Věděli jste, že v současné době takzvané fast fashion značky produkují přibližně 52 ”mikrosezón” ročně? To je jedna nová kolekce na každý týden. Dává tak smysl, že není možné po této stránce udržet krok s trendy. V tomto článku se budeme oblečení věnovat přesně opačně, naší snahou je to, aby nám dlouho vydrželo. Důkladná péče má v konečném důsledku vliv nejen na životnost oděvu, ale také na životní prostředí.
Šetrné praní
Jsme to my, kdo musí začít oblečení vnímat jako kousky na celý život, ne jen ”hadr”, který si jednou oblékneme a netrápí nás to, protože stál pár korun. A takový přístup začíná u nás doma již samotným praním. Obléknete tričko a hned večer šup s ním do pračky? Ne vždy je nutné oblečení prát po jednom nošení. Čím více oděv perete, tím ztrácí na životnosti. Samozřejmě, potíme se, sem tam někde ušpiníme, hygiena si to žádá.
Při praní dbejte pokynů na štítcích, mají svůj účel. Oblečení roztřiďte podle barev i podobných materiálů. Tím se eliminuje tření například džínů a jemného prádla. Opravdu křehké kousky dávejte vždy do pracího sáčku, přizpůsobte otáčky a program. Životnost barev prodloužíte praním v nižších teplotách, ale u materiálů s větší gramáží se může stát, že oblečení poté zatuchne. Tmavé kousky tedy vždy alespoň otočte naruby a nepřehánějte to s množstvím pracího prostředku.
Sušit na vzduchu
Úplně nejlepší je prádlo sušit na čerstvém vzduchu. Jenže to si ne každý může dovolit. Investice do sušičky se vyplatí, ale ani tam nejde hodit všechno a je třeba zvolit správný program, ať o své milované věci nepřijdete jedním chybným tahem. V případě stojacího sušáku to také není vždy úplně jasné, třeba svetry byste neměli věšet, ať nepřijdou o svůj tvar.
Skvrny vyčistit
Někdy pořídíme oblečení tak levně, že pokud ho ušpiníme něčím ”nezničitelným”, je pro nás kolikrát jednodušší ho vyhodit. Nevzdávejte to tak snadno a předtím zkuste skvrnu v první řadě odstranit. Na červené víno pomáhá sůl nebo bílé víno. Na mastnotu funguje jar, na žluté skvrny od potu citronová šťáva. U špíny a nečistot ovšem platí, že byste je měli odstranit co nejdříve. Myslete na to i v případě bílých tenisek. Dbejte na to, abyste je po příchodu domů otřeli vlhkým hadříkem, udržíte jejich krásu o mnoho déle. Je to lepší řešení, než je jednou za čas hodit do pračky, tam žádné boty nepatří, přestože na to máte program.
Opravit místo vyhodit
Dnes hlásáme o udržitelnosti a zeleném myšlení, pro naše maminky a generace před nimi tohle ovšem bylo naprosto normální. Když vám upadl knoflík nebo se na tričku rozpáral šev, prostě se to zašilo a bylo po problému. Nikdo po vás nechce, ať doma po večerech látáte prochozené ponožky, ale rozbitý zip se dá opravit, knoflík přišít, díra zašít. Jestli to nezvládáte sami, od toho existují krejčové.
Do komínku a mimo světlo
Je pohodlné a praktické všechno pověsit na ramínko, už ale méně z nás ví, že se tak může narušit silueta a tvar oděvu. Předem se ujistěte, že používáte správný druh ramínek, drátěným se vyhněte úplně. Na oblečení by nemělo dopadat přímé sluneční světlo, protože vyšisuje barvy. Oděvy před uložením pečlivě poskládejte, ale nesvědčí jim ani pokud budou natlačené na sobě do posledního volného centimetru.
Kožené kabelky neskladujte v plastových pytlích, ať předejdete tvorbě plísně. Nedoporučuje se ani vystlání zmačkanými novinami, protože ty rychle ztratí tvar. Kovový řetízek je vhodné vložit dovnitř kabelky.
Náležitá a důsledná péče o oblečení se může jevit jako zbytečná námaha a vynaložený čas, ale pokud budou ve vaší skříni pouze kousky, které skutečně nosíte a dělají vám radost, bude radost se o ně i s láskou starat.