Vrstvení je ve skutečnosti královskou disciplínou stylingu, protože zde musíte mít cit pro kombinace, a to nejen barevné, ale stejně tak musíte umět párovat různé kousky outfitu, tedy i délky nebo střihy. Pokud tápete, nevrhejte se ihned do složitostí, vrstvení neznamená, že na sebe musíte navléct deset kousků najednou. Zkoušejte to od basic prvků jednolitých barev, postupně si cvičte mixovat klidně i vzory.

Zdroj: Youtube

Jak vrstvit oblečení?

Proč vrstvit oblečení? V přechodovém počasí, na které jsme zvyklí hlavně na jaře nebo na podzim, je to ideální. V takto nevyzpytatelném období nevíte, jestli bude celý den zima stejně jako ráno, když se oblékáte. Ideální je proto odhazovat vrstvy, nebo naopak mít jednotlivé kousky u sebe. Něco jiného je, když na horách oblečete péřovku, nebo když si v létě a úmorných vedrech vystačíte s šatičkami nebo tílkem a lehkými kalhotami. U vrstvení se využívají především vesty, kabátky, košile, plédy, sukně či šaty.

Naučte se kombinovat barvy

Základem vrstvení je umění práce s barvami. Zdá se to jednoduché, stačí si vzít paletu odstínů jedné barvy. Taková šedivá nabízí bezpočet kombinací, od tmavé antracitové se můžete vlastně dostat až po bílou. Jenže stačí, když tuto světlou zvolíte na největší část outfitu a hned vám může přidat kila.

Stejnou barvu neodhadnete

Dalším kritickým momentem se může stát stejný odstín barvy. Můžeme vám prakticky na 100 % zaručit, že pokud si v obchodě vyhlédnete například modré sako a budete si myslet, že stejný odstín sukně máte doma, v konečném porovnání tam rozdíl uvidíte (pokud samozřejmě nepůjde o artikly ze stejné kolekce). Naše oko zkrátka nemá přesné porovnání, neumí rozlišit jemné nuance. Ve výsledku pak drobné rozdíly v kompletu pouze dvou kousků nebudou působit dobře a lépe by bylo zvolit kontrastnější barvy.

Jak kombinovat rozdílné barvy?

Pokud chcete pestrý šatník, nebojte se toho. Pamatujte, že jako u všeho zde nefunguje zcela univerzální pravidlo a každé postavě sluší něco jiného, takže jednotlivé kousky musíte zkoušet. Začněte ale třeba tím, že si na sebe vezmete pouze teplé, nebo naopak studené barvy. Inspirujte se přírodou. Podívejte, jak se barví podzim. Sáhněte po odstínech khaki, okrové, cihlové, což jsou příbuzné tóny zelené, žluté a červené.

Opravdu základní paleta barev, tedy červená, modrá, zelená a žlutá, se kombinuje složitěji, prohlédněte si jednotlivé nuance. V podstatě nelze říci, že nějaká kombinace spolu nebude nikdy fungovat. I třeba červená a modrá mohou souznít. Záleží na odstínu a rozsahu plochy, kterou kolorit pokrývá.

Využijte aplikace pro kombinace barev

Jak si poradit, když nemáte barvy vyloženě v oku? Stáhněte si aplikaci, která vám pomůže kombinovat barvy, k dispozici jich je spousta, stačí si zadat do vyhledávače například „aplikace kombinace barev“. Díky tomuto nástroji se pak i sami naučíte, jak mixovat jednotlivé odstíny. A to platí nejen pro barvy příbuzné, ale i odlišné.

Jak kombinovat střihy?

Barvy jsou ve vrstvení nejdůležitější, neopomeňte však ani podobu jednotlivých kousků. Jednak přemýšlejte prakticky a zvažujte, jak budete vrstvy svlékat. Ráno si vezměte vestu, která vás zahřeje, později si ji například rozvážete nebo sundáte, když bude tepleji, a ukážete skvostný kašmírový svetr v plné kráse. Přemýšlejte i o střizích. Nesnažte se nacpat oversize pevné šaty pod vypasovaný kabátek. Šaty by se mohly krčit, pokud by navíc byly delší než kabát, působil by celý look trochu humpolácky.

Snažte se respektovat eleganci, pokud není vaším záměrem styl ugly nebo homeless. Řiďte se opět pravidlem přírody. Slupkami, které loupete například z pomeranče. Je objemná, velká, pevná. Oblečte si klidně oversize kabát nebo vestu, pod ně však vezměte lehké šaty střídmého střihu a délky kratší, než je spodní lem svrchníku. Pověste si onu kombinaci na ramínko a podívejte se na celý outfit z pozice pozorovatele. Pak si jej oblečte na sebe. Důležité je, abyste se v looku cítili dobře.