Celý svět kopíruje styl hereček či zpěvaček, módní trendy udávají i filmová díla samotná. Zatímco dříve šlo spíš o náhody, později museli kostýmní výtvarníci začít pečlivě promýšlet trendy dopředu, protože výroba filmu trvá i více než rok. Které filmy zásadně ovlivnily náš šatník?   

Zdroj: Youtube

Elegance zahalená do černé a ozdobená perlami

Za malé černé můžeme děkovat Coco Chanel, Audrey Hepburn jim ve snímku Snídaně u Tiffanyho vetkla jiný rozměr. Klasické temné pouzdro zde rozzářily bílé perly na krku, auru nedostupnosti umocnily chanelovské oversized brýle. Víte, co je však zajímavé? Ačkoli pro hlavní hrdinku jsou klenoty Tiffany snem, ve snímku je nenosí. Perlový skvost Rhapsody navrhl francouzský klenotník Roger Scemama. I přesto snímek z roku 1961 udělal této šperkařské značce dobrou reklamu a newyorský butik je dodnes vyhledávanou turistickou atrakcí.

Pánská elegance podle Annie Hallové

Revoluci pánského akcentu v dámském šatníku způsobil v roce 1966 designér Yves Saint Laurent, když navrhl Le Smoking, tedy dámskou verzi pánského obleku. Ovšem v roce 1977 dodala ženám odvahu Diane Keaton ve filmu Annie Hallová. Prostřídala hned několik maskulinních outfitů. Nebála se košile, vestičky, kravaty, ženskost jejímu stylu pak dodávaly rozšířené kalhoty, které prodloužily nohy.

Sexy bikiny podle Bond girl

Ženské tvary, dlouhá blond hříva a plavky, jež zakrývají jen to nejnutnější. Ursula Andress se vynořila z moře jako bohyně. A právě tehdy bondovka Dr. No z roku 1962 vytvořila módní trend. Bikiny, které ženám dovolily se odvázat, více se opálit a odhalit ze svého půvabu. Bondovské bikiny se staly takovou ikonou, že velmi podobný model s páskem oblékla Halle Berry, Bondova kráska ze snímku Dnes neumírej z roku 2002.

Nesmrtelné pilotky

Snímek Top Gun z roku 1986 se nedávno dočkal pokračování. Hlavní hrdina v podání Toma Cruise sice trochu zestárl, módní hvězda z tohoto díla je však nesmrtelná. I když aviatory, brýle pilotky, jsme si dlouho spojovali s 80. lety, v pravidelných periodách se vracely do módy. A například pro americké policisty jsou typické. Jde o velmi variabilní doplněk. Mohou být černé, hnědé, růžové, modré, chybět samozřejmě nesmí ani zrcadlové verze.

Carrie Bradshaw objevila Čecha

Kdo miluje seriál Sex ve městě, určitě si vybaví, jak hlavní hrdinka Carrie Bradshaw v podání Sarah Jessicy Parker cupitala po New Yorku v „manolkách“, skvostných botách od španělského designéra s českými kořeny Manola Blahnika. Obuvník může hlavní představitelce vděčit za skvělou reklamu, že herečce Sarah Jessice Parker jistě odpustil, když před několika lety uvedla na trh vlastní kolekci obuvi. Mnohé lodičky byly nápadně podobné právě Blahnikovým kouskům včetně svatebních Carrie, modrých saténových se štrasovou sponou. 

Ďábel nosí Pradu a džíny v kozačkách

Další film, v jehož názvu se sice objevuje jeden brand, ve snímku samotném se mu ale moc pozornosti nedostává. Ve středu dění bylo něco jiného. Boty. V žádném jiném filmu si tolik „nezahrály“. Jen se podívejte na jednotlivé scény. Asistentka odchází do práce, záběr se soustředí na její lodičky. Další dívka naskakuje do taxíku, kamera švenkuje na nohy. V jiné scéně postava Andy v podání Anne Hathaway pochopí, že musí svůj nemoderní styl vylepšit alespoň jehlami. A když Meryl Streep jako drsná šéfka Miranda vyčítá své asistentce, že ji zklamala, zaujme takovou pózu, že vám pohled stejně sjede na karmínové střevíce. Za kostýmní výpravou filmu stojí Patricia Field, módní guru, která pracovala již na Sexu ve městě. Vždy měla talent na neotřelé kombinace, dokonale předvídala trendy, a právě ve filmu Ďábel nosí Pradu předurčila, že se budou nosit džíny do kozaček. Opět ty boty. 

Erotika ve zdánlivě cudném hávu

Dnes máme pocit, že je móda odvážná, někdy až vulgární. Přitom mužům leckdy zrychlí tep outfity, které jsme mohli spatřit ve snímku Maléna z roku 2000. Monica Bellucci kráčí ulicí, smyslně vlní boky, její dekolt rozehrává fantazie pánů a budí závist u žen. Jde o film zasazený do doby 40. let minulého století. Tehdejší móda tolik neodhalovala, šaty však zdůraznily ženské křivky, v podání italského vkusu se žena stane dokonalou femme fatale. I proto je tato vintage móda oblíbená dodnes, velmi signifikantní je například u italské značky Dolce & Gabbana.

Zdroj: iGlanc.cz, https://www.lofficielusa.com/fashion/jewelry-moments-chanel-cartier-breakfast-at-tiffanys, https://www.imdb.com/title/tt0075686/, https://museeyslparis.com/en/biography/premier-smoking, https://www.lofficielusa.com/fashion/007-bond-girl-outfits-shopping-2021-fall-no-time-to-die, https://www.csfd.cz/film/8288-top-gun/prehled/, https://www.csfd.cz/film/8994-malena/prehled/  

Související články