Textilní průmysl je velký znečišťovatel planety. U nás si toho možná na první pohled tak nevšímáme, ale víte, že jenom tady v České republice ročně vyhodíme okolo 200 tisíc tun textilu? Umíte si takovou hromadu představit? A to mluvíme stále jen o naší malé zemičce. Představte si to množství textilu, které se denně vyhodí na celém světě.

Co do textilního kontejneru patří, co ne?

Textilní kontejnery jsou dneska už běžnou záležitostí, takže vás ani nestojí nijak velké úsilí k nim vážit cestu. Oblečení bychom však do nich měli vhazovat čisté, suché a poskládané, zabalené v tašce nebo pytli. Můžou sem přijít ale i kabelky, batohy, plyšové hračky nebo bytový textil. V případě obuvi například svažte botám dohromady tkaničky, ať zůstanou v páru. Takto připravené věci jen stačí vhodit dovnitř a váš díl práce je hotový.

Související články

Je ale spousta věcí, které do těchto kontejnerů nepatří. Jsou jimi například knihy, koberce, polštáře, kožichy, záclony či spacáky. Tohle vše raději rovnou odneste do sběrného dvora. Stejně tak špinavé, zničené a jinak znehodnocené oblečení patří pro změnu do směsného odpadu.

Co se děje s vyhozeným oblečením?

Nemá devět životů jako kočka, ale jeho nová cesta začíná ve třídírně textilu, kde se rozhodne o jeho dalším osudu. Nepředstavujte si to ale tak, že většinu ještě někdo bude nosit. Hned první část jde opravdu jen na odpad a rovnou se spálí, zbytek se následně vytřídí. Kam s použitelným? Na charitu a do neziskových organizací. Ale může se i stát, že vámi vyhozené oblečení skončí v second handu. Tady záleží na tom, jaký kontejner zvolíte. Některé patří přímo charitativním organizacím, jiné překupníkům.

Zbytek poslouží doslova k výrobě hadrů, které najdou nový život v průmyslu a jsou vhodné například na čištění strojů. Čistě přírodní materiály najdou uplatnění jako příměs při výrobě papíru (těch ale bohužel moc nevyhazujeme, většinu našeho oblečení tvoří polyester). Kousky co jsou opravdu absolutně nevyužitelné, se dají využít při výrobě cementu. No napadlo by vás to? Dále se z nepoužitých textilií dá vyrobit stavební izolace, technické textilie nebo výplň autosedaček. Z těchto důvodů vidíte, že řádně odnést oblečení do kontejnerů k tomu určených má smysl.

Související články

Vyhozené oblečení a rozvojové země

K charitě se ale pojďme ještě na chvíli vrátit. Možná se i vy při vyklízení skříně chlácholíte myšlenkou, jak tohle vámi nechtěné tričko udělá nějakému černouškovi v Africe radost. Nebo přijde vhod matce ve válkou zmítané zemi. A máte z toho fakt dobrý pocit. Ano, část oblečení opravdu putuje do rozvojových zemí, kde by měla nadále sloužit potřebným. Jenže toho oblečení sem ze všech koutů světa putují taková kvanta, že ani ti potřební nemají šanci to všechno kdy unosit.

Následkem toho jsou ulice a řeky měst zaplavené odpadem z bohatších zemí, který nemá další uplatnění. Kromě toho upadá i tamní textilní průmysl, protože dovezené oblečení je pro místní levnější a dostupnější.

Co s tím?

Přestat nakupovat nové oblečení a doplňky jako smyslů zbavení. Je to těžké, v záplavě celoročních slev a hadříků na každém rohu. Jenže čím víc máme narvané skříně, čím víc nakupujeme a vyhazujeme, aby bylo místo pro nové, moderní kousky, tím celou situaci ještě zhoršujeme. Nicméně to neznamená, že nemáte jak ukojit svoji touhu po novém oblečení.

Související články

V poslední době totiž zažívají boom takzvané swapy, kde si s dalšími milovnicemi módy navzájem povyměňujete nechtěné oblečení. Ale fashion swap můžete uspořádat i s kamarádkami. Nakupte víno a dobroty a doneste každá to, co už vám ve skříni jen zabírá místo. A pokud znáte někoho konkrétního, komu by se textil hodil, můžete celý recyklační proces zkrátit a obdarovat osobně. Aspoň v přímém přenosu uvidíte tu radost.

Zdroj: iGlanc.cz, Samosebou, Zajímej se

Související články