýmek s efektně řešeným topem a rukavičkami je dodnes kopírován. Melania Trump měla hned několik signifikantních kousků šatníku. Milovala tzv. pelerínové outfity s průstřihy pro ruce. Tento detail aplikovala na večerní šaty i kabáty. Velmi efektní byly její kožené šatičky, jež působily jako kožený plášť. Nesmíme opomenout ani vysoké jehly. Uměla si hrát s barvami a její styl byl francouzsky šmrncovní.  
 
Zdroj: iGlanc.cz, Vize 97, History Channel

Související články