Když se řekne šperk, nejspíš se vám vybaví třpytivý kousek, něco jako poklad. Kdo miluje blyštivé doplňky, může jásat, protože různé kamínky se prodraly i do jiných součástí outfitu. Brand Loewe na módní přehlídce v Paříži představil nádherné baleríny poseté broušenými šatony. Čelenky nebo sponky z křišťálů zdobí vlasy. Nesmíme opomenout, že i hodinky představují klenot. V dámských kolekcích zaznamenávají značný posun. Dříve byla sféra horologie spíš pánskou záležitostí, dámské kousky představovaly spíš ozdobu. Ženy ale chtějí vlastní hodinky se stejně vymakanými funkcemi, aby nemusely nosit maskulinní artikly. Třpyt zkrátka hraje prim, proto pokud nějaký takový doplněk využijete, teoreticky nahradí šperk. Proč se ale vzdávat krásného kousku ze zlata a diamantů?

Šperky a trendy 2024

Výraznost má hlavní slovo i v ryze klenotnických kolekcích. Masivní kousky a barvy představují trendy pro tuto sezónu. Inspiraci můžeme vidět v 80. letech, nosí se výrazné náušnice, některé připomínají klipsy. Hodně tomuto trendu pomáhá tzv. mob wife styl. Co si pod ním představit? Vizualizujte si mafiánskou paničku. Hodně zlata, kožichy, zvířecí vzory. Zkrátka minimalismus nahrazuje někdy až kýčovitý styl, k němuž se opulentní šperky hodí. Pokud milujete decentnost, nevadí. Stačí si najít designéra, který neudělá úkrok od svého minimalistického stylu a v jeho kolekci poklad pro sebe najdete. Nebo vám jej udělá na míru, i to je výhoda malosériových tvůrců.

Snubní a zásnubní prsteny? Zlato a diamanty ano, zirkony a ocel ne!

Už je tu skoro jaro a s ním se blíží sezóna lásky. Pomalu zaplaví hrady, zámky, náměstí, radnice a další ojedinělá místa krásné nevěsty ve svatebních šatech. A co s tím souvisí? Samozřejmě prstýnky. Jak by měl tento klenot, který je vzpomínkou na významný moment, vypadat? Někdo říká, že muž by měl vynaložit tři měsíční platy na zásnubní skvost. Nejde však o nějaké tradiční pravidlo, spíš se jedná o marketingový tah, jenž vznikl kdysi v minulosti v jedné reklamě. Spíš než na cenu se dívejte na využité materiály, byť by klenot měl být hodnotově úměrný mužově sociálnímu postavení. Pokud bude chlap brát 70 tisíc měsíčně a koupí kousek za 20 tisíc, žádná sláva to není.

Vezměte v úvahu, že jde o kousek, který je synonymem lásky. Okovem, který vás spojí s člověkem, s nímž se rozhodnete strávit zbytek života. Takže by měl něco vydržet. Takové vlastnosti nemůžete čekat od oceli nebo zirkonu. Nejen z hlediska materiálů, ale i zpracování. Musíte si uvědomit, že kámen má v lůžku pevně držet, což u levnějších kousků nebývá pravidlem. A chtěli byste, aby zásnubní prsten měl po čase v sobě kráter?

Umělé diamanty? Ano, a jsou k nerozeznání od přírodních

Pokud sem zabrouzdají pánové, nebo se vás, dámy, bude snažit nějaký muž ošálit stříbrem, tak ne! "Radím v tomto případě raději šetřit na kvalitní zlato," prozrazuje Anna Kristyna Sion, úspěšná designérka šperků, která má klienty po celém světě, navrhovala například korunku Miss Supranational Thailand. Seznamuje nás s tím, že stříbro je měkký materiál a hodí se spíš pro masivní šperky. Hodnota zlata také roste, což je další benefit. V úvahu přichází ještě platina.

Co se týká kamenů, samozřejmě vládnou diamanty. "Zatím jsem nenašla mezistupeň mezi diamanty a zirkony," usmívá se designérka, která si uvědomuje, že klasický diamant je finančně náročný. Seznamuje nás však s lab-grown diamanty, tedy laboratorně vytvořenými diamanty.  Jejich benefit je určitě pozitivní z etického hlediska, protože těžba klasických diamantů může negativně působit na přírodu a leckdy je s jejich získáváním spojováno i otroctví. To se týká tedy kamenů s nejasným původem, suroviny spojované s prestižními burzami toto neprovází. "Lab-grown diamonds stojí méně a rozdíl mezi nimi a přírodními diamanty poznají leckdy jen odborníci v laboratořích," prozrazuje Anna Kristyna, jež zatím pracuje spíš s přírodními diamanty, ale i tato technologická sféra ji zajímá.  

Bílé a žluté zlato. Kombinovat, nebo ne?

Klasický úzus, kterého se spousta lidí drží jako šperkařské víry. Nemíchat různé barevnosti zlata. Anna Kristyna Sion hezky vysvětluje: "Určitě kombinovat. Navíc si myslím, že šlo spíš o určitý trend, jako když někdo řekl, že se musí nosit stejné barvy kabelky a bot." Sama designérka ráda pracuje s různými odstíny zlata, miluje kombinace růžového a žlutého nebo bílého a růžového. Když jsme se dotkli klišé spojených se zlatem, Anna Kristyna připojila i postřeh, že se spousta lidí bojí žlutého zlata, protože si myslí, že bude působit kolotočářsky, a tak sahají k bílé variaci. "Nebojte se toho. Naopak žluté zlato vás rozzáří," nabádá designérka, která tvrdí, že každý kousek se dá vytvořit tak, aby působil vkusně a hodil se ke stylu nositele. A víte, které zlato nejrychleji oxiduje? Růžové, obsahuje totiž měď. O takové šperky se musíte víc starat, rozleštit a vyčistit případné flíčky.

Když stříbro, tak rhodiované

Abychom nezatratili stříbro úplně, odbornice nám prozradila, že když sama někdy na přání klienta pracuje se stříbrem, tak využívá metodu rhodiování. To se mimochodem dělá i u bílého zlata, které je ve své čisté podobě nažloutlé. Rhodiování slouží k ochraně, proti zčernání, zažloutnutí i ztrátě lesku. Musí se však obnovovat, takže i když si zpočátku pořídíte kousek levnější než zlato, časem do něj stejně investujete.

Jak pečovat o šperky?

Známe spoustu návodů z internetu, babské rady na čištění šperků. Co je však pro klenoty nejlepší podle odbornice? "Pokud investujete do šperku, odneste jej k odborníkovi, nejlépe do nějaké dílny, kde má čističky a leštičky. Šperk poté vypadá jako nový," radí Anna Kristyna. Pokud někam ponesete svůj klenot, varujte dotyčného řemeslníka, že je šperk třeba pozlacený, aby vám onu vrstvu nesejmul. Co se týká domácího čištění, těžko se radí. V podstatě můžete použít vodu, kartáček, jar, ale záleží na tom, z jakého materiálu klenot je. Dejte si i pozor na usazení kamene. I toto by se mělo pravidelně kontrolovat (třeba jednou za rok), aby vám nevypadl, což byste mohli způsobit právě kartáčkem. Mimochodem, nechte si i převazovat perlové náhrdelníky, aby se opotřebené nitě nepřetrhly. Designérka nám pro vás dala i tip, abyste u čištění klenotu raději byli. "Zažila jsem, že zlatnice v dobré víře zahladila hrany náramku Love od Cartiera, protože si myslela, že musí škrábat. Tím jej však znehodnotila," připojila historku.

Nechte si udělat šperk na míru

Máte jasnou představu o klenotu, ale nemůžete jej nikde najít? Vyhledejte si šperkaře, který vytváří kolekce v podobném duchu a můžete se domluvit, že vám udělá kousek na míru. To platí například i v případě, když dostanete hodinky od určité značky, designér vám může vytvořit prsteny, náhrdelníky, náušnice i náramky v podobném stylu.

Zdroj: iGlanc.cz, Anna Kristyna Sion – designérka šperků, WWD, Glamour UK

Související články