Náledí dokáže potrápit nejen na silnici, ale i běžné chodce. Je to mžik, jen vylezete před dům a prásk! Než se stihnete rozkoukat, ležíte na zemi, v lepším případě máte všechny kosti celé a ’jen’ jste si něco narazili. Zejména u starších lidí je uklouznutí na chodníku velmi nebezpečné. Mráz, sníh a led naštěstí neznamenají, že se musíte až do jara schovávat doma u topení. Podělíme se s vámi o tipy, díky nimž zase získáte pevnou půdu pod nohama.

Zkraťte krok a nikam nespěchejte

V první řadě se náledí vyhýbejte co možná nejvíc. Někdy je ale ledovka přes celý chodník nebo se schovává pod vrstvičkou sněhu. Předem však počítejte s tím, že dlaždice, bílé pruhy na přechodu pro chodce, kočičí hlavy, leštěné schody, kovové či dřevěné plochy kloužou víc. Kde je to možné, tam se přidržujte zábradlí. Dělejte menší kroky a chodidlo pokládejte co nejvíc rovně. Nikam nespěchejte, když už to přece jen uklouzne, v menší rychlosti se balancuje lépe. Ruce udržujte volné, nemějte je v kapsách, a soustřeďte se. Na to, kam šlapete a na rovnováhu. To je jeden z nejjednodušších způsobů, jak omezit uklouznutí na náledí. Posílání textovek a procházení sociálních sítí může vést k chybnému došlapu a skončit bolestivým pádem.

Protiskluzová obuv

Jestli nechcete mít s každým krokem smrt v očích, ujistěte se, že máte vhodnou obuv. Taková má podešev z měkkého materiálu s vyšším obsahem pryže, podrážka má hlubší dezén a protiskluzové prvky. Jenže když už boty máte kolikátou sezonu, může být podrážka ošoupaná a své protiskluzové vlastnosti ztratit opotřebením. Nebo máte krásné a teplé boty, které však chůzi po namrzlém terénu nezvládají. Nic z toho naštěstí není problém, který by se nedal vyřešit.

Švec si s tím poradí

Pokud máte boty, které kloužou, doneste je k ševci. Ten vám je do zmrzlého terénu upraví tím, že je podrazí protiskluzovou podrážkou. Je to rychlé, levné a botám prodloužíte životnost.

Odřete podrážku

Čím hladší podrážka, tím víc bude klouzat. Zdrsnění povrchu je řešení. V dnešní době už se prodávají i protiskluzové samolepky, které sednou na každý pár bot. V akutních případech pomůže záměrně podrážky odřít, o hrubý beton, štěrk nebo smirkovým papírem. Zejména nové boty jsou díky dokonale hladkým podrážkám kluzčí, takže jejich ošoupání přinese znatelný rozdíl.

Tekuté řetězy nejen na pneumatiky

Stříkají se na pneumatiky, ale mohou se stříkat i na podrážky bot, pokud se jedná o přípravek, který je vhodný i k použití na obuv. Jak venku začnou klesat teploty, můžete si domů pořídit lahvičku tekutých řetězů pro všechny případy. S takovou dodáte podrážkám stabilitu a sobě sebevědomí. Dočasným řešením a expresní náhradou za tekuté řetězy je lak na vlasy. Podrážka bude díky němu přece jen o něco odolnější, ale je potřeba vrstvu obnovit každý den.

Pomůže sůl a písek

Písek a sůl se při námrazách běžně sype na chodníky. Co si je dát rovnou na boty. Potřebujete akorát lepidlo a suchý písek, sůl nebo jiný zrnitý materiál. Na zahraničním webu jsem našla i tip, ať zkusíte na podrážku nanést pryžové lepidlo v kombinaci se solí, ale osobně nevím, zda bych se do něčeho podobného s oblíbeným párem pouštěla.

Nesmeky pro lepší stabilitu

Pokud se vám nechce hrát si na kutila, vždy si můžete na stávající boty použít nesmeky, které výrazně sníží riziko uklouznutí na náledí. Dají se snadno nasadit a sundat, aniž narušíte celistvost svých bot. Kdo bydlí v místech, kde pravidelně sněží, mrzne a je led, tomu už se vyplatí investice do hrotů a dalších trakčních pomůcek, které zajistí větší stabilitu.

Zdroj: iGlanc.cz, Bustle, Fyzical

Související články