Chyba úsudku

Při výběru nových kousků do šatníku je pro mnoho žen rozhodující nejen samotný design daného oděvu, ale i pořizovací cena. A nezáleží, zdali jde o oblečení pro letní či zimní sezónu. Ano, je příjemné ušetřit nějakou tu korunu, pokud si však myslíte, že úplet z textilií obsahující umělá vlákna poskytne stejnou službu jako o stovky, možná tisíce dražší úplet, jste na omylu.

"Umělotiny" postrádají ty správné termoregulační schopnosti. Možná lehce zahřejí, nicméně neudrží teplo dlouho u těla, neabsorbují pot, pachy, pro pokožku taktéž nejsou žádnou velkou výhrou. Vezměte rozum do hrsti. Zajímejte se více o tkaniny, jejich přínos. Materiály jsou totiž klíčovým faktorem, který rozhoduje o tom, jak se v daném čase, počasí, budete cítit.

Nesmrtelná vlna

Tak, jako len, bavlna či hedvábí jsou ideální volbou pro horké prosluněné dny, vlna či kašmír poskytnou kýženou službu v měsících, kdy venku teploty atakují bod mrazu. První zmíněný materiál, tedy vlna, je všem víceméně známá. Snad každý z nás se s ní již osobně setkal. Většinou na vlněné kousky bohužel nemáme dobré vzpomínky, takže svetry a jiné vlněné kousky bývají zbytečně zatracovány.

Na vině je dětství, tedy pro jedince staršího data. Před desítkami let totiž bylo k dostání pletené oblečení, co sice nepustilo chlad k tělu, nicméně vlněné kousky jakoby byly ušité z kousavých mravenců. Nosit punčochy či svetr z vlny bylo horší než domácí vězení, a to tehdy bylo opravdu velký trest sedět doma. Dnes je tomu však jinak. Vlněné oblečení už nutně nemusí být tak nekomfortní, způsobovat nejen pokožce trápení. Při vhodném výběru se budete těšit na další možnost takový vlněný svetr vynést.

Módní triumf

Zaměřme ale pozornost na zimního krále mezi materiály, kašmír. Tato exkluzivní záležitost je skutečně něco extra. Ne nadarmo je kašmír považován za jeden z módních symbolů luxusu. Nejde ale jen o líbivou trendy nálepku, dobrý marketingový tah oděvních společností. Kašmír má vše, co v zimním období potřebujeme. Ať už jde o samotnou hřejivost, atraktivní vzhled či komfortní pocit i na té nejcitlivější pokožce.

To pravé kašmírové vlákno je ryze přírodním materiálem. Je získáváno z kašmírské kozy. Původní plemeno zvířete bylo chováno v oblasti zvané Kašmír, která se nachází v horách mezi Indií, Pakistánem a Čínou. Nejčastější otázkou ale je, proč je kašmír tak drahým počinem? Odpověď je prostá. Celý proces výroby oděvů či doplňků z této luxusní hřejivé tkaniny tkví v ručním zpracování. Celý proces zahrnuje sběr vlny, ruční tkaní a další postupy. Jde opravdu o složitou a náročnou výrobu, proto jsou kousky z kašmíru výrazně dražší ve srovnání s jinými druhy oblečení.

Rada: Není kašmír jako kašmír. Jakmile narazíte na ryze kašmírový oděv pod 1000 Kč, žádnou velkou kvalitu nečekejte. Jestli chcete vlastnit skvostný počin z kašmíru, důkladně pročtěte složení materiálu, zajímejte se o to, odkud pochází, jakým způsobem vámi vybraný model vznikal.

Na co si dát velký pozor?

Každá mince má svůj rub i líc. Kašmír je toho důkazem. Jde o to nejlepší, co můžete v zimním šatníku vlastnit, nicméně na péči je velmi náročný. Péče o kašmírové kousky vyžaduje přísná pravidla, která není radno podceňovat. V případě, že nechcete "utrácet" za profesionální čistírnu, prostudujte dodržování správných zásad péče o kašmír. Jen vhodnou manipulací prodloužíte životnost kašmírových oděvů, neztratíte výhody úžasného přírodního materiálu.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články