Ať už jste milovníci tragédií nebo romantických příběhů, všichni si vzpomenete na masivní modrý šperk, který se (samozřejmě ve filmu) plavil spolu s pasažéry na Titanicu. Srdce oceánu. Přesně tento kámen jsem si totiž vybavila, když jsem poprvé viděla kolekci Magic Lagoon, kterou představila česká klenotnická značka ALO diamonds. Jejím svatým grálem se však nestal královsky modrý safír, nýbrž nerost mnohem vzácnější. Tak to vypadá, že tyrkysová je nová modrá.

Jedinečná a vzácná paraiba

Barva je to, proč se při pohledu na tento drahokam začnete topit na souši. Zářivě tyrkysově modrá bývá často přirovnávána k barvě oceánu za jasného dne. Setkání s ním je velmi vzácné, stejně jako jeho naleziště.

Fascinující kámen byl poprvé objeven v Brazílii ve státě Paraiba (odtud jeho jméno) koncem 80. let. Nejvzácnější druh turmalínu vyniká nápadným modrozeleným odstínem, za nímž stojí přítomnost mědi a manganu. Společně vytvářejí ojedinělý optický efekt. Když světlo prochází kamenem, láme se a rozptyluje, vzniká tak škála odstínů od modré přes zelenou až po fialovou. Říká se tomu též ”neonový” nebo ”elektrický” efekt, vzhledem k intenzitě barvy.

Související články

Jak už jsem ale naznačila, jedná se o vzácnou nádheru. Původní doly v Brazílii už jsou vyčerpané, nové zdroje paraiby v Nigérii a Mozambiku jsou velmi omezené, což z kamene činí ještě exkluzivnější a cennější záležitost.

Magicky modrá laguna

Název Magic Lagoon nezískala kolekce, v níž každý šperk je naprostý originál a vyrobený jen v jediném kusu na světě, pro nic za nic. V kombinaci s bílými diamanty tvoří paraiby harmonický vztah umocněný hloubkou třpytu mořské laguny. Naleznete v ní náhrdelníky, prsteny i náušnice s dalšími modrými skvosty - modrým turmalínem, topazem a tyrkysem v celkové hodnotě více než 10 milionů korun.

Šperk jako investice

Pokud toužíte po jedinečném šperku, který ani s věkem neztratí, a budete si ho v rodině předávat z generace na generaci, pak se kousek s paraibou bude ve šperkovnici dozajista vyjímat. Vzhledem k tomu, o jak ojedinělý nerost se jedná, já se předpokládat, že jeho hodnota poroste. Ono když už si kupujete náušnice, jejichž cena začíná na třech stovkách tisících korun, je víc než příhodné na to pohlížet i jako na investici, kterou zkrátka občas vytáhnete z trezoru a použijete jako luxusní doplněk.

Diamanty, ale i méně tradiční drahokamy, v celkovém měřítku představují zajímavou investici. V současné době mají paraiby s nejvyšší hodnotou neonově modré barvy s výraznou sytostí a středním tónem. Jako sekundární odstín bývá zelená, a zatímco její slabé tóny na cenu vliv nemají, ty silné už ano. Obvykle platí, že čím modřejší kámen je, tím jeho cena stoupá. Roli hraje i původ. Paraiby z Brazílie se prodávají mnohem dráž. Ve výsledku je ale nejdůležitější vždy poptávka a jaký příběh se za šperkem skrývá.

Zdroj: iGlanc.cz, ALO diamonds, Gem Society

Související články