Na venkovní běh, horskou turistiku, cyklistiku, dovádění s dětmi, na každý sport a aktivitu, které chcete provozovat v zimě venku, je oblečení z funkčních materiálů vhodné, a když udeří třeskuté mrazy, oceníte teplou vrstvu navíc i cestou do práce. Jenže jedna věc je funkční oblečení vlastnit a druhá vědět, jak ho nosit tak, aby odvedlo svou práci. Vzpomínáte si na pohádku o Shrekovi? Buďte jako cibule, mějte vrstvy!
Chcete si to venku užít
Umět se obléct do každých podmínek, to znamená svobodu. Svobodu, kdy nebudete klepat kosu, nebudete se přehnaně potit a budete se moci volně hýbat bez pocitu, že jste obalená mumie. Je to důležité pro váš komfort i zdraví. Odměnou vám budou krásné zážitky, které si venku opravdu užijete, nejen přežijete. Počet vrstev se odvíjí od počasí i aktivity, kterou máte v plánu.
Třívrstvý systém je celá věda
U vrstvení oblečení se řiďte pravidlem: jako první funkční prádlo, potom tepelně-izolační vrstva a jako poslední ochranná vrstva. Při aktivním pohybu produkuje tělo teplo. Vynakládáte energii, a tak se více či méně potíte. Když na sobě nemáte funkční oblečení, pot se drží na pokožce a v první navlhlé vrstvě. Tělo pak nedokáže správně regulovat teplotu, může docházet k přehřívání nebo podchlazení organismu. Princip funkčního oblečení je v tom, že od pokožky odvádí pot na svou vnější stranu, aby tělo zůstalo suché. Odtud se vypařuje do okolí nebo ho pojme další vrstva. Pro pohodlí i nejlepší výkon by první vrstva měla přiléhat těsně k tělu a tvořit takový základ každé aktivity.
První vrstva je základ
První vrstva má za úkol regulovat vlhkost. Na trhu najdete přírodní i syntetické materiály, případně kombinace. Ať už vyberete kteroukoliv variantu, investujte do kvality, protože ta nejenže funguje správně, ale i dlouho vydrží a po nošení nezapáchá. Z přírodních se setkáte nejčastěji s merino vlnou, ale zkontrolujte štítek, jaký podíl vlny produkt vlastně obsahuje. Rovněž záleží, z jakých ovcí vlákno pochází.
Izolační vrstva musí větrat
Druhá vrstva brání úniku tepla a zároveň odvádí pryč pot. Záleží na pohybu a teplotě, v teplejších dnech může izolační vrstva sloužit i jako svrchní. Typicky mluvíme o outdoorových mikinách, svetrech, svršcích z fleecu, termo oblečení. Pokud tělo nepotřebujete tepelně izolovat, můžete vrstvu vynechat. Většinou jde o bavlnu, syntetická vlákna nebo kombinaci obojího.
Nebojte se vrstvit. Platí, že dvě tenčí vrstvy vás zahřejí víc než jedna silná. Snažte se vrstvy kombinovat tak, aby opravdu odvedly vlhkost od těla. Jestli se nedokážete například vzdát bavlny, oblečte si raději funkční triko a přes něj bavlněnou mikinu, ne naopak. Mikina nasákne, ale triko pod ní odvede svou práci.
Třetí vrstva do každého počasí
Poslední vrstva má funkci štítu. Měla by ochránit, ať už je venku déšť, sníh nebo vítr. Velmi důležitý aspekt je voděodolnost, jinak jsou vám ve špatných podmínkách všechny funkce k ničemu. Svrchní vrstva izoluje, ale zároveň dýchá. Souhrnně se jedná o softshellové materiály. Jsou různá kritéria, podle nichž vybírat. Tady opět záleží na sportu nebo podmínkách, do kterých je hodláte nosit.
Čtvrtá vrstva, když je opravdu zima
Když je opravdu velká zima, oblíbenou variantou jsou péřové bundy, které nejsou nijak těžké, ale zahřejí. Průšvih je to v případě, že promoknou, pak totiž ztrácí své izolační vlastnosti.
Umět vrstvit vám zajistí maximální pohodu zejména při sportu, nemusíte se svých oblíbených aktivit vzdávat ani v chladných měsících, ale bude se vám to hodit i na procházkách, výletech nebo při venčení psa. A nezapomínejte, že i ta nejlepší věc se může zničit nevhodným praním v pračce. Všeobecně na sportovní oblečení nepatří aviváž, perte za nižších teplot a při nižších otáčkách, případně v ruce.
Zdroj: iGlanc.cz, Intermountain Health, Aaptiv