V surrealistickém sci-fi filmu režiséra Yorgose Lanthimose jsou kostýmy, které si Emma Stone oblékne pro roli Belly Baxterové, stejně výrazné a vzrušující jako samotný film. Neskutečné outfity vás vtáhnou do okouzlujícího vesmíru, odkud se vám nebude chtít ven…

Zdroj: Youtube

Jak jednoduše popsat ten bláznivý vizuální cirkus plný barev? Po transplantaci mozku, šíleném experimentu, který se zrodil v hlavě opatrovníka hlavní hrdinky Dr. Godwina Baxtera (Willem Dafoe), se Bella stává batoletem, které se učí chodit a mluvit. V této své fázi se na plátně objevuje v kolekci nočních košilek, viktoriánských šatů s nafouklými rukávy. Pak ale přichází nástup jejího dospívání a všechno se mění! Strohá barevnost ustupuje svěžím barvám a Bella se připojuje ke svému milenci Duncanu Wedderburnovi (Mark Ruffalo) na cestě za poznáním sama sebe. A v tomto bodě tahle zvláštní postava získává sebevědomí experimentovat se svým šatníkem. Kombinuje průsvitné sukně s krátkými hedvábnými bundami a zářivě žlutými pláštěnkami i s halenkami tělové barvy. 

Kostýmní výtvarnice Holly Waddington, která stojí za tímto filmem, říká: „Věděla jsem, že Yorgos nechce, aby to vypadalo jako sci-fi nebo dobový film.“ Waddington zároveň zdůrazňuje, že určité prvky, jako například krajka či korálky, nejsou pro tento film vhodné. Místo toho se nechala inspirovat viktoriánskými vzory a siluetami, které zdůraznily moderní látky jako plast a latex. Tento efekt vytváří úchvatný dojem, který zdůrazňuje Bellinu nadpozemskou podstatu a potvrzuje, že je nadčasovou hrdinkou, která v tom, jak se chová i vypadá, daleko předstihla dobu. 

„Zavázali jsme se s Yorgosem k myšlence, že Bellu nikdy neuvidíte správně oblečenou,“ pokračuje Waddington. „Stejně jako děti, když je obléknete, velmi rychle se svléknou, něco změní, protože některé kousky oblečení od rodičů nesnášejí. Proto ve všem, co na Belle vidíte, něco chybí. Má na sobě například halenku, ale s kalhotkama a bosýma nohama. Použila jsem také prvky dětské módy, jako je žabičkování, volánky, háčky, konflíčky – věci, které mi z hlediska materiálu trochu připomínaly starodávné plenky. A v některých modelech je patrné i vizuální podobenství na ženské genitálie. Bella například nosí halenku, má ji i na hlavním plakátě, kterou jsme pojmenovali ‚vaginální halenka‘,“ popisuje detaily kostýmní výtvarnice oscarového filmu!

Zdroj: časopis Glanc, www.bbc.com, abc11.com, www.youtube.com

Související články