Móda uniforem v podobě korzetů a sukní, které nabízela snad každá půjčovna šatů, je naštěstí už pryč. Dnes se nosí geometricky zajímavé róby, nadýchané skvosty, experimentuje se s materiály, velká večerní může být jen lehounká říza pošitá tisíce perličkami. Nebojte se proto i takových šatů, nesplývejte s davem. A to vždy neznamená být extravagantní. Některé šaty jsou jiné, protože jsou prostě krásné.

Nadýchaná krása od Armaniho

Giorgio Armani vnesl na mola neuvěřitelnou lehkost obláčků. Velmi si pohrál s lehkými materiály, jako jsou tyl nebo hedvábí. Nadýchanost jim dodal prostřednictví kaskádovitých skladů, které vcelku vytvořily zajímavou strukturu především sukní. Umírněný kolorit jen umocnil jistý éterický tón, kdy máte pocit, že je nositelka umně zahalena do jakési mlhy.

Šaty jako pro vílu

Dalším poznávacím prvkem Armaniho kolekce je elegance. Jak jinak, tento brand se vyznačuje ležérností, kterou umí vtisknout i do tak honosných kolekcí, jako jsou společenské šaty. Nikdo netvrdí, že společenská róba musí být jednodílná. Inspirujte se proto Armanim, oblékněte sukni kolového střihu, využijte vzdušného materiálu, aby se při tanci krásné vlnil. Jako top zvolte zdobný vršek, který může být i střihu polotrička. Je to zajímavé a elegantní. Efektní jsou i plasticky řešené topy, nebo naopak jemné halenky, klidně i transparentní. A nebojte se kabátků, kratších i delších. Výšivky a aplikace nesmí chybět.

Troufnete si na objemné variace značky Giambattista Valli?

Kdo hleděl na molo přehlídky Giambattista Valli, připadal si, jako by se vrátil v čase. Vlivy především baroka zde byly přímo hmatatelné. Designér rovněž zvolil kaskádovité řasení transparentní látky, výraznost modelu dodal s pomocí nepřehlédnutelných balónových rukávů. A právě onen velmi „nafoukaný“ efekt protkával celou linii značky. Nadýchané sukně oblých tvarů někdy působily jako bonbonek, v provedení black and white návrhář ukázal, jak působivá může i takto opulentní róba být.

Snesitelná těžkost šití

Giambattista Valli se nebál využít i těžší barevnou látku, jež evokuje brokát. A kolorit hrál v jeho kolekci důležitou roli. Někdy ukázal, že lze párovat na první pohled nekombinovatelné. Tříštivost barev, střihů i dezénů látky, kdy k sobě například sešijete černou a květovanou látku, se nakonec ukazuje jako ne tak špatná myšlenka.     

Spojení východu a západu, jak to umí Georges Hobeika

Libanonský návrhář přivezl na Paris Fashion Week 2024 kousek orientu. Avšak nositelného i u nás „na západě“. Nechybí ornamentální výšivky, štrasové aplikace, malby a fascinující je práce s jednotlivými odstíny. Působivé je lavírování, tedy efekt, při němž odstín jedné barvy přechází v další. Krásně je to vidět například u azurového modelu, kdy modrá vpluje stříbřité, takže róba působí jako mořská vlna s pěnou. Zajímavý je i lila outfit s akcentem červené na rukávech. Tento detail zdůrazní doplňky, ohnivé rukavice a kabelka.

Módní designér jako sochař

Georges Hobeika umí zdatně pracovat s tvárností látek. S pomocí pevného saténu vysochal zajímavý detail řasené látky zejména v oblasti dekoltu. Působivé jsou i aplikace květových detailů. A když jsme u orientu, nemůžeme se nezasnít o pohádce Tisíc a jedna noc. Ji připomínají šaty jako pro vílu. Lehounké řízy s tisíci perličkami a pajetkami, jež na textilu působí jako čerstvě nakapaná rosa.
 
Zdroj: iGlanc.cz, Instagram

Související články