Trenčkot

Trench coat, v českém překladu zákopový kabát, vzešel z velmi obdobně střiženého "pršipláště". V modernějším pojetí, který je dnešním modelům hodně blízký, sloužil coby součást britské armádní uniformy pro důstojníky během první světové války. Tehdejší kabát byl z těžšího materiálu, primárně ryze pánská záležitost, ač jej nosily i některé ženy sloužící ve válce, pocházel z dílny jednoho módního vizionáře jménem Thomas Burberry, zakladatele dnes luxusní společnosti Burberry.

Málokterý kousek má za sebou tak pestrou minulost. Trenčkot byl totiž synonymem pro vyšší postavení, zároveň byl oblíbený i u něžného pohlaví. Nosila jej krásná britská herečka Audrey Hepburn, detektiv Columbo, i agenti StB. Skrze ne vždy atraktivní vizitku, kterou “baloňáku” vdechli jeho nositelé, se stále těší velké oblibě. Dokonce patří mezi top pět oděvních nezbytností, co by neměly chybět v žádném dámském šatníku. Jde totiž o naprosto variabilní svrchník, který lehce zakomponujete do každého módního směru. A co je neméně důležité, sluší všem křivkám a dámám v každém věku.

Tip: Trenčkoty v kolekcích jsou nejrůznějších střihů a barevných provedení. Samozřejmě záleží na vašem vkusu, ale všeobecně módní diktát doporučuje béžové odstíny, klasické střihy bez výstřednějšího akcentu.

Denim

Svět krásy by bez džínoviny neměl onen správný šmrnc, to se jistě shodneme. Velké díky tak patří otci denimu, německo-židovskému imigrantovi, Levi Straussovi, jehož odkaz, nejen pod značkou Levi's, ani v roce 2023 rozhodně neumírá. S každou novou roční sezónou se specifická a jedinečná tkanina těší přízni velikánů určující budoucí trendy. Denim již patří mezi evergreeny. Skutečnost dokazuje i fakt, že každá žena má ve svém oděvním arzenálu alespoň jeden denimový model, ať už jde o džínsy, košili, šaty, sukni, doplňky.

U džínoviny nelze všeobecně říct, jaký kousek je podzimní nezbytností, i když momentálně bodují sukně midi a maxi délky, u kalhot zase kratší nohavice. Košilové šaty jsou vždy sázkou na jistotu. Zkrátka, všechny denimové modely minimalistického designu bez přehnaného zdobení, jsou skutečně nadčasové. Ostatní detaily, například postranní kapsy, co zdobí cargo kalhoty, jsou možná aktuálně v kurzu, jejich sláva však brzy pomine. Namísto žhavého hitu tak investuje do kvalitního zpracování tradičnějšího pojetí džínoviny.

Rada: Již několik posledních let vévodí u denimu vysoký pas končící v úrovni pupíku. Jde o sympatický retro návrat. Tento detail je nejen in, ale také pozitivně napomáhá k optickému vylepšení ženské postavy. Zdůrazní střední část těla, takže se docílí proporční symetrie.

Svetr

Bez úpletu jen těžko zabráníte chladu dostat se blíže k tělu, takže pleteniny nepodceňujte. Na trhu se nabízí široká škála všelijakých svetrů. Samotný model ale není klíčovým faktorem správného výběru. Nejdůležitější roli hraje materiál. Ano, všechny pleteniny svým způsobem plní svůj účel, nemyslíme tím momentálně stránku módních trendů, nýbrž odolávání vrtochů počasí. Nabízejí se však určitá vlákna, co jsou přeci jen efektivnější než jiná.

Pokud chcete skutečně to nejlepší, vsaďte na přírodu. Kašmír, mohér, vlna, bavlna, to je čtveřice s dokonalými termoregulačními schopnostmi. Nesmíme opomenout ani na další příjemné benefity přírodních vláken. Udržují teplo, ale zároveň jsou prodyšné, rychle absorbují případný pot, pachy, při prvotřídním zpracování vydrží sloužit dlouhé roky. V případě mohéru a kašmíru vám poděkuje i pokožka, pro kterou budou takové modely jako pohlazení. Zahoďte předsudky vůči vlně. Dříve takový svetr působil jakoby byl ušitý z kousavých mravenců, dnes ovšem vlněné svetry mohou být komfortní.

Něco navíc: Svetrům z přírodních materiálů je potřeba věnovat speciální péči. Především kašmír, mohér, ale i některé druhy vlny, do pračky rozhodně nepatří! V tomto případě za případný omyl zaplatíte deformací svetru, možná i nejednou slzou.

Košile

Tento typ svrchní části oděvu se objevuje na prvních místech nepostradatelného ženského odívání již pěknou řádku let. A to zcela právem. Ať už vyznáváte ženskou eleganci, uvolněnou ležérnost, sportovnější kreace, vždy díky tomuto kousku můžete vykouzlit zajímavý look. Košile, ať už v bílé či černé barvě, působí konzervativně, což z ní dělá doslova dokonalou záležitost.

Jako dominanta outfitu, součást vrstvení se svetrem, mikinou zvanou klokánka nebo s pletenou vestou. Způsobů, jak košili zakomponovat do módního celku, se nabízí opravdu mnoho. Takovou košili můžete navíc oblékat celoročně. Zásadní je design košile. Pro maximální variabilitu sáhněte po basic modelu v jednobarevném provedení. Na škodu není prodloužená délka, která případně zakryje problematické sedací partie a krom toho, vynést oblíbené legíny už nebude díky delší košili ostudou.

Zdroj: iGlanc.cz