Jen málokdo by řekl, že plavky mají tak dlouhou a vskutku zajímavou historii. Jejich původ se datuje už od starověkého Řecka, ovšem moderní podoba koupacího úboru se začala formovat až v průběhu 19. století. Zásadní zlom nastal ve 20. století. Jak se měnily kulturní a společenské zvyklosti, bořily se stereotypy, proměnou procházela přirozeně i móda, včetně plavek.

Za zásadní milníky patří především 50. a 60. léta, kdy byl populární pin-up styl, oděvní směr skýtající poměrně značnou míru módní rafinovanosti. Důležité je období od roku 1946 až do roku 1957, kdy do světa krásy začaly vstupovat onehdy šokující bikiny. A můžeme poděkovat krásné herečce Brigitte Bardot, že měla odvahu se ukázat ve dvojdílných plavkách. Právě ona je považována za průkopnici tohoto sexy modelu koupacího úboru. V 70. letech vstoupily do módy výrazné vzory a barvy. V 80. letech měl zase slovo střih, vysoké kalhotky, výrazné vykrojení plavek, design směřující do sexy okázalosti. A všechny tyto zmíněné aspekty se čas od času objevují mezi top trendy.

Dnes máme takové možností, že kolikrát je to snad i na škodu. Čím rozsáhlejší je nabídka, tím těžší je si vybrat. Na druhou stranu máme odborně proškolený personál v obchodech, brafitterky (specialistky na podprsenky), co přesně poradí, jaký kousek nám sluší a naopak. V neposlední řadě už dávno není potřeba koupit dvojdílné plavky v kompletu, kdy například podprsenka svým designem zcela neodpovídá našim představám, nelichotí křivkám, ale kalhotky ano. A co teprve chytré plavky, tedy speciální střihy a zpracování tvarující figuru, díky nimž během pár vteřin získáme zeštíhlení siluety.

Postava, specifické tvary každé ženy, to jest klíčový faktor, který by měl hrát při výběru plavek tu nejdůležitější roli. Ano, záleží i na tom, aby se vám daný kousek líbil, jenže jakmile nebude korespondovat s křivkami siluety, uškodíte nejen svému vzhledu, získáte možná i nelichotivou vizitku od okolí, navíc se nabízí i skutečnost, že budete činit zle svému zdraví. Podívejte se, jaké střihy jsou pro vás ideální.

Velká prsa

Majitelky bujného dekoltu by měly zapomenout na tradiční bikiny, tedy plavky tvořené podprsenkou ze šňůrek a drobných nevyztužených trojúhelníků. V první řadě jde o to, že taková opora střihově, obvykle i velikostí, absolutně nelichotí větší ploše prsou, neudrží těžká ňadra, nabízí značnou míru nepohodlí přecházející až do bolestivých otlaků.

Skvělé jsou oproti tomu všechny podprsenky alespoň částečně vyztužené, ty se širší středovou částí tzv sedlem, širšími ramínky, která by ale neměla být na zapínání/zavazování za krkem, ani ve formě jinak šmrncovního překřížení na zádech. Všechny tyto “drobnosti” zajistí, že večer vás bude velmi bolet nejen krční páteř. Vsaďte tedy v rámci zdraví, komfortu, vzhledu, na klasičtější designy, co jsou pro velká a těžká ňadra vhodnější, třeba bardot podprsenka.

Malá prsa

Některé ženy vnímají své drobné poprsí za handicap, měly by ale spíš jásat než smutnit. Malá prsa totiž bývají pevnější, sluší jim téměř každé pojetí horního dílu plavek, i jinak nebezpečné asymetrické pojetí. Jedinou ošemetnou variantou mohou být nevyztužené pruhy. Když takové opoře chybí kostice, ramínka, je téměř jisté, že ňadra budou nehezky deformována, ještě méně nápadná. Tato poměrně populární plavková podprsenka, až na pár vskutku světlých výjimek, sluší jen poprsí chirurgicky vylepšenému.

Jestli patříte k těm, co vnímají vlastní ňadra za neduh, chcete jejich objem podpořit, pak se držte známého rčení - méně znamená více. Už dávno není moderní, ani atraktivní, maximální push-up efekt. Prsa nahoněná až pod bradou jsou pouze ukázkou nedospělosti, zakomplexovanosti. Porozhlédněte se po modelu s lehkou odnímatelnou vycpávkou, se stupňovitou výztuží.

