Na světě je tolik oblečení, že by obléklo dalších šest generací. Už nemůžeme nadále konzumovat módu tímto tempem. Jak často si v obchodě koupíte novou věc? Ať už tričko, svetr, boty nebo šátek do vlasů… Já jsem dřív po obchodech trávila dost času a utratila za oblečení spoustu peněz. Nedokážu říct, jestli jsem z toho vyrostla, nebo mě jen pohltila vlna udržitelnosti, o níž se tak moc mluví. A možná je to i tím, že dnešní sekáče už nepředstavují jeden velký hřbitov oblečení, což nákupům z druhé ruky dává úplně nový rozměr.

Místo do butiku – do sekáče!

Ještě mám živě v paměti, jak se některé spolužačky při zmínce o oblečení ze second handu ušklíbaly. Obnošené hadry. Fuj. A přitom dnes se s kamarádkami navzájem chlubíme kousky, které jsme v sekáči pořídily. Jak kdyby oblečení z druhé ruky najednou mělo přidanou hodnotu. Lidé se totiž nezbavují pouze starého, špinavého nebo zničeného oblečení. Odkládají i nové kousky, které často ani ještě neměli na sobě. Aby měli ve skříni místo na nové nebo proto, že se při koupi unáhlili a doma jim došlo, že to není tak úplně jejich styl. Naštěstí co je pro jednu ženu ”odpad”, je pro druhou ”zlato”. Navíc už dnes najdete krásné second handy, které vypadají úplně jako normální obchod a kde je jedna věc hezčí než druhá.

Druhy nákupu oblečení z druhé ruky

Ať už máte zájem o nové oblečení, nebo se chcete zbavit toho starého, je několik způsobů, jak to v dnešní době můžete udělat.

  • Kamenný obchod: Second handy najdete úplně všude. Kolikrát i na těch nejzapadlejších místech. Výhodou kamenných obchodů je, že si oblečení můžete důkladně prohlédnout, osahat a vyzkoušet.
  • Nákupy na internetu: Nákup oblečení a doplňků přes některou z internetových platforem je otázka pár kliknutí. Výhodou je, že nemusíte nikde chodit a lovit. Jen zadáte do vyhledávače přesně to, co zrovna potřebujete, a z nabídky vyberete, co se vám líbí nejvíc. Nevýhodou je, že někteří prodejci mohou zatajit nebo přehlédnout vadu oblečení a také si ho nemůžete vyzkoušet. Řiďte se hodnocením od předchozích uživatelů a neostýchejte se doptat na stav oblečení a rozměry či požádat o více fotografií.
  • Oděvní SWAP: Jedná se o výměnu oblečení. Přinesete s sebou kousky, které nenosíte – což není podmínka – a naopak si možná odnesete domů oblečení, které na swap přinesl někdo jiný. Za oblečení tady nic neplatíte, pouze počítejte s poplatkem za vstup.

Návod jak nakupovat v second handech

  1. Vybírejte si. Abyste měli z nákupu v second handu co nejlepší zážitek, vybírejte z těch ”lepších”. Pořád existuje hodně hrabáren, ale vy se zaměřte na sekáče s přídomkem stylový, výběrový nebo vintage second hand. Tady už vystavené oblečení prošlo důkladnějším výběrem. Daň za to bývá vyšší cena, která se i tak vesměs vyplatí. Mnoho second handů už se dnes zaměřuje čistě na zboží luxusních značek, kde sice například za kabelku pořád necháte několik tisíc, přesto víte, že by vás v butiku stála dvakrát tolik.
  2. Mějte přehled. Nakupovat v obchodních centrech nebo nákupních ulicích je snadné. Na malém prostoru máte všechno. Jenže second hand stojí pokaždé někde osamoceně a ke všemu mimo hlavní ulici. Založte si svoji mapku sekáčů, já to tak mám. Jak objevím skvělý obchůdek, o nějakém se doslechnu nebo na mě náhodou vyskočí na Instagramu, hned si ho uložím. Tak máte kdykoliv po ruce přehled a nákupy z druhé ruky se stanou snadnějšími a dostupnějšími.
  3. Lovte s otevřenou myslí. Musela by být obrovská náhoda, abyste v second handu hned objevili konkrétní věc, pro jakou jste sem přišli. Ale tak to většinou nebývá. Nákupy z druhé ruky jsou tak trochu sport i koníček zároveň. Nebo jak by řekla máma Forresta Gumpa: „Nákupy v second handu jsou jako bonboniéra. Nikdy nevíte, co najdete.” Nesmíte se vzdávat, pokud si zrovna nic nevyberete, a pravidelně se vracet. O to větší má člověk radost, když zrovna najde kousek, který jako by tady čekal přímo na něj.
  4. Nekupujte nic jen proto, že to stojí málo. Rovněž k nákupům z druhé ruky bychom měli přistupovat zodpovědně. Nemá smysl nakoupit si tucet svetrů jen proto, že jeden stojí 70 korun. Aby vám pak stejně ležely ve skříni, když mohly dělat radost jiným? Tak udržitelná móda nefunguje. Pokud přece jen doma zjistíte, že jste se při nákupu unáhlili, pošlete danou věc znovu do oběhu, nebo ji vezměte na příští módní swap.
  5. Pečlivě si oblečení prohlédněte. Nechybí mu knoflík? Není tam díra? Nemá skvrny, které nejdou vyprat? Čím ”lepší” second hand, tím méně je pravděpodobné, že má nabízené oblečení vadu. Ale i tak si jej před nákupem pečlivě prohlédněte. Oblasti podpaží a krku věnujte obzvlášť pozornost, někdy až na denním světle vyjde najevo, že má tričko nebo košile skvrny od potu.

Není luxus jako luxus

Luxus second handů nespočívá pouze v tom, že tam pořídíte drahé značky za zlomek ceny. Ačkoliv i takové šťastlivce znám. Nebo já jsem si takto zadarmo odnesla ze swapu džíny od mně neznámé značky a doma jsem zjistila, že by mě v obchodě stály tři tisíce. Já však hlavní luxus sekáčů vidím v tom, že se v nich dá pořídit opravdu originální oblečení, které nikdo jiný nemá. Máte jedinečnou příležitost objevit svůj vlastní styl a nevypadat jako všichni ostatní. A že to je například zrovna kvalitní kus a ke všemu od značky, která už ani není k dostání, to už je jenom třešnička na dortu.

Zdroj: iGlanc.cz, The Commons