Poslední záchvěvy léta nám dávají příležitost ještě vynosit sukně a šaty na holé tělo nebo kratší kalhoty. Přesto je ze zdravotních důvodů lepší nohy odspodu zateplit a i vy se budete cítit zejména ráno cestou do práce komfortněji. Ponožky obvykle vybíráme bez dlouhého rozmýšlení a hlavně co nejvíc neutrální, nenápadné. Zkuste ten postoj přehodnotit a udělat z nich módní doplněk. Když víte jak je nosit, máte vyhráno.

Základní ponožkové dělení

Ponožky nejsou jen černé a bílé. Nejsou ani jen bavlněné. Mají různou výšku: kotníkové, klasické, podkolenky, nadkolenky. Jsou také různé tloušťky, z bavlny či bambusu zajišťují hlavně komfort, naboso v botách hrozí odřeniny a noha se nepříjemně potí. Poznámka, žádný pánský šatník by neměl postrádat klasické bavlněné univerzální ponožky do půli lýtek. Velmi tenké z nylonu nebo lycry jsou ideální v teplých dnech k elegantním botám a kalhotám. Všude tam, kde by silná ponožka nefungovala. Naopak do největší zimy jsou skvělé ty nejtlustší ponožky, například z vlny. Pak máte i sportovní ponožky, které jsou speciálně navržené do zátěžových podmínek a chrání nohu nejen před oděrkami, ale jsou rovněž antibakteriální.

Délka a tloušťka není vše

Trh s ponožkami je co do vzorů a barev rovněž velmi bohatý. Hlavně někteří muži si oblíbili všechny ty skoro až infantilní kombinace, po nichž sáhnou raději než po klasickém modelu, aby zahnali nudu v botách. Ani jim nevadí, že většinou jsou jejich ponožky vidět pouze doma nebo když se zují na návštěvě. Ne všechny motivy jsou humorné, seženete i geometické a zvířecí vzory, s těmi se potom dá k outfitu hezky kouzlit a podtrhnout svoji stylizaci.

Bílé ponožky

Předně si pojďme říct, že do bílých tenisek nepatří černé ponožky a naopak. V bílých teniskách jsou bílé ponožky klasika. Ale co když je chcete obléknout i jinak? Bílé ponožky už faux pas být nemusí, naopak mohou být součástí propracované image. Už při nákupu je však záhodno je vybírat s tím, že je hodláte ukázat. Comeback zažívají hlavně v kombinaci s legínami, oblečením výrazných barev a některými druhy džínů. Velice dobře ladí s kalhotami zkrácené délky, ale je lepší, aby se nestaly jediným bílým komponentem outfitu. Doplňte je bílým basic trikem nebo boyfriend košilí, tím dosáhnete vyváženosti. Všeobecně ladí se sportovním oblečením a teniskami.

Nevýhodou je, že nemají dlouhou životnost, praním často rychle zešednou. Pokud už jejich krása není co bývala, nejsou na ukazování vhodné a stanou se propadákem. Jako absolutní fuj je pak vnímaná kombinace bílých ponožek ke klasickému tmavému obleku.

Pro začátečníky

Jste-li ponožkový začátečník, začněte experimentovat nejdřív v kombinaci s teniskami. Je to nejpřirozenější. Podzim si s nápadnými ponožkami rozumí, pravidla jsou volnější. Noste základní odstíny; bílé, krémové, černé, šedé, ale zkuste ty s vlněnou texturou. Vizuálně přidají pohodlí. Ponožky a nízké tenisky obstojí s midi sukní, rozumět si budou s athleisure stylem a ano, dají se natáhnout i přes legíny a trochu nařasit.

Další nenásilná forma, jak si ponožkový trend osvojit je nechat je vykukovat z kozaček, moto boots nebo bot typu Martensky. Tady spíš uplatníte delší podkolenky. Nejenže vás okraj bot nebude škrábat, ale už se vám nestane ta nepříjemnost se shrnutou ponožkou v kozačkách. A je to mnohem pohodlnější než silonky, které se rády o okraj bot zadrhávají.

Kombinace pro odvážné

Ponožkám na výsluní hodně pomohly mokasíny a trend ”back to school”. Od té doby jsou mokasíny s ponožkami prakticky nerozlučná dvojka. Obléknout můžete klasiku, tlusté vlněné, barevné i transparentní podkolenky. Ty se teď vůbec těší velké oblibě a dobře vypadají v kombinaci se slingback lodičkami i Mary Jane. Poslední dva zmíněné typy bot snesou i barevné ponožky, i když spojení lakovek s šedou má také šmrnc. Spoustu inspirace najdete například u módní tvůrkyně Mary Jean.

Zpravidla platí, že hlavně u elegantních outfitů by barva ponožek měla odrážet některou z barev, co máte na sobě, případně výraznou barvu ponožek sladit například s mašlí ve vlasech. U sneakers bot jsou pravidla volnější, ale zase, chcete vypadat jako když jdete na duhový pochod, nebo být trendy a chic?

TIP: Optického prodloužení siluety dosáhnete, když přizpůsobíte barvu ponožek kalhotám, přičemž ke světlým ponožkám o tón světlejší, k tmavým o tón tmavší. Je dobré, když ponožky zahrnují barvu kalhot, díky tomu je stylizace konzistentní.

Navzdory zdání jsou ponožky důležitý prvek šatníku, s nímž se dá vyhrát. Nikdy je ale neoblékejte k žabkám a outdoorovým sandálům. Tyto kombinace jsou stále v oddělení módního nevkusu. Dále se řiďte pravidlem, že čím formálnější je událost nebo oblečení, tím méně se vyplatí experimentovat za hranici neutrálních barevných odstínů a vzorů.

Zdroj: iGlanc.cz, The Zoe Report, Philosockphy

Související články