Rada: Oblíbený nešvar je utahování šňůrek za krkem, nastavování ramínka od podprsenky tak, aby vytvořila jakože oslnivou plnost poprsí. Nedělejte to. Už na první pohled je totiž váš záměr více než znatelný…

Vyklenuté bříško

Střední část těla bývá opravdu problematická. Zde záleží, jak moc je břicho vystouplé. Pouze u dolního břicha přijdou vhod kalhotky s pevnějším vyšším pasem se zeštíhlujícím efektem, nejlépe takové, aby horní lem končil v linii pupíku. V případě, že máte břicho celkově dominantní, také boky jsou nápadné, je tomu tak především u žen s typem postavy jablko, pořiďte si tvarující jednodílné plavky. Nenechte se zmást, jednodílné kousky mohou být slušivé a sexy. Zářným příkladem jsou monokiny.

Velký zadeček

Aktuálně jsou rozměrnější sedací partie stále hitem, určitě se nemusíte tak ostýchat, ale chápeme, když je nechcete ukazovat v celé kráse. Jestliže jste opravdu stydlivá, pak pojetí kalhotek s delší nohavičkou by mohlo být tím pravým. Nabízí se ještě alternativa kalhotek na první pohled vypadající jako mini sukně. Jedná se o specifický design dolní části koupacího úboru, naleznete jej u plavek jednodílných, také dvojdílných, který je oblíben především u žen plnoštíhlých.

A co tanga, brazilky a kalhotky?

Tanga, brazilky, kalhotky se zavazováním na šňůrky či výrazně vykrojené, ty všechny zadeček ještě více dají na odiv. A nejen ten. Upozorní svým způsobem na všechny byť drobné neduhy na těle. Zvláště zrádné bývají právě bikiny, kalhotky se šňůrkami. Jejich nositelky, i když už zvolí správnou velikost, šňůrky natolik utáhnou, že se následně zaříznou do pokožky, podpoří a vytvoří faldíky.

Malý zadeček

Potřebujete sedacím partiím přidat na plnosti, opticky získat oblejší křivky? Můžete sáhnout po tangách, ale zcela upřímně, jakmile půlky nejsou dostatečně vysportované, povadlý zadeček bude ještě více zdůrazněn, vizuálně mu rozhodně nepomůžete. Brazilské kalhotky s rafinovaným leč lichotivým vykrojením celkově sedacím partiím sluší. Zadní část spodního dílu plavek s půlměsícovým střihem opticky dodá objem a kulatost.

Drobnému pozadí určitě padnou extravagantněji řešené kalhotky. Porozhlédněte se tak po modelech v pestrobarevném designu, s ozdobným řasením či vrstvením, nápadnými detaily. Chybou nebudou ani bokové varianty kalhotek. Zkrátka, máte velké štěstí, můžete si skutečně dovolit všechny možné modely spodních dílů plavek.

Něco navíc

  • Od silných paží odpoutáte pozornost podprsenkou s různými aplikacemi v oblasti dekoltu, mezi poprsím. Může se jednat o volánky nebo moderní kovové prvky.
  • Pro ženy s postavou jablko, tedy dominantní střední částí těla, jsou jako stvořené monokiny, plavky s obvykle důvtipně řešenou oblastí kolem bříška.
  • Důraz na pas je vždy žádoucí, získáte tak sexy siluetu přesýpacích hodin. Zde perfektně poslouží kalhotky s vyšším pasem se zdobným lemem u kalhotek, jednodílné plavky s propracovanou středovou částí.
  • Pamatujte, pokud chcete odpoutat pozornost od jedné partie postavy, musíte zvýraznit tu další. V praxi to znamená, že například od rozměrného pozadí vám napomůže nápadná podprsenka.
  • Pořiďte si celou řadu plážových oděvů. Lehké šaty, kaftany, kimona, parea, vkusně zamaskují tělo, podrží vás ve chvílích možného studu.

Jaký typ plavek nosíte?

Jednodílné 34 %
Dvojdílné 66 %

Zdroj: iGlanc.cz