Mullet má mnoho podob, ale vždy je o tom, že vpředu a po stranách jsou vlasy krátké a vzadu je dlouhá deka. Účes, na který nelze nemít názor. Na výsluní byl zejména v 80. a 90. letech minulého století, i když svůj název získal až s písní Mullet Head od kapely Beastie Boys v roce 1994. Zažívá nevídaný comeback obřích rozměrů, avšak ne díky Jardovi.

Prostě „na Jágra”

Jaromír Jágr, šedesátosmička, je legendární. Byl to právě on, kdo tady v Čechách, a vlastně mezi hokejisty, stejně legendárně proslavil mulleta. Proto se mu říká jednoduše účes ”na Jágra” a všichni hned ví, o čem je řeč. Nosil ho v devadesátkách, v době svého angažmá v Pittsburghu, s nímž získal dva Stanley Cupy. Právě v těchto dnech se jako čtvrtý Čech dočkal v NHL velké pocty. Klub Pittsburgh Penguins, za nějž odehrál 11 sezon, vyřadil hokejový dres s číslem 68, nikdo jiný už v něm nikdy hrát nebude, a on se oficiálně zařadil mezi legendy. Jardovy zahraniční úspěchy se tak pomalu stávají vzpomínkou, mullet však žije dál a těší se velké popularitě.

Zdroj: Youtube

Vpředu byznys, vzadu party

Říká se mu mnoha přezdívkami, jako deka, záclona, páčo, čolek, bundesliga nebo zvadlá záclona. Heslo ”vpředu byznys, vzadu party” také každý už v minulosti slyšel. Je to účes s bohatou historií a prošel různými fázemi, od symbolu síly až po znak rebelství. Poprvé se objevil už ve starověku, nosili ho bojovníci celého světa. Indiáni, kteří si ho zpestřovali čírem, Římani, Vikingové, Keltové. Mullet byl virální dávno předtím, než se stal hashtagem na sítích.

Praktická pomůcka i symbol politického vzdoru

Tehdy byl mullet méně vyjádřením stylu a více se týkal praktických aspektů válčení. Vlasy mají hřejivou schopnost, a kdyby je vojáci měli ostříhané, hrozilo by při dlouhém putování krajinou a nočním táboření prochladnutí, proto jsou válečníci obvykle vlasáči. Ale ženy vědí, rozpuštěné kadeře nejsou pro pohyb příliš praktické a vojáka by snadno zasáhnul nepřítel v okamžiku, kdy si odhrnuje prameny z obličeje. Nedejbože když je nepřítel popadnul za pačesy. A tak vzniknul mullet. Praktický kompromis mezi životem a smrtí. Podle modernějších teorií byl právě z bezpečnostních důvodů mullet oblíbený mezi řidiči kamionů, kterým překážely dlouhé vlasy v obličeji. Podle jiné teze si mulletem chránili američtí venkované krk před spálením od slunce. Přezdívalo se jim rednecks, rudé krky. Je to poněkud paradox, mullet vás ochrání před rudým krkem, ale tím z vás jednoho udělá.

Mullet, to byl kromě praktických výhod i symbol politické vzpoury. V 6. století n. l. se v Byzantské říši zpopularizoval účes jemu podobný, přestože se jednalo o charakteristický vzhled momentálních nepřátel Hunů. Chuligáni a protivládní revolucionáři nosili mullety a kníry, takzvaný ”hunský styl” a přímo se tak bouřili proti normám byzantské kultury.

Až do síně slávy

Od nebojácných vojáků a rebelů až po účes pro zástupce nízké společenské vrstvy s nízkou inteligencí. Jo, mullet nebyl v 19. a 20. století zrovna účes pro bohaté gentlemany jaksepatří. S příchodem éry rock and rollu byl ale znovu náležitě přijat, každým, kdo se chtěl postavit konzervativním trendům. Paul McCartney, Rod Stewart, Keith Richards a hlavně David Bowie. Jeho splývavý plameňák byl synonymem éry Ziggy Stardust. Mullet se na hudební scéně skutečně prosadil a stal se stylovou součástí glamrockové scény. Poměrně nedávno jej oprášily hvězdy jako Rihanna nebo Miley Cyrus.

Austrálie, ráj mulletů

Největší příval mulletů za poslední roky hlásí u protinožců. Kromě toho, že se tu pořádá od roku 2018 i Mulletfest, kde mezi sebou účastníci soutěží o to, kdo má nejlepší střih, od roku 2020 se vrací na fotbalová hřiště i do školních tříd. Mullet si za poslední roky v Austrálii nechalo narůst více než 26 000 jedinců, je to přímo masivní rozmach mulletů, a ne bezdůvodně. Může za to iniciativa Mullets for Mental Health, jejímž cílem je povzbudit lidi, aby skrze kulturní symbol - v tomto případě mullet - zvýšili povědomí a pomohli získat finanční prostředky na podporu výzkumu pro duševní zdraví.

Zdroj: iGlanc.cz, SBS News, History

Související články