Jak poznat postavu typu jablíčko?

Je charakteristická pro výraznější objem v horní polovině těla. Dominatní jsou ramena, obvykle poprsí, i když ňadra mohou být menší, jen s ohledem na menší zadeček, téměř žádný pas, se hrudník zdá širší. Problematickou partií pak bývá právě oblast kolem pasu, která není dostatečně definována, vystouplé bříško, široká záda. Je tedy primárně důležité odpoutat pozornost právě od výše popsaných neduhů.

Co vám bude slušet?

Všeobecně platí, že tmavší a minimalistické střihy byste měla nosit v horní části těla. Možná se může zdát, že basic svršky jsou nuda. Není tomu tak. Jestli však toužíte po topu, co bude mít nápaditější šmrnc, vyzkoušejte nesmrtelnou klasiku v podobě pruhů ve svislém provedení. Nabízí se ještě něžný potisk drobného kvítí na tmavém podkladu.

Vhodné budou pohodlné tuniky a volnější košile. Design jednotlivého oblečení by se měl nést na vlně jednoduchosti, ale také nemusí. Vždy záleží totiž na tom, jak moc výrazné je zakulacení těla. Některé ženy si mohou dovolit světlé odstíny, ale i například oděv v partii kolem poprsí upnutý, který těsně pod prsy přechází v decentně se rozšiřující moderní kanýr, co bříško rafinovaně zamaskuje. Šik jsou košile v linii boků svázané do uzle. Jen pozor, aby již tak objemná partie nepůsobila ještě silnějším dojmem. Musíte zapojit soudnost.

Důležitý je střih a výstřih

Důležitá je také volba výstřihu. Sázkou na jistotu se stane univerzální “véčko”, které však nesmí být široce střižené. U svršků, které chcete vynášet, dbejte také na materiál. Lehké a splývavé tkaniny jsou tím pravým pro vaše proporce. Len, bavlna, modal, poskytnou nejlepší službu, jsou mimo jiné pro pokožku jako jemné pohlazení.

Popustit uzdu fantazii lze u spodních částí oděvů. Kalhoty, sukně, bermudy, ty se mohou nést ve světlých tónech, hravých motivech i střizích. U nich je extravagantnější design vítán. Stejně tomu je u obuvi. Bez obav sáhnete po výstředních botách s moderní masivní track podešví, blokovém podpatku. Jen tak totiž zdůrazníte přednosti, šikovně potlačíte neduhy, které postava typu jablíčka bohužel mívá.

Za všech okolností se pokuste pouze jemně naznačit střední část těla, tedy pas. Nemělo by dojít k přílišnému "přeříznutí” figury, kdy břicho bude ještě více vystouplé. Jen lehké projmutí oděvů, ne příliš upnutý opasek posazený na šaty či košili v linii pupíku, přinese kýžený efekt. Rozdělí jednotlivé tělesné partie, postava tak získá  na souměrnosti.

Čemu se naopak vyhnout?

Ošemetná jsou tílka na tenká špagetová ramínka, halter výstřih či ten lodičkový. Nemyslitelné jsou kousky se zcela odhalenými rameny, a to hlavně pro ty, co mají skutečně široká ramena. Všechny tyto módní počiny již tak mohutnou horní část rozšíří. Až příliš oversize model svršek možná zakryje problematické partie, ale taktéž přidá na objemu.

Bundy nevynášejte zapnuté. Víme, nejde o praktický krok. Ovšem vaše postava rozhalený svrchník potřebuje. Vybírejte ten, co má pouze jednořadé zapínaní. Co se týče délky, ne řekněte zkráceným variantám. Přešlapem budou modely do pasu. Správná délka kabátu, saka, kardiganu by měla začínat a končit kolem přechodu zad v zadeček. Rovná džínová bunda, projmuté sako, kardigan s postranním zesíleným lemem či s efektem “vodopádů” bude sázkou na jistotu.

Vzhledu nezalichotí příliš upnuté džínsy a jiné kalhoty, šaty, sukně. Nic neschovají, zbytečně přitáhnou pohledy okolí na horní část těla, který tímto počinem bude ještě více umocněná. Opět vsaďte na rovné střihy, klidně i ty, co přecházejí do lehkého zvonu. U šatů a sukní vyhrávají univerzální pouzdrové modely či ty áčkového zpracování. Vyzkoušejte také bermudy. Ty jsou žhavým hitem tohoto roku a k vaší postavě perfektně padnou.

Určitě se vyhněte pestrobarevným party flitrům a jiným blyštivým odleskům. K ošemetným textiliím pak patří znovu trendy samet, satén či luxusní hedvábí. Na druhou stranu některé majitelky postavy jablíčka snesou i tyto materiály. Ne však řekněte rozvernému nadýchanému tylu, který se hojně objevuje v jarních a letních kolekcí